Zdrowie jednym z priorytetów rządu

/ Bruno

  

Zdrowie to jeden z priorytetów rządu. Kluczowa jest decyzja o zwiększeniu nakładów. Istotne działania dotyczą poprawy sytuacji kadr medycznych, zmniejszenia biurokratyzacji, dialogu społecznego i informatyzacji – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Podsumowując działania resortu zdrowia, jego szef akcentował budowę systemu nastawionego na pacjenta i poprawę jakości opieki nad nim.

"Zdrowie jest jednym z priorytetów rządu premiera Mateusza Morawieckiego i te priorytety znajdują swoje potwierdzenie w realnych działaniach" – powiedział minister. Wskazał, że od 2018 do 2024 r. będzie to około 830 mld zł. Dla porównania, jak podał, w latach 2008-2014 było to 460 mld zł.

Szumowski podkreślił, że wzrost finansowania przekłada się na poprawę jakości leczenia pacjentów i przyczyni się do lepszego dostępu do świadczeń zdrowotnych. Zaznaczył jednocześnie, że konieczne jest racjonalne wydawanie pieniędzy.

"To jest fantastyczna wiadomość dla pacjentów, fantastyczna wiadomość dla wszystkich w systemie ochrony zdrowia, żeby w sposób sensowny, racjonalny te pieniądze wydać" – wskazał.

"Mówiąc językiem takim bardzo kolokwialnym, ja mam nastoletnich synów, jeżeli coś obiecujemy, to to dowozimy. Jeżeli popatrzycie na odsetek nakładów w 2019 r. w proponowanym budżecie w 2019 r., to nie jest 4,86 proc. jak nakłada na nas ustawa, to jest prawie 4,9 proc., czyli przeznaczane jest więcej niż ustawa 6 proc. na nas nakłada. To pokazuje, że nie tylko obiecujemy, ale realizujemy" – podkreślił Szumowski.

Minister ocenił, że poprawa jakości opieki nad pacjentami dotyczy m.in. onkologii, chorób sercowo-naczyniowych i psychiatrii. Szumowski przypomniał, że w grudniu br. zacznie obowiązywać rozporządzenie dające podstawę do uruchomienia w woj. świętokrzyskim i dolnośląskim pilotażu krajowej sieci onkologicznej. Tam początkowo realizowany będzie pilotaż. W pierwszym kwartale 2019 r. planowane jest rozszerzenie go o dwa kolejne województwa.

Nowy model organizacji opieki onkologicznej zakłada, że niezależnie od miejsca zamieszkania pacjent będzie miał zapewniony ten sam standard leczenia, kompleksową opiekę i koordynatora, który poprowadzi go przez cały proces leczenia. Nowa organizacja opieki ma poprawić wyniki leczenia onkologicznego. W ramach programu analizowana będzie i oceniana kompleksowość diagnostyki i postępowania terapeutycznego w pięciu wybranych typach nowotworów – najczęściej występujących w Polsce – raka piersi, płuca, jajnika, jelita grubego i gruczołu krokowego. Istotnym elementem pilotażu ma być uruchomienie tzw. call center dla pacjentów onkologicznych.

Poprawa opieki, jak akcentował Szumowski, dotyczy także psychiatrii. Trwa – zaplanowany na trzy lata – pilotaż środowiskowego modelu opieki psychiatrycznej, oparty na tzw. centrach zdrowia psychicznego. Ministerstwo Zdrowia podaje, że nakłady na opiekę psychiatryczną i leczenie uzależnień w 2018 r. wyniosły 2,91 mld zł. Dla porównania w 2014 – było 2,33 mld. Dzięki działalności centrów pacjenci będą mieli zapewnioną kompleksową opiekę psychiatryczną (doraźną, ambulatoryjną, środowiskową, dzienną i całodobową). Łączna liczba populacji do objęcia opieką przez 28 centrów to około 3 mln osób z całej Polski.

Kierownictwo resortu wśród swoich działań wymienia także sprawną realizację ustawy o pomocy niepełnosprawnym. Od lipca weszła w życie ustawa o szczególnych rozwiązaniach, która wprowadziła uprawnienia dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej, ze szczególnym uwzględnieniem rehabilitacji leczniczej oraz prawo do wyrobów medycznych bez uwzględnienia okresów użytkowania. Niepełnosprawni uzyskali również dostęp do ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych bez wymogu uzyskania skierowania lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. MZ podaje, że od lipca do października ponad 11,5 tys. pacjentów skorzystało z nowych uprawnień, w tym z rehabilitacji leczniczej prawie 8,5 tys.

Szef MZ przypominał, że od stycznia 2019 r. wejdą w życie nowe standardy organizacyjne opieki okołoporodowej. Nowe standardy okołoporodowe to – jak ocenia MZ – kodeks praw pacjentki. Kobieta ma wiedzieć co jej przysługuje i co ją czeka w trakcie porodu i później.

W nawiązaniu do braków kadrowych w służbie zdrowia resort podnosi, że kolejny raz zwiększono liczbę miejsc na studiach medycznych. W roku akademickim 2018/2019 limit wszystkich miejsc na kierunku lekarskim określono na poziomie 8094. Dla porównania w roku 2014 było 5352. Od 1 lipca 2018 r. lekarze odbywający szkolenie specjalizacyjne w ramach rezydentury w dziedzinie określanej jako niepriorytetowa mogą otrzymać wynagrodzenie większe o 600 zł miesięcznie, a w dziedzinie określanej jako priorytetowa – o 700 zł miesięcznie. 

Minister wskazał, że z funduszy europejskich zostało przekazane ponad 97 mln zł na "Wsparcie na starcie! – program rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa". Fundusze zostały przekazane na 28 projektów, których celem jest zachęcenie do studiowania na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo. Stypendia – 800 zł miesięcznie – mogą otrzymać studenci ostatnich 2 lat, oraz 1000 zł miesięcznie – absolwenci wchodzący do zawodu przez 2 lata po skończeniu kształcenia.

Szef MZ podniósł na konferencji, że ze środków unijnych powstało 12 centrów symulacji medycznej o wartości ponad 264 mln zł. Kolejne sześć centrów powstanie w Polsce do 2023 r., a ich wartość wyniesie ponad 84 mln zł.

Minister przypominał, że Rada Ministrów przyjęła dokument "Polityka lekowa państwa 2018–2022". Określa on priorytety działań Rządu Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie gospodarowania lekami w latach 2018-2022. Podkreślił, że od stycznia 2018 r. resort zdrowia objął refundacją 24 innowacyjne terapie w ramach programów lekowych. Są to albo nowe cząsteczki albo nowoczesne cząsteczki w nowych, dotąd nierefundowanych wskazaniach.

Szef MZ akcentował, że lista bezpłatnych leków dla seniorów od listopada br. roku zawiera 2043 pozycje obejmujące 151 substancji czynnych w 62 grupach limitowych. Od początku programu "Leki 75 plus", czyli od 1 września 2016 r. do końca września 2018 r. wydano 1,07 mld zł. Z darmowych leków dla seniorów skorzystało już ponad 2,4 mln seniorów. Zgodnie z założeniami projektu "75 plus" kwota przeznaczona na finansowanie wzrasta z każdym kolejnym rokiem.

Minister wskazywał, że wśród priorytetów również e-zdrowie. Jego zdaniem wprowadzane zmiany w dziedzinie cyfryzacji, obejmujące m.in. e-receptę, e-zwolnienia i e-skierowanie, pozwolą przebudować system ochrony zdrowia w Polsce.

Podsumowując działania Ministerstwa Zdrowia, Szumowski mówił również o walce z dopalaczami. Przypomniał, że posiadanie, wytwarzanie, produkcja i wprowadzanie do obrotu nowych substancji psychoaktywnych zaczęło podlegać sankcjom karnym. Osoby trudniące się handlem dopalaczami będą karane jak handlarze narkotyków.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

"Z mało jakich rzeczy jestem tak dumny". Tak premier Morawiecki odparł atak ws. ustawy o IPN

/ Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

- Z mało jakich rzeczy jestem aż tak dumny, jak z deklaracji, którą udało nam się podpisać z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu - powiedział dziś w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki odniósł się do zjadliwych pytań dotyczących noweli ustawy o IPN. "Z mało jakich rzeczy jestem aż tak dumny, jak z deklaracji, którą udało nam się podpisać z panem premierem Netanjahu. Tam odbudowaliśmy właściwie pozycję Polski poprzez to, że Izrael mówi dzisiaj jednym głosem z Polską o winach niemieckich" - oświadczył premier. "To, na co w waszych czasach przymykaliście oczy, na polskie obozy śmierci, na to, że hańbiono polskie imię, my na to nie pozwalamy i na to nie pozwolimy" - podkreślił Morawiecki, zwracając się do posłów opozycji.

27 czerwca Sejm uchwalił, Senat przyjął bez poprawek, a prezydent podpisał nowelizację ustawy o IPN. Uchyla ona artykuły: 55a, który grozi karami grzywny i więzienia za przypisywanie polskiemu narodowi i państwu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie III Rzeszy i art. 55b, który głosi, że przepisy karne mają się stosować do obywatela polskiego oraz cudzoziemca - "niezależnie od przepisów obowiązujących w miejscu popełnienia czynu".

Jeszcze tego dnia premierzy Polski i Izraela: Mateusz Morawiecki w Warszawie oraz Benjamin Netanjahu w Tel Awiwie podpisali wspólną polsko-izraelską deklarację.

Podkreślono w niej, że relacje między Polską i Izraelem oraz między ich społeczeństwami "opierają się na głębokim zaufaniu i zrozumieniu" oraz współpracy "na arenie międzynarodowej, jak również w kwestiach związanych z zachowaniem pamięci i nauczaniem o Holokauście". [polecam:https://niezalezna.pl/249990-to-bylo-12-dobrych-miesiecy-eksperci-oceniaja-rok-rzadow-premiera-mateusza-morawieckiego]

Premier podczas dzisiejszego wystąpienia w Sejmie odpowiedział też na pytanie dotyczące podatków od korporacji międzynarodowych. "A myślicie państwo, że z czego tak pięknie rośnie CIT, skoro obniżyliśmy podatek CIT dla małych i średnich firm już wcześniej z 19 na 15 proc., a teraz z 15 na 9 proc.? Przecież właśnie z międzynarodowych wielkich korporacji i je opodatkowaliśmy; galerie handlowe, wielkie instytucje, wielkie domy handlowe, te, które wcześniej prawie wcale nie płaciły podatku, dzisiaj zaczęły płacić. Dużo trudniej jest uciekać do rajów podatkowych. Wprowadziliśmy takie reguły w ramach podatku CIT, że dzisiaj na koniec listopada plany osiągną prawie wartość całoroczną, a jeszcze za grudzień dojdzie kilka miliardów podatku CIT" - mówił szef rządu.

"Mamy wielki sukces w opodatkowaniu międzynarodowych korporacji, wiedzieliśmy jak się za nie wziąć od strony podatkowej, jak spowodować, żeby nie uciekały tak łatwo do rajów podatkowych jak w waszych czasach"

- dodał.

Szef rządu wskazał jednocześnie, że CIT to była "klęska" PO, dodając, że wpływy z tego podatku spadły za rządów poprzedników. "W tym roku będzie to ok 43 mld, czyli w ciągu 2-3 lat podnieśliśmy wpływy z tego podatku pomimo obniżki CIT dla wszystkich małych i średnich firm" - mówił.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl