„Mistrz i Małgorzata” na otwarcie festiwalu w Krakowie

/ ludowy.pl

  

„Mistrz i Małgorzata” Michaiła Bułhakowa w reżyserii Pawła Passiniego to premierowy spektakl Teatru Ludowego, który równocześnie otworzy w sobotę 11. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia w Krakowie.

Według reżysera Pawła Passiniego przestrzeń Nowej Huty, sztandarowej dzielnicy PRL, doskonale współgra z „Mistrzem i Małgorzatą”. Reżyser, opisując skojarzenia Nowej Huty z treścią powieści Bułhakowa, ocenił, że „dziś socrealizm to moment niespełnionych snów” oraz że zapominamy, jak wyglądała Polska totalitarna. A rosyjski pisarz opisuje tamten „świat cenzury, ludzkiego spodlenia, sprowadzenia pisarza do prostytutki spełniającej zachcianki władzy”. „Po Nowej Hucie poruszamy się jak po krainie niespełnionych snów” – powiedział Passini.

Dramaturg i scenarzysta Artur Pałyga, który przygotował adaptację powieści Bułhakowa, przyznał, że zmierzenie się z powieścią Bułhakowa było dla niego wyzwaniem. „Wiedziałem, że biorę do ręki powieść, którą wszyscy znają” – mówił w środę dziennikarzom.

Jak dodał, wracając po latach do utworu zdziwił się, ponieważ inaczej ją zapamiętał, a odbiór po latach jest inny. Zdaniem Pałygi „kluczem do powieści jest sam akt pisania” i dlatego w adaptacji pojawia się postać Adaptatora (Jan Nosal), którego pierwowzorem jest właśnie Artur Pałyga. W roli Bułhakowa i Wolanda wystąpi Paweł Janyst. Małgorzatę zagra Anna Pijanowska, a Mistrza – Piotr Pilitowski.

W konkursie sekcji "Inferno" rozpoczynającego się w sobotę festiwalu Boska Komedia znajdzie się 13 spektakli, m.in. "Wujaszek Wania" Iwana Wyrypajewa i "Zapiski z wygnania" Magdy Umer. Tegorocznej edycji przyświeca zaczerpnięte z legendarnej piosenki Czesława Niemena motto "Dziwny jest ten świat". 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Kiedy odbudują most w Rudach?

/ slaskie.pl

  

Do końca listopada 2019 r. potrwa odbudowa uszkodzonego mostu na rzece Rudzie w Rudach Raciborskich (Śląskie). To najkrótsza droga między Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią a Raciborzem i czeską Opawą.

O podpisaniu przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach (ZDW) umowy z wykonawcą odbudowy uszkodzonego obiektu poinformowało w środę biuro prasowe urzędu marszałkowskiego województwa śląskiego, do którego należy ZDW.

Samorząd województwa zaznaczył, że obecny obiekt (część drogi wojewódzkiej nr 919) jest wyeksploatowany i nie nadaje się do remontu; przed kilkoma laty wprowadzono na nim ruch wahadłowy ze względu na słabą nośność, a obok zainstalowano kładkę dla pieszych.

Na budowę mostu tymczasowego z dojazdami, rozbiórkę starego obiektu i budowę nowego, ZDW ogłosił przetarg z końcem września br. Podał wówczas, że przeznaczył na przedsięwzięcie nieco ponad 7 mln zł netto. Oferty na początku listopada złożyło pięciu wykonawców.

Pod koniec listopada Zarząd wybrał najkorzystniejszą ofertę – z drugą najniższą ceną, jednak z 10-letnią gwarancją. Złożyła ją firma Nowak-Mosty z Dąbrowy Górniczej. Zawarta z tą spółką umowa opiewa na niespełna 9 mln zł; koszty w całości pokryje budżet woj. śląskiego.

W informacji urzędu marszałkowskiego zaznaczono, że od lat o odbudowę mostu zabiegał burmistrz miejscowej gminy Kuźnia Raciborska Paweł Macha.

Mostem nad rzeką Rudą wiedzie, bowiem najkrótsza trasa z tej gminy w stronę Gliwic i Knurowa oraz dalszych miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. To również najkrótsze połączenie między miastami Metropolii, a Raciborzem i czeską Opawą.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl