Pożegnanie George'a H. W. Busha. Był ostatnim prezydentem z amerykańskiej "wielkiej generacji"

Donald Trump i Melania Trump przed portretem George'a H.W. Busha / flickr.com/The White House/Domena publiczna

  

Przyjaciele, cztery pokolenia „klanu” Bushów i dygnitarze z całego świata, podczas uroczystości żałobnych w Narodowej Katedrze Kościoła Episkopalnego w Waszyngtonie, pożegnali George’a H. W. Busha - 41 prezydenta Stanów Zjednoczonych.

George Herbert Walker Bush, syn senatora, 41. prezydent USA, 43. wiceprezydent USA, ojciec George’a W. Busha „Młodszego” - 43. prezydenta Stanów Zjednoczonych i Jeba Busha, byłego gubernatora stanu Floryda, były ambasador w ONZ, były dyrektor CIA, zmarł w ubiegły piątek (30 listopada) w Houston w stanie Teksas, w wieku 94 lat.

Prezydent Donald Trump ogłosił środę Dniem Narodowej Żałoby - wszystkie resorty i agencje federalne, banki, giełdy papierów wartościowych, a nawet urzędy pocztowe były zamknięte.

W uroczystościach żałobnych w Narodowej Katedrze Kościoła Episkopalnego wzięło udział ponad 3 tys. zaproszonych gości.

Wśród zaproszonych był prezydent Donald Trump wraz z pierwszą damą Melanią Trump oraz wszyscy żyjący byli prezydenci USA; demokrata Barack Obama wraz z żoną Michelle, demokrata Bill Clinton wraz z żoną Hillary i - najstarszy z nich - demokrata Jimmy Carter wraz żoną Rose.

Amerykańscy komentatorzy zwrócili uwagę, że Donald Trump czuł się nieswojo siedząc z kamienną twarzą w jednej ławce razem z trzema byłymi prezydentami z Partii Demokratycznej, a zwaśnieni z Trumpem Clintonowie unikali nawet kontaktu wzrokowego z 45. prezydentem.

George W. Bush - 43. prezydent Stanów Zjednoczonych - najstarszy syn George’a Busha seniora był głównym mówcą uroczystości żałobnych w Narodowej Katedrze.

George Bush, z trudem tłumiąc łzy, w swoim wystąpieniu przedstawił 41. prezydenta jako wspaniałego ojca, patriotę oddanego służbie publicznej i …wroga wszystkich warzyw, a przede wszystkim brokułów.

Ojciec - powiedział najstarszy syn zmarłego prezydenta - „cenił charakter bardziej niż pochodzenie. Zawsze w każdym człowieku poszukiwał dobra i z reguły je odnajdywał”.

- Kiedy zostaną napisane podręczniki najnowszej historii, przeczytamy w nich, że George H.W. Bush był wielkim prezydentem Stanów Zjednoczonych, dyplomatą o niezrównanych talentach, głównodowodzącym sił zbrojnych z godnymi podziwu dokonaniami i dżentelmenem, który wypełniał obowiązki swojego urzędu z godnością i honorem

 - powiedział George W. Bush.

Inni przemawiający podczas pożegnania prezydenta, który sprawował urząd w okresie „tektonicznych” zmian w światowym układzie sił, przypomnieli inne role George’a H.W. Busha.

Jon Meacham, autor jedynej autoryzowanej biografii 41. prezydenta wskazał, że przełomowe wydarzenie, które ukształtowało George’a H. W. Busha miało miejsce w roku 1944, gdy miał on 20 lat. Przyszły prezydent ocalał jako jedyny z załogi po tym, jak jego samolot został zestrzelony przez Japończyków nad Pacyfikiem.

- Dlatego George’a H.W. Busha przez całe życie dręczyło pytanie, "dlaczego właśnie on, jako jedyny z załogi ocalał”

- tłumaczył Jon Meacham.

Brian Mulroney, były premier Kanady, wskazał na zasługi zmarłego przyjaciela jako przywódcy „wolnego świata” podczas najważniejszego wydarzenia XX wieku, jakim był upadek komunizmu.

Były senator, 87-letni Alan Simpson z werwą i humorem przedstawił zmarłego prezydenta jako idealnego przyjaciela.

- George’owi H.W. Bushowi - argumentował były senator - jako inskrypcja (na grobie) wystarczy jedna litera: „L” jak „lojalność”. Lojalność wobec ojczyzny, lojalność wobec rodziny, lojalność wobec instytucji rządu i zawsze, zawsze, zawsze lojalność wobec przyjaciół

 – powiedział były senator.

Wśród licznych zagranicznych gości udział w ceremoniach wzięli m.in; kanclerz Niemiec Angela Merkel, książę Walii Karol, król Jordanii i były premier Wielkiej Brytanii John Major.

Z Polski, aby oddać hołd zmarłemu prezydentowi, przybyli na pokładzie tego samego rządowego samolotu prezydent Andrzej Duda i były prezydent Lech Wałęsa, który skorzystał z oferty prezydenta Dudy, aby podróżować razem z nim.

Prezydent Andrzej Duda podczas rozmowy z grupą dziennikarzy wyraził przekonanie, że „prezydent George H.W. Bush, tak jak prezydent Ronald Reagan, będzie pamiętany jako prezydent czasów przełomu, szczególnie w naszej części Europy”.

Andrzej Duda dodał, że jego udział ceremoniach żałobnych ma dla niego także osobiste znaczenie. Polski prezydent wspominał, że kiedy był uczniem szkoły podstawowej, do Krakowa przybył wtedy jeszcze wiceprezydent George H. W. Bush. "Wiceprezydent Bush zatrzymał się na chwilę przed restauracją 'U Wierzynka' (…) i powiedział do nas kilka słów, tak zupełnie spontanicznie”.

Prezydent Duda dodał, że wtedy „po raz pierwszy poczuł, że w Polsce może być inaczej, że są ludzie z innego świata".

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla Lech Wałęsa, który jako przywódca „Solidarności” w listopadzie 1989 roku i już jako prezydent Polski w marcu 1991, był gościem prezydenta George’a H. W. Busha w Białym Domu, zapowiedział, „że Bush senior będzie pamiętany jako prezydent, który walczył o wolność, o prawdę, o uczciwość”.

Poparcie prezydenta George’a H.W. Busha dla polskiej transformacji miało olbrzymie znaczenie gospodarcze.

Dzięki stanowisku 41 prezydenta USA, „Klub Paryski” zrzeszający rządowych wierzycieli Polski, zgodził się na redukcję o 50 proc. polskiego zadłużenia, które w roku 1990 wynosiło 32,8 mld USD.

USA w okresie rządów prezydenta George H.W. Busha doprowadziły do utworzenia Polskiego Funduszu Stabilizacyjnego przekazując na ten cel w formie daru prawie 200 mln USD.

Przede wszystkim, co szczególnie podkreślił w swoim wystąpieniu były premier Kanady, Bush senior dzięki swojemu doświadczeniu, opanowaniu i zdolnościom dyplomatycznym zapewnił, że rozpad „imperium zła” nie zamienił się globalną katastrofę.

Uroczystości w Narodowej Katedrze w Waszyngtonie w środę były kulminacyjnym punktem okresu pięciodniowej żałoby po śmierci George’a H.W. Busha, ostatniego prezydenta, który w Białym Domu reprezentował amerykańską „wielką generację” [ang. "greatest generation"]

Tak nazywane jest pokolenie, które walczyło na frontach II wojny światowej z faszyzmem, przyczyniło się do zbudowania potęgi gospodarczej USA po wojnie, doprowadziło do upadku komunizmu i stworzyło instytucje takie jak NATO, które są gwarancją transatlantyckiego bezpieczeństwa.

Po nabożeństwie żałobnym w Katedrze Narodowej trumna z ciałem 41. prezydenta na pokładzie rządowego samolotu została przewieziona z bazy wojskowej Andrews pod Waszyngtonem do Houston w stanie Teksas.

W Houston trumna byłego prezydenta została w środę wieczorem czasu miejscowego wystawiona na widok publiczny w kościele episkopalnym St. Martin’s.

W czwartek rano trumna z ciałem George H. W. Busha zostanie przewieziona do College Station, gdzie ma siedzibę Prezydencka Biblioteka im. George H. W. Busha.

George Bush senior zostanie pochowany w czwartek, obok swojej żony Barbary i swojej zmarłej w wieku zaledwie trzech lat córki Robin, na terenie prezydenckiej biblioteki swojego imienia w College Station.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Premier May obroniła się przed wotum nieufności. Pozostanie szefową Partii Konserwatywnej

/ HM Government [OGL 3 (http://www.nationalarchives.gov.uk/doc/open-government-licence/version/3)], via Wikimedia Commons

  

Brytyjska premier Theresa May obroniła się przed wnioskiem o udzielenie jej wotum nieufności jako przewodniczącej Partii Konserwatywnej. Sojusznicy szefowej rządu zgromadzili 200 głosów. 117 posłów domagało się jej rezygnacji.

Wynik głosowania jest dla May gorszy od spodziewanego, bo wypowiedziało jej posłuszeństwo aż 37 proc. posłów ugrupowania, co pogłębi fundamentalny problem szefowej rządu: niekorzystną arytmetykę parlamentarną, z której wynika, że jej rząd nie jest w stanie uzyskać większości głosów w Izbie Gmin dla proponowanej umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Już wcześniej ponad 100 posłów jej własnego ugrupowania oraz 10 polityków wspierającej rząd nacjonalistycznej Demokratycznej Partii Unionistów zapowiedziało głosowanie przeciwko porozumieniu z UE, podkreślając, że jest ono niekorzystne dla Wielkiej Brytanii i może zagrażać jedności Zjednoczonego Królestwa, przez możliwość wprowadzenia za pomocą mechanizmu awaryjnego (tzw. backstop) nieco innego porządku prawnego dla Irlandii Północnej.

Swój sprzeciw zadeklarowała także cała opozycja, pozbawiając May szansy na uzyskanie większości w parlamencie dla proponowanej przez nią umowy.

Komentując wynik głosowania, stojący na czele krytyków May poseł Partii Konserwatywnej Jacob Rees-Mogg uznał wynik za "straszliwy" dla szefowej rządu i ocenił, że "zgodnie z konstytucyjnymi normami (May) powinna spotkać się z królową i zrezygnować".

Lider opozycyjnej, socjaldemokratycznej Partii Pracy Jeremy Corbyn podkreślił, że "premier straciła swoją większość w parlamencie, jej rząd jest pogrążony w chaosie i nie jest w stanie przedstawić porozumienia ws. Brexitu, które spełnia oczekiwania całego kraju".

W głosowaniu wzięło udział 317 posłów Partii Konserwatywnej, czyli 100 proc. uprawnionych.

Dzięki zwycięstwu May będzie chroniona przez kolejne 12 miesięcy, w trakcie których jej przeciwnicy nie będą mogli podjąć kolejnej próby zmiany lidera torysów.

W ostatnich tygodniach o utracie zaufania do May informowali politycy eurosceptycznego skrzydła Partii Konserwatywnej, którzy krytykowali ją za wynegocjowanie złego porozumienia w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej, które - ich zdaniem - nie realizuje zobowiązań złożonych wobec wyborców w kampanii referendalnej i może zagrażać integralności Zjednoczonego Królestwa.

Zgodnie z partyjną procedurą - oddzielną od wotum nieufności dla rządu - do rozpoczęcia procesu wymagane było nadesłanie do Grahama Brady'ego, przewodniczącego parlamentarnej komisji 1922 (zrzeszającej deputowanych Partii Konserwatywnej, którzy nie zajmują stanowisk w rządzie, tzw. backbencherów) listów wyrażających brak zaufania do May co najmniej 15 proc. klubu parlamentarnego; obecnie jest to 48 posłów.

Warunek ten został spełniony we wtorek wieczorem, a w środę rano przekazano tę informację publicznie, ogłaszając jednocześnie, że posłowie podejmą decyzję w tej sprawie jeszcze tego samego dnia wieczorem.

Procedura wyrażenia wotum nieufności dla szefowej ugrupowania jest oddzielna od wotum nieufności dla całego rządu, nad którym głosowaliby wszyscy posłowie zasiadający w Izbie Gmin. Opozycyjna Partia Pracy zapowiadała w ostatnich dniach, że złoży taki wniosek "w odpowiednim momencie", ale nie sprecyzowała, kiedy do tego dojdzie.

Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską 29 marca 2019 r.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl