Wschód w przebudowie

fot.Fotolia

  

Pięć wojewódzkich miast Polski Wschodniej stawia na poprawę infrastruktury komunikacyjnej w obrębie aglomeracji. W realizacji celu pomaga finansowe wsparcie dla projektów, które sięga do 85 proc. wydatków.

Dofinansowanie otrzymują inwestycje, które zakładają zakup niskoemisyjnego, ekologicznego taboru oraz wdrożenie systemów telematycznych, pomocnych w zrównoważonym i efektywnym zarządzaniu sieciami komunikacji miejskiej.

Nowe plany transportowe realizują: Białystok, Kielce, Lublin, Olsztyn, Rzeszów. Po ich zakończeniu skróci się czas podróży komunikacją miejską: autobusową, trolejbusową, tramwajową, ruch w centrum stanie się bardziej płynny, zintegrowane zostaną ekologiczne formy transportu oraz powiązany zostanie transport publiczny z komunikacją pieszą, rowerową i samochodową. Pojazdy muszą oczywiście być dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Powstaną też mają nowe połączenia – tam, gdzie ich dotąd nie było.

Poprzez rozwój transportu miejskiego zwiększy się dostępność miast wojewódzkich i ich obszarów funkcjonalnych dla podróżnych poprzez rozwój transportu miejskiego. Poprawi się też komunikacja z siecią dróg krajowych, dzięki czemu miasta zyskają jako istotne rynki pracy. Poza tym wsparcie finansowe projektów przyczyni się również do podniesienia konkurencyjności i ożywienia przedsiębiorczości w makroregionie.

Miasta chcą zbudować bądź przebudować drogi krajowe lub wojewódzkie. Dla przykładu jedną z ukończonych już budów jest nowy przebieg drogi wojewódzkiej nr 764 w Kielcach na odcinku od skrzyżowania ul. Tarnowskiej z ul. Wapiennikową (droga krajowa nr 73) do Ronda Czwartaków. Inwestycja kosztowała blisko 44 mln zł, z czego dofinansowanie sięgnęło 34,4 mln zł. W efekcie trasa i czas przejazdu skróciły się, a dzięki temu zmniejszyło się zużycie paliw i emisja gazów cieplarnianych. Podobny efekt osiągnąć chce Lublin m.in. kupując 15 sztuk trolejbusów i dobudowując brakującą trakcję. Aby ułatwić życie pasażerom, miasto postanowiło też zainstalować system informacji przystankowej w ciągu ul. Jana Pawła II, w tym m.in. tablice dynamicznej informacji pasażerskiej wraz z włączeniem ich do obecnie użytkowanego systemu.

Olsztyn za prawie 42 mln zł (35,5 mln zł to dofinansowanie) rozbudowuje drogę wojewódzką nr 598 na odcinku od granicy miasta do budowanego w ramach południowej obwodnicy Olsztyna węzła Jaroty. Rzeszów natomiast dzięki nowej inwestycji połączy bezpośrednio drogę wojewódzką nr 869 z ekspresówką S19. Ostatnie z miast – Białystok przebudowuje fragment obwodnicy, dzięki czemu usprawni ruch w południowej części miasta, co usprawni komunikację wewnątrz miasta i rozładuje ruch na wylotówkach.

Wszystkie te inwestycje nie tylko poprawiają warunki podróży i bezpieczeństwo użytkowników dróg, ale też służą środowisku i przyczyniają się do rozwoju gospodarczego regionu.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PARP

Wczytuję komentarze...

Nowy dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego

/ DerHexer [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], from Wikimedia Commons

  

Dr Robert Domżał został powołany na stanowisko dyrektora Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego. 5-letnia kadencja nowego dyrektora rozpocznie się 1 stycznia 2019 r. - poinformowano na stronie Ministerstwa Kultury.

31 grudnia 2018 r. pracę na stanowisku dyrektora Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku zakończy dr inż. Jerzy Litwin. Uroczystość powołania nowego dyrektora odbyła się w środę z udziałem dyrektora generalnego Ministerstwa Kultury Jarosława Czuby.

Dr Robert Domżał jest archeologiem i muzealnikiem, kustoszem dyplomowanym. Stopień naukowy doktora uzyskał w 2007 r. na Wydziale Historii Uniwersytetu Gdańskiego. W Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku pracuje od 1996 r., od 2007 r. pełni tam funkcję kierownika Działu Historii Budownictwa Okrętowego oraz Pełnomocnika ds. Rozwoju Muzeum Zalewu Wiślanego.

Domżał koordynował prace nad utworzeniem Oddziału Muzeum – Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich. Kierował kilkoma międzynarodowymi i krajowymi projektami naukowymi. Jest autorem oraz współautorem licznych publikacji i wystąpień naukowych wygłoszonych podczas krajowych i międzynarodowych konferencji naukowych dotyczących morskiego dziedzictwa kulturowego. Od 2018 r. jest członkiem Rady do Spraw Muzeów i Miejsc Pamięci Narodowej przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W latach 2007-2014 był Przewodniczącym Grupy Roboczej ds. Nadmorskiego Dziedzictwa Krajów Bałtyckich, a obecnie członkiem tejże grupy; od 2014 r. jest członkiem Stowarzyszenia Muzealników Polskich, Oddziału Pomorskiego; w latach 2009-2017 był członkiem zarządu International Congress of Maritime Museums, afiliowanego przy ICOM.

Został wyróżniony złotą odznaką "Za opiekę nad zabytkami" (2010 r.), a także odznaką Bliza International, otrzymaną od Towarzystwa Przyjaciół Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku za wkład w budowanie międzynarodowej sieci współpracy między placówkami kulturalnymi, szczególnie muzeami morskimi w obszarze basenu Morza Bałtyckiego (2012 r.).

Dr inż. Jerzy Litwin rozpoczął współpracę z Muzeum Morskim w Gdańsku w 1964 r. opracowując próby rekonstrukcji dawnych statków pomorskich dla potrzeb wystawowych, a pracę w tym muzeum na stanowisku starszego asystenta rozpoczął w 1972 r. W roku 1988 na krótko rozstał się z placówką obejmując stanowisko m.in. dyrektora Wydawnictwa Morskiego. W 1991 r. został wicedyrektorem do spraw merytorycznych Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku, a w czerwcu 2001 r. dyrektorem muzeum i funkcję tę - w ramach kolejnych kadencji - sprawuje do dzisiaj.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl