Poznaliśmy sekret QLED 8K!

technologia 8K / news.samsung.com/pl/, mat. pras.

  

Telewizor QLED 8K, który jest dostępny w przedsprzedaży w Polsce, oferuje niezwykle rzeczywisty obraz pełen szczegółów oraz kolorów i już zbiera świetne opinie po pierwszych testach. Sprawdźmy, co dokładnie odpowiada za jakość obrazu na tak wysokim poziomie.

Jednym z kluczowych wyróżników QLED 8K spośród innych telewizorów jest inteligentne skalowanie do jakości jak najbliżej 8K (8K AI Upscaling). Do przekształcania treści niższej jakości w materiały bliskie 8K wykorzystywana jest sztuczna inteligencja. W efekcie na ekranie QLED 8K z trzydziestoma trzema milionami pikseli można oglądać nie tylko materiały stworzone w 8K, ale także ulubione filmy przeskalowane z innej rozdzielczości – od SD po 4K – tak, by (w zależności od źródła) wyglądały na ekranie telewizora jak najlepiej, z wygładzonymi krawędziami i dopracowanymi kolorami.  
 
Więcej szczegółów, świetne efekty
 8K AI Upscaling to technologia, która pozwala widzom z przyjemnością oglądać ulubione filmy – pierwotnie prezentowane w rozdzielczości SD, FHD i UHD – w jakości jak najbliższej 8K (7680 x 4320). Na innych ekranach odtwarzanie treści o niskiej jakości obrazu skutkować może tak zwaną „pikselizacją”, rozmyciem i ogólnie słabszymi  wrażeniami wizualnymi. Aby zobrazować różnicę, 75-calowy telewizor QLED 8K został porównany z 75-calowym modelem QLED 4K (Q9F). Pozwoliło to pokazać, jak treści odtwarzane na telewizorze QLED 4K i inteligentnie przekształcane przez 8K AI Upscaling prezentują się w rozdzielczości zbliżonej do 8K – nawet jeśli ich źródło ma rozdzielczość 4K lub mniejszą.
 
8K AI Upscaling pozwala uzyskać bardziej szczegółowy i naturalny obraz, ponieważ zmieniony zostaje nie jeden jego  element, ale cała ich gama, w tym wyostrzane są szczegóły, poprawiana faktura, usuwane szumy, dopasowywane światło i analizowany kolor. Realizm oferowany przez 8K AI Upscaling jest naprawdę niezwykły, a obrazy wyglądają tak, jakby znajdowały się na wyciągnięcie ręki. Jeśli spojrzymy na powyższy obraz, w wersji 8K można zauważyć, że kolory widocznych na pierwszym planie roślin wydają się bardziej wielowymiarowe, doskonalsza tekstura pozwala dostrzec najmniejszy nawet zakamarek na zboczu góry i odróżnia go od „bardziej szorstkich” faktur roślin falujących poniżej, a każdy szczegół na ekranie jest wydobywany tak, że widz naprawdę przenosi w tę magiczną scenerię.
 
Realizm
Odzwierciedlając sposób, w jaki ludzie postrzegają obiekty, które znajdują się bliżej, 8K AI Upscaling precyzyjnie dostosowuje treść, aby uzyskać maksymalną głębię obrazu. Jak widać na powyższym porównaniu materiału w rozdzielczości FHD na telewizorze QLED 4K (po lewej) z obrazem zmienionym na rozdzielczość 8K na QLED 8K (po prawej), upscaling 8K przedstawia znajdujące się na pierwszym planie kwiaty w najdrobniejszych szczegółach, a widz ma wrażenie, jakby były wystarczająco blisko, aby ich dotknąć. Także panoramiczne ujęcia kamery i przesuwanie się jej w prezentowanym na ekranie otoczeniu są optymalizowane w taki sam sposób, w jaki nasze oko reaguje na zmieniający się bodziec: usuwając rozmycia obrazu. Bezproblemowe, pozbawione pikselizacji odtwarzanie obrazów przyczynia się również do powstania wciągającego wrażenia wizualnego, a szczytowa jasność QLED 8K w telewizorach o przekątnej ekranu 75 i 85 cali wynosząca 4000 nitów zapewnia dokładne odzwierciedlenie obrazów w każdych warunkach świetlnych, dzięki czemu prezentują się dokładnie tak, jak chcieli tego twórcy.
 
Wyraźniejszy tekst, lepsza czytelność
 Podczas odtwarzania wideo o niskiej rozdzielczości na ekranie, którego rozdzielczość jest wysoka, „szumy” linii (zaburzenia transmisji, które zacierają szczegóły i powodują niepożądane cyfrowe zakłócenia statyczne) są najbardziej uciążliwym efektem. Ponieważ obrazy wejściowe mają niższą jakość, kontury liter stają się niewyraźne. Jednak 8K AI Upscaling inteligentnie poprawia grube i nierówne kontury, tak aby stały się maksymalnie wyostrzone, zapewniając wyraźniejsze litery, odpowiednie do wrażeń, jakich oczekujemy podczas oglądania telewizji wysokiej rozdzielczości. Ten aspekt upscalingu ma zasadnicze znaczenie dla widzów, ponieważ poprawia czytelność tekstu (co widać na powyższych obrazach) i zmniejsza zmęczenie oczu.
 
Głębsze czernie gwarantują prawdziwie wciągające doznania
Dzięki 8K AI Upscaling wyższy kontrast oznacza, że szczegóły obiektów prezentowanych na czarnym tle stają się wyraźniejsze w porównaniu z ich rozdzielczością źródłową (dotyczy obrazu w jakości 4K lub niższej), co zwiększa realizm prezentowanych treści. Aby przeciwdziałać rozchodzeniu się światła na ciemne partie obrazu, co jest częstym problemem w przypadku filmów o niższej rozdzielczości, inteligentne algorytmy analizują układ czerni, aby  była ona jak najbardziej doskonała. Jakość tej głębokiej czerni praktycznie dorównuje treściom pierwotnie wyprodukowanym w rozdzielczości 8K. Różnica pomiędzy obrazem przed zmianą rozdzielczości na wyższą i po niej jest naprawdę znacząca.
 
Za kulisami: mechanizm inteligentnej zmiany rozdzielczości, który nie przestaje się uczyć
8K AI Upscaling inteligentnie analizuje nie tylko 4K, ale także SD, HD, FHD i wszelkie inne rozdzielczości wideo w czasie rzeczywistym i w razie konieczności uzupełnia niezbędne aspekty. Tekstury są przywracane z delikatnym przesunięciem szczegółów, statyczne elementy wizualne są automatycznie eliminowane przez kompresję strumienia wideo, krawędzie o niskiej rozdzielczości są wyostrzane, by uniknąć rozmycia, a nieciągłe linie są przywracane. Kluczowym elementem jest przy tym zastosowanie uczenia maszynowego. Dzięki procesorowi Quantum 8K inteligentny algorytm uczy się na podstawie wykrytych różnic i odnotowuje korelację pomiędzy treściami o niskiej i wysokiej rozdzielczości.

- Procesor Quantum 8K, który znajduje się w sercu technologii 8K AI Upscaling wyznacza własne standardy optymalnego skalowania, wykorzystując takie inteligentne zasady jak „linie muszą być cienkie” czy „grube i chropowate obszary muszą być bardziej wyostrzone” – wyjaśnia Hyun-seung Lee prezentując najnowszą technologię.

Technologia 8K AI Upscaling opiera się na inteligentnym uczeniu w ramach sztucznej inteligencji (AI). W efekcie w trakcie użytkowania będzie się ona rozwijać i dostosowywać z każdym filmem, którego rozdzielczość zostanie zmieniona na wyższą, ponieważ przy każdym procesie upscalingu system otrzymuje do analizy kolejne dane wideo. Jednak już od pierwszego użycia QLED 8K zapewnia najbardziej komfortowe zrównoważenie kolorów, światła i tekstur, oferując optymalne wrażenia z oglądania. Odnosząc się do dynamicznych zmian, które funkcja 8K AI Upscaling QLED 8K zapewnia widzom, Lee zauważa: – Rozwiązanie 8K AI Upscaling otworzyło możliwości rozwoju nie tylko w dziedzinie poprawy rozdzielczości i zapewnienia obrazu o lepszej jakości, ale także w obszarze ludzkich preferencji i gustu, które są trudne do naśladowania.
 
 
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, news.samsung.com/pl/, infowire.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Tęskniliście za Komorowskim? Były prezydent znalazł sobie zajęcie. Został specem od...

Bronisław Komorowski / Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

Bronisławowi Komorowskiemu najwyraźniej niezbyt służy polityczna emerytura. Były prezydent postanowił zostać specjalistą o... polityki zagranicznej i dyplomacji. Pokusił się nawet o analizę i przekonuje, że rządy Prawa i Sprawiedliwości „skandalicznie popsuły naszą pozycję w ramach procesu integracji europejskiej”. On tak na serio? Wszystko wskazuje na to, że tak!

Co spowodowało, że Bronisław Komorowski postanowił dać o sobie znać i zwołał konferencję prasową? Chodzi o podsumowanie trzech lat działalności rządu PiS w sferze dyplomacji. Instytut Bronisława Komorowskiego wykorzystał okazję, żeby zaatakować szefa MSZ Jacka Czaputowicza.

W moim przekonaniu tu nie ma ani cienia nie tylko autokrytyki, nie ma także chęci podkreślenia tego, co minister Czaputowicz, jako nowy minister, zamierza zrobić czy co robi z tym, co sygnalizował, że jest do poprawienia po poprzedniku.
- przekonywał Komorowski.

To jednak nie wszystko. Bronisław Komorowski jest twierdził, że dyplomacja pod rządami PiS to cała lista zaniechań, błędów i „zupełnie dramatycznych pomyłek”. Tak, tak – to właśnie mówił były prezydent, który zasłynął głównie ze swoich kompromitujących gaf i wpadek. [polecamhttps://niezalezna.pl/235992-to-byly-hity-z-kampanii-komorowskiego-japonia-suflerka-ortografia-top-10]

Nie zostały wymienione kwestie integracji europejskiej i związane z nimi kwestie ważne dla Polski. W moim przekonaniu, oprócz całej listy zaniechań, błędów, zupełnie dramatycznych pomyłek, ale także i skandalicznych działań w ramach polskiej polityki zagranicznej ostatnich trzech lat, zasadniczego podkreślenia wymaga błąd nie tylko zaniechania dzisiaj, ale także błąd skandalicznego popsucia naszej pozycji w ramach procesu integracji europejskiej.
- powiedział Komorowski.
[polecam:https://niezalezna.pl/69662-najwieksze-hity-prezydentury-bronislawa-komorowskiego-od-bigosowania-do-szoguna]

Następnie rozpoczęła się debata z udziałem m.in. Radosława Sikorskiego, Romana Kuźniara, Włodzimierza Cimoszewicza i Adama Rotfelda. Brali oni udział w procesie tworzenia przygotowanego przez Instytut Bronisława Komorowskiego raportu dotyczącego trzyletnich rządów PiS w dziedzinie polityki międzynarodowej. W czasie debaty lansowano teorię o doprowadzenie do izolacji międzynarodowej Polski oraz braku długofalowej strategii politycznej państwa.

Wychwalano natomiast... polityką zagraniczna za rządów PO-PSL. Na przykład Radosław Sikorski chwalił się osiągnięciami, które w takim samym okresie wypracował - według niego - rząd Donalda Tuska.

My już mieliśmy i placówkę w Brukseli najnowocześniejszą w Europie, i Partnerstwo Wschodnie, i komisarza ds. budżetu, z Rosjanami - Putin już był na Westerplatte, Grupa ds. trudnych, początki pojednania kościołów, na dobrej drodze był już mały ruch graniczny
- wyliczał Sikorski.

Po debacie Komorowski wystąpił ponownie z moralizatorskim przesłaniem, przekonując jednocześnie, że urząd ministra spraw zagranicznych, podobnie jak stanowiska prezydenta czy szefa MON, jest stanowiskiem, na którym „trzeba starać się w maksymalnym stopniu myśleć poza regułami własnego środowiska partyjnego”.

Problem dzisiaj polega, według mnie, nie na tym, czy minister ma legitymację, czy jej nie ma, bo nie ma partyjnej legitymacji, tylko na tym, że nie ma wystarczająco mocnej pozycji i takiej siły sprawczej (...), aby przeciwstawiać się zakusom polityki partyjnej wpływania na bieg spraw w zakresie kształtowania i realizowania polityki zagranicznej.
- mówił Komorowski.
[polecam:https://niezalezna.pl/66761-gafy-wpadki-i-sztubackie-zarty-czyli-zlote-mysli-komorowskiego]

Jak widać na politycznej emeryturze musiało mu się mocno nudzić.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl