Spektakl o Wyspiańskim - wkrótce premiera

/ teatrwkrakowie.pl

  

O chęci bycia nieśmiertelnym - z perspektywna y dziecka, jak i dorosłego artysty - opowiada spektakl pt. "Kwiat paproci" w reżyserii Jakuba Krofty, którego premiera odbędzie się w czwartek w krakowskim Teatrze im. Słowackiego. Sztukę oparto na motywach z życia i twórczości Wyspiańskiego.

O chęci bycia nieśmiertelnym w spektaklu "Kwiat paproci" opowiadają dwaj Wyspiańscy - dorosły artysta oraz dziecko, które uosabiać będzie animowana przez trzech aktorów lalka.

Obaj poszukiwać będą odpowiedzi na to, czym owa nieśmiertelność jest. "Dla każdego z tych bohaterów jest ona czymś innym. Dla dorosłego Stanisława Wyspiańskiego to jest sztuka - nieśmiertelność osiągnie dzięki temu, że stanie się sławny, a mały Staś odbiera ją jeden do jednego" - mówiła dziennikarzom podczas próby medialnej autorka tekstu do "Kwiatu paproci" Maria Wojtyszko.

Akcja sztuki - dzięki wykorzystaniu sceny obrotowej - rozgrywać się będzie na styku dwóch światów. "Jeden z nich jest rzeczywisty, z epoki i czasu, kiedy żył Wyspiański, w którym jesteśmy świadkami ważnych momentów, a drugi to świat bajkowy, który istnieje w jego głowie" - mówił reżyser spektaklu Jakub Krofta. Jak dodał, sztuka opowiada właśnie o zderzeniu obu płaszczyzn.

Twórcy - pytani o to, czy sztuka atrakcyjna będzie zarówno dla małych, jak i dla dorosłych widzów - podkreślają, że jest to spektakl familijny, i każdy z odbiorców znajdzie w nim coś dla siebie. "To zawsze jest duże wyzwanie, ale ja wierzę w teatr skierowany pod wszystkie adresy wiekowe, w teatr dla widza od lat trzech do stu. O to nam chodzi - żeby przemówić do najszerszego grona" - mówił Krofta.

Z kolei Wojtyszko wyraziła nadzieję, że widzowi dorosłemu ten spektakl "da trochę ubawu". "Ja, pisząc ten tekst, dosyć dobrze bawiłam się kodami kulturowymi, które my, dorośli, znamy" - powiedziała.

W spektaklu zagrają m.in. Lidia Bogaczówna, Dorota Godzic, Karolina Kamińska, Anna Tomaszewska oraz Daniel Malchar.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Premier May obroniła się przed wotum nieufności. Pozostanie szefową Partii Konserwatywnej

/ HM Government [OGL 3 (http://www.nationalarchives.gov.uk/doc/open-government-licence/version/3)], via Wikimedia Commons

  

Brytyjska premier Theresa May obroniła się przed wnioskiem o udzielenie jej wotum nieufności jako przewodniczącej Partii Konserwatywnej. Sojusznicy szefowej rządu zgromadzili 200 głosów. 117 posłów domagało się jej rezygnacji.

Wynik głosowania jest dla May gorszy od spodziewanego, bo wypowiedziało jej posłuszeństwo aż 37 proc. posłów ugrupowania, co pogłębi fundamentalny problem szefowej rządu: niekorzystną arytmetykę parlamentarną, z której wynika, że jej rząd nie jest w stanie uzyskać większości głosów w Izbie Gmin dla proponowanej umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Już wcześniej ponad 100 posłów jej własnego ugrupowania oraz 10 polityków wspierającej rząd nacjonalistycznej Demokratycznej Partii Unionistów zapowiedziało głosowanie przeciwko porozumieniu z UE, podkreślając, że jest ono niekorzystne dla Wielkiej Brytanii i może zagrażać jedności Zjednoczonego Królestwa, przez możliwość wprowadzenia za pomocą mechanizmu awaryjnego (tzw. backstop) nieco innego porządku prawnego dla Irlandii Północnej.

Swój sprzeciw zadeklarowała także cała opozycja, pozbawiając May szansy na uzyskanie większości w parlamencie dla proponowanej przez nią umowy.

Komentując wynik głosowania, stojący na czele krytyków May poseł Partii Konserwatywnej Jacob Rees-Mogg uznał wynik za "straszliwy" dla szefowej rządu i ocenił, że "zgodnie z konstytucyjnymi normami (May) powinna spotkać się z królową i zrezygnować".

Lider opozycyjnej, socjaldemokratycznej Partii Pracy Jeremy Corbyn podkreślił, że "premier straciła swoją większość w parlamencie, jej rząd jest pogrążony w chaosie i nie jest w stanie przedstawić porozumienia ws. Brexitu, które spełnia oczekiwania całego kraju".

W głosowaniu wzięło udział 317 posłów Partii Konserwatywnej, czyli 100 proc. uprawnionych.

Dzięki zwycięstwu May będzie chroniona przez kolejne 12 miesięcy, w trakcie których jej przeciwnicy nie będą mogli podjąć kolejnej próby zmiany lidera torysów.

W ostatnich tygodniach o utracie zaufania do May informowali politycy eurosceptycznego skrzydła Partii Konserwatywnej, którzy krytykowali ją za wynegocjowanie złego porozumienia w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej, które - ich zdaniem - nie realizuje zobowiązań złożonych wobec wyborców w kampanii referendalnej i może zagrażać integralności Zjednoczonego Królestwa.

Zgodnie z partyjną procedurą - oddzielną od wotum nieufności dla rządu - do rozpoczęcia procesu wymagane było nadesłanie do Grahama Brady'ego, przewodniczącego parlamentarnej komisji 1922 (zrzeszającej deputowanych Partii Konserwatywnej, którzy nie zajmują stanowisk w rządzie, tzw. backbencherów) listów wyrażających brak zaufania do May co najmniej 15 proc. klubu parlamentarnego; obecnie jest to 48 posłów.

Warunek ten został spełniony we wtorek wieczorem, a w środę rano przekazano tę informację publicznie, ogłaszając jednocześnie, że posłowie podejmą decyzję w tej sprawie jeszcze tego samego dnia wieczorem.

Procedura wyrażenia wotum nieufności dla szefowej ugrupowania jest oddzielna od wotum nieufności dla całego rządu, nad którym głosowaliby wszyscy posłowie zasiadający w Izbie Gmin. Opozycyjna Partia Pracy zapowiadała w ostatnich dniach, że złoży taki wniosek "w odpowiednim momencie", ale nie sprecyzowała, kiedy do tego dojdzie.

Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską 29 marca 2019 r.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl