II Koszaliński Kongres Kultury – od piątku

/ koszalin.pl

  

Wykłady, prezentacje, wystawy i spotkania z artystami znalazły się w programie dwudniowego II Koszalińskiego Kongresu Kultury, który rozpocznie się w piątek. Jego elementem będzie podpisanie Samorządowej Karty dla Kultury – powiedział prezydent Koszalina Piotr Jedliński.

II Koszaliński Kongres Kultury potrwa do soboty. Miejscem wydarzenia będzie Centrum Kultury 105.

Jak poinformował na konferencji prasowej Jedliński, wykład inauguracyjny wygłosi krytyk filmowy, publicysta Tomasz Raczek. Po nim na scenie wystąpi olsztyński duet Romantycy Lekkich Obyczajów, których utwory są połączeniem folku, rocka, piosenki kabaretowej i popu.

„Ciekawym elementem Kongresu będzie podpisanie Samorządowej Karty dla Kultury, czyli zbioru zasad współpracy w dziedzinie kultury miasta ze stowarzyszeniami, fundacjami działającymi w kulturze z animatorami kultury”

– powiedział Jedliński.

Tym samym w sobotę, jak dodał zastępca prezydenta Koszalina Przemysław Krzyżanowski, Koszalin dołączy do blisko 20 miast, które taką kartę dla kultury przyjęły już wcześniej.

Podczas II Koszalińskiego Kongresu Kultury niektóre w wydarzeń odbywać się będą równolegle. Uczestnicy w sobotnie przedpołudnie będą mieć do wyboru np. udział w wykładzie prezes Fundacji „Impact” z Warszawy lub spotkanie z koszalińskim artystą rzeźbiarzem Zygmuntem Wujkiem. Natomiast pod hasłem „Edu-akcja” będą odbywały się spotkania z młodymi artystami m.in. ze Stowarzyszenia „Na Przykład”, inicjatorkami „Odjazdowej Sztuki”, raperem Przemysławem Majewskim czy zespołem „Pampeluna”.

Do środy trwa elektroniczna rejestracja zainteresowanych uczestnictwem w II Koszalińskim Kongresie Kultury.

Przygotowująca II Koszaliński Kongres Kultury Dorota Pawłowska dodała, że Kongres to także dwudniowe warsztaty dla animatorów i osób, które zajmują się kulturą w Koszalinie. Lista 30 uczestników jest zamknięta.

Kongresowi towarzyszyć będą dwie wystawy, w tym jedna z inicjatywy Rady Kobiet, przedstawiająca fotografie koszalinianek, ambasadorek Koszalina w Polsce.

I Koszaliński Kongres Kultury odbył się dwa lata temu z inicjatywy miejskiej rady kultury i komisji kultury. To za jego sprawą w czerwcu ubiegłego roku został przyjęty w Koszalinie „Program rozwoju kultury dla miasta Koszalina”. I KKK został nagrodzony na III Forum „Made in Koszalin” w kategorii „kultura i design”. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Premier May obroniła się przed wotum nieufności. Pozostanie szefową Partii Konserwatywnej

/ HM Government [OGL 3 (http://www.nationalarchives.gov.uk/doc/open-government-licence/version/3)], via Wikimedia Commons

  

Brytyjska premier Theresa May obroniła się przed wnioskiem o udzielenie jej wotum nieufności jako przewodniczącej Partii Konserwatywnej. Sojusznicy szefowej rządu zgromadzili 200 głosów. 117 posłów domagało się jej rezygnacji.

Wynik głosowania jest dla May gorszy od spodziewanego, bo wypowiedziało jej posłuszeństwo aż 37 proc. posłów ugrupowania, co pogłębi fundamentalny problem szefowej rządu: niekorzystną arytmetykę parlamentarną, z której wynika, że jej rząd nie jest w stanie uzyskać większości głosów w Izbie Gmin dla proponowanej umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Już wcześniej ponad 100 posłów jej własnego ugrupowania oraz 10 polityków wspierającej rząd nacjonalistycznej Demokratycznej Partii Unionistów zapowiedziało głosowanie przeciwko porozumieniu z UE, podkreślając, że jest ono niekorzystne dla Wielkiej Brytanii i może zagrażać jedności Zjednoczonego Królestwa, przez możliwość wprowadzenia za pomocą mechanizmu awaryjnego (tzw. backstop) nieco innego porządku prawnego dla Irlandii Północnej.

Swój sprzeciw zadeklarowała także cała opozycja, pozbawiając May szansy na uzyskanie większości w parlamencie dla proponowanej przez nią umowy.

Komentując wynik głosowania, stojący na czele krytyków May poseł Partii Konserwatywnej Jacob Rees-Mogg uznał wynik za "straszliwy" dla szefowej rządu i ocenił, że "zgodnie z konstytucyjnymi normami (May) powinna spotkać się z królową i zrezygnować".

Lider opozycyjnej, socjaldemokratycznej Partii Pracy Jeremy Corbyn podkreślił, że "premier straciła swoją większość w parlamencie, jej rząd jest pogrążony w chaosie i nie jest w stanie przedstawić porozumienia ws. Brexitu, które spełnia oczekiwania całego kraju".

W głosowaniu wzięło udział 317 posłów Partii Konserwatywnej, czyli 100 proc. uprawnionych.

Dzięki zwycięstwu May będzie chroniona przez kolejne 12 miesięcy, w trakcie których jej przeciwnicy nie będą mogli podjąć kolejnej próby zmiany lidera torysów.

W ostatnich tygodniach o utracie zaufania do May informowali politycy eurosceptycznego skrzydła Partii Konserwatywnej, którzy krytykowali ją za wynegocjowanie złego porozumienia w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej, które - ich zdaniem - nie realizuje zobowiązań złożonych wobec wyborców w kampanii referendalnej i może zagrażać integralności Zjednoczonego Królestwa.

Zgodnie z partyjną procedurą - oddzielną od wotum nieufności dla rządu - do rozpoczęcia procesu wymagane było nadesłanie do Grahama Brady'ego, przewodniczącego parlamentarnej komisji 1922 (zrzeszającej deputowanych Partii Konserwatywnej, którzy nie zajmują stanowisk w rządzie, tzw. backbencherów) listów wyrażających brak zaufania do May co najmniej 15 proc. klubu parlamentarnego; obecnie jest to 48 posłów.

Warunek ten został spełniony we wtorek wieczorem, a w środę rano przekazano tę informację publicznie, ogłaszając jednocześnie, że posłowie podejmą decyzję w tej sprawie jeszcze tego samego dnia wieczorem.

Procedura wyrażenia wotum nieufności dla szefowej ugrupowania jest oddzielna od wotum nieufności dla całego rządu, nad którym głosowaliby wszyscy posłowie zasiadający w Izbie Gmin. Opozycyjna Partia Pracy zapowiadała w ostatnich dniach, że złoży taki wniosek "w odpowiednim momencie", ale nie sprecyzowała, kiedy do tego dojdzie.

Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską 29 marca 2019 r.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl