Wigierski Park Narodowy - jeden z największych parków narodowych w Polsce

dawny erem kamedułów w Wigrach / Polimerek; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0

  

Wigierski Park Narodowy liczy ponad 15 tys. ha. Położony jest na północnym skraju Puszczy Augustowskiej, największego zwartego kompleksu leśnego na niżu Europy, który wraz z lasami na terytorium Litwy i Białorusi pokrywa obszar około 300 tysięcy hektarów.

Pierwsze próby objęcia ochroną przyrody tego obszaru były podejmowane na początku lat dwudziestych XX w. Już w 1921 r. został opracowany projekt rezerwatu obejmującego jezioro Wigry i otaczające je lasy. 

Park został utworzony w 1989 r. jako piętnasty z kolei park narodowy w Polsce. Obecnie jest jednym z 23 parków narodowych Polski. Lasy zajmują 63% powierzchni parku, wody 19%, grunty rolnicze 15%, a tereny zurbanizowane 3%. Na obszarze Parku znajdują się 42 jeziora, naturalne zbiorniki wodne, których łączna powierzchnia wynosi ponad 28 km². Wokół parku utworzono strefę ochronną o powierzchni 11 283 ha.

W latach siedemdziesiątych jezioro Wigry włączono do międzynarodowego „Projektu Aqua”, mającego na celu inwentaryzację i objęcie ochroną najcenniejszych akwenów świata.

Najbardziej atrakcyjne turystycznie w WPN jest jezioro Wigry – o krętej linii brzegowej, urozmaicone wyspami, zatokami. Jezioro ma 2187 ha powierzchni, maksymalną głębokość 73 m i zajmuje centralną część parku. Główną rzeką parku jest Czarna Hańcza, przepływająca przez jezioro Wigry, stanowiąca znany szlak kajakowy.

W parku dominują lasy iglaste sosnowo-świerkowe. Wśród roślin rosnących w WPN aż 75  jest chronionych. Na terenie WPN występuje około 32 gatunków ryb, 12 gatunków płazów, 5 gatunków gadów, 205 gatunków ptaków oraz 46 gatunków ssaków. Obecnie na terenie parku żyje ok. 250  bobrów.

Nad brzegami jeziora Wigry znajduje się pokamedulski klasztor i kościół. Erem kamedułów należał do najbogatszych w Europie. Ufundowany został w 1667 roku przez Jana II Kazimierza Wazę z obowiązkiem dla mnichów do codziennej modlitwy o oddalenie od kraju wszystkich nieszczęść. W 1805 klasztor skasowano, a zakonnicy przenieśli się na podwarszawskie Bielany. W klasztorze w latach 1975–2010 mieścił się Dom Pracy Twórczej Ministerstwa Kultury i Sztuki. Obecnie obiekt jest własnością Kościoła. W dawnych domkach mnichów znajdują się pokoje gościnne i apartamenty, które można odpłatnie wynajmować. Na terenie klasztoru można zwiedzić apartamenty i kaplicę papieską, krypty w kościele, wieżę zegarową, wystawy oraz czytelnię Jana Pawła II, ufundowaną po jego noclegu na terenie klasztoru w 1999 r. Późnobarokowy kościół z bogatym wystrojem wnętrza jest ciągle użytkowany i cieszy się popularnością wśród nowożeńców. Odbywają się w nim również koncerty chorału gregoriańskiego.

Film ukazuje uroki zimy w Wigierskim Parku Narodowym

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Dzieci z hospicjum odwiedziły policjantów. Były prezenty i zabawa

Policja / malopolska.policja.gov.pl

  

6 grudnia odbyła się świąteczna akcja charytatywna policjantów Oddziału Prewencji Policji w Krakowie. Po raz drugi krakowscy policjanci OPP podjęli bezpośrednią współpracę z Małopolskim Hospicjum dla Dzieci przy ul. Odmętowej.

Oddział Prewencji Policji w Krakowie odwiedzili podopieczni Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci przy ul. Odmętowej. Gości przywitał m.in. Dowódca OPP – mł. insp. Jarosław Nowak w towarzystwie przedstawicieli czterech kompani oraz Przewodniczącego ZT NSZZP asp. szt. Artur Kochan.

Przybyli mieli okazję porozmawiać z pełniącymi służbę w małopolskiej jednostce policjantami i zrobić sobie z nimi pamiątkowe zdjęcia. Rodzice oraz ich pociechy zapoznali się także ze sprzętem, który funkcjonariusze Oddziału Prewencji używają w codziennej służbie. W trakcie mikołajkowego spotkania dzieci były bardzo zainteresowane nowym otoczeniem i nie bały się kontaktu ze wzruszonymi policjantami.

Podobnie jak w ubiegłym roku, funkcjonariusze przekazali prezenty dla kilku rodzin wyznaczonych przez zespół Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci. Podarunki zakupione zostały ze środków pieniężnych zebranych w trakcie corocznej zbiórki zgodnie z prośbami zawartymi w listach do Świętego Mikołaja.

Policjanci nie zapomnieli także o zakupie niezbędnych środków pielęgnacyjnych wskazanych przez pracowników hospicjum. Rodzice otrzymali od Zarządu Terenowego NSZZP skromne upominki za trud w codziennej opiece nad dziećmi oraz za bezwarunkową miłość, jaką je obdarzają. Ci ostatni jednostkę OPP opuszczali w bardzo dobrych humorach wiedząc, że nie był to czas stracony. Dzieci z pewnością na długo zapamiętają wizytę u policjantów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl