Gliński: oferta muzeów "imponująca"

/ Adrian Grycuk [CC BY-SA 3.0 pl (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)], from Wikimedia Commons

  

Oferta muzeów przygotowana z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości jest imponująca - podkreślił w Poznaniu minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Wicepremier był gościem spotkania dyrektorów muzeów z całego kraju.

Do Poznania na trzydniowe, cykliczne spotkanie przyjechali przedstawiciele instytucji prowadzonych lub współprowadzonych przez resort kultury. Jak podkreślają organizatorzy, zjazd jest okazją do podsumowania działań placówek muzealnych w roku jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego, który był gościem wydarzenia, podziękował dyrektorom muzeów za ich pracę - nie tylko tą związaną z jubileuszowymi obchodami.

"Chciałem przede wszystkim państwu podziękować za to, co robicie, jak polskie muzea wyglądają, jak te instytucje są prowadzone. Możemy chyba z dumą powiedzieć, że polska kultura doskonale się rozwija m.in. także dzięki funkcjonowaniu instytucji, które państwo prowadzicie. Ten szczególny rok był tego też szczególnym dowodem"

- powiedział.

Jak podkreślił, w ciągu ostatnich miesięcy muzea były gospodarzami "wielu wspaniałych inicjatyw związanych z rocznicą niepodległości".

"Bardzo za to dziękuję, bo ta oferta po prostu jest imponująca. Gdy mnie często próbowano podpytywać, był taki moment, kiedy w ogóle kwestionowano to, czy Polska obchodzi w sposób godny tę rocznicę i co po niej zostanie, to m.in. właśnie mówiliśmy, że zostanie to wszystko, co jest stworzone przez nasze instytucje"

- powiedział.

"Te wspaniałe wystawy to nie tylko zmiana społeczna polegająca na kontakcie z tą wspaniałą sztuką, ale to także dorobek w postaci chociażby katalogów, filmów dokumentalnych i wielu innych rzeczy, które są takim dodatkowym impulsem dla państwa codziennej pracy”

– dodał.

Aleksandra Sobocińska, rzeczniczka Muzeum Narodowego w Poznaniu, które jest gospodarzem spotkania dyrektorów muzeów, powiedziała, że organizowane cyklicznie zjazdy służą wymianie doświadczeń i podsumowaniu pracy placówek w minionych miesiącach.

"Ten zjazd jest zjazdem szczególnym, ponieważ przypada w roku jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości. W związku z tym również ministerstwo podsumowuje ten rok: co muzea w tym czasie zrobiły, jakie inicjatywy zostały podjęte, z jakimi efektami i jaki jest odbiór społeczny tej wielkiej rocznicy”

- powiedziała.

Sobocińska podkreśliła, że placówki muzealne także w przyszłym roku czeka szereg ważnych rocznic. "To będzie znów rok szczególny, bo będą przecież okrągłe rocznice wybuchu II wojny światowej, wybuchu powstania warszawskiego oraz pierwszej, tej chyba najbardziej dla Polaków znaczącej wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II” – powiedziała.

W trakcie spotkania minister Gliński wręczył dotychczasowemu dyrektorowi Muzeum Narodowego w Poznaniu prof. Wojciechowi Suchockiemu przyznany przez prezydenta RP Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. W ostatnich dniach prof. Suchocki przeszedł po 18 latach pracy na stanowisku dyrektora na emeryturę. Zastąpił go dotychczasowy zastępca ds. naukowych Adam Soćko.

Minister Gliński podkreślił, że prof. Suchocki, prowadząc przez lata dziewięciooddziałowe Muzeum Narodowe w Poznaniu, doprowadził m.in. do gruntownego remontu sal ekspozycyjnych starego gmachu oraz podjął istotne inwestycje, m.in. dwuetapową rewitalizację zespołu pałacowego w Rogalinie oraz rozbudowę, remont i stworzenie nowej ekspozycji w Muzeum Sztuk Użytkowych na Wzgórzu Przemysła. Łącznie, pod dyrekcją Suchockiego, w MNP zorganizowanych zostało ponad 280 wystaw.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Jak zapobiegać nowotworom

/ padrinan

  

Do profilaktyki nowotworowej - w tym badań mammograficznych i cytologicznych - będą namawiali specjaliści w urzędach i firmach na Warmii i Mazurach. Pierwsze spotkanie informacyjne z kobietami odbyło się w urzędzie miasta w Olsztynie.

Jak poinformowała Aleksandra Kuczko z biura prasowego oddziału warmińsko-mazurskiego NFZ, program profilaktyki raka piersi jest skierowany do pań w wieku 50-69 lat, które nie wykonywały mammografii od dwóch lat. Natomiast program profilaktyki raka szyjki macicy jest kierowany do pań w wieku 25-59 lat, które nie wykonywały cytologii od trzech lat.

W województwie warmińsko-mazurskim profilaktyczne badania mammograficzne wykonało 41 proc. kobiet w tej grupy wiekowej, co daje regionowi szóste miejsce w kraju. Natomiast profilaktyczne badania cytologiczne wykonało 22 proc. kobiet ze wskazanej grupy, co plasuje region na drugim miejscu w Polsce.

Mimo że znajdujemy się w czołówce województw w kraju, gdzie badania wykonuje największa liczba kobiet, mamy jeszcze wiele do zrobienia. Dlatego Warmińsko-Mazurski Oddział Wojewódzki NFZ w Olsztynie rokrocznie organizuje szereg akcji promowania profilaktyki zdrowotnej. Obecnie rozpoczął akcję "Lepiej zapobiegać, niż leczyć", mającą uzmysłowić, iż profilaktyki nie należy się obawiać, jest ona czymś niezbędnym i dotyczy każdego z nas

- podkreśliła Aleksandra Kuczko.

NFZ planuje przeprowadzenie cyklu krótkich wykładów informacyjnych w największych urzędach i firmach w regionie. Pierwszy odbył się w środę w urzędzie miasta w Olsztynie, kolejny zaplanowano na styczeń w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie.

Zainteresowane spotkaniami informacyjnymi na temat profilaktyki urzędy i firmy mogą się zgłaszać do NFZ.

Jak podała Aleksandra Kuczko, w tym roku warmińsko-mazurski oddział NFZ zorganizował 21 akcji promocyjnych, w tym największa dotyczyła profilaktyki raka szyjki macicy. Z okazji Dnia Matki 26 maja niemal 6 tys. uczniów szkół podstawowych i przedszkoli w powiatach, gdzie badania wykonuje najmniej kobiet, czyli w ełckim, piskim, szczycieńskim, nidzickim, zachęcało swoje mamy do wykonania badań profilaktycznych. Uczniowie wręczyli mamom laurki i zaproszenia na profilaktyczne badania zdrowotne finansowane przez NFZ. Wcześniej prawie 410 nauczycieli z 51 szkół i przedszkoli wyjaśniło dzieciom, czym jest profilaktyka i dlaczego ważne jest wykonywanie profilaktycznych badań zdrowotnych.

Według specjalistów wśród powodów niezgłaszania się na badania pacjentki najczęściej podają strach, "że coś wykryją", oraz brak czasu.(

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl