Nowy oddział w szpitalu w Starachowicach

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere.com/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

Do końca listopada mają zakończyć się prace związane z przebudową i adaptacją nowych pomieszczeń szpitala w Starachowicach (Świętokrzyskie), na potrzeby oddziału chorób zakaźnych tej lecznicy. To jedyny tego typu oddział na północy regionu i jeden z trzech w województwie.

Oddział funkcjonował dotąd w starych obiektach szpitalnych - nie został przeniesiony do nowego gmachu lecznicy, oddanego do użytku w 2009 r. Wymagał remontu, ponieważ nie był dostosowany do obecnie obowiązujących przepisów prawnych i wymogów sanitarnych.

Prace remontowe prowadzono od kilku miesięcy w pomieszczeniach, które do niedawna w nowym gmachu szpitala dzierżawiła prywatna firma.

Jak poinformowała w komunikacie specjalista ds. komunikacji Powiatowego Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach Małgorzata Kałuża, wykonawca inwestycji przekaże pomieszczenia, gdzie prowadzono prace, z końcem miesiąca. W grudniu oddział zakaźny zostanie umeblowany i wyposażony w sprzęt medyczny, a na początku stycznia ma działać już w nowej lokalizacji.

Prace architektoniczne, prowadzone na powierzchni niemal pół tysiąca metrów kw., na I piętrze budynku "C" starachowickiej lecznicy, polegały na całkowitej przebudowie pomieszczeń.

Wydzielono tam siedem dwuosobowych sal, trzy izolatki, gabinety dla lekarzy, pielęgniarek oraz pomieszczenia gospodarcze i sanitariaty. Zrealizowano prace instalacyjne – m.in. elektryczne, wodno-kanalizacyjne, centralnego ogrzewania, ciepła wentylacyjnego, klimatyzacji i wentylacji, gazów medycznych, instalacji teleinformatycznej i przeciwpożarowej. Wykonano także roboty związane z układaniem glazury, malowaniem pomieszczeń, montażem stolarki okiennej i drzwiowej oraz położeniem okładzin podłogowych.

Aby dostosować pracę oddziału do obowiązujących przepisów, wykonano także nowoczesną stację oczyszczania ścieków, wykorzystującą innowacyjną technologię oczyszczania ścieków promieniami UV.

Realizacja inwestycji była możliwa dzięki przyznaniu niemal 3 mln zł z rezerwy budżetu państwa. Całkowity koszt zadania to niemal 3,9 mln zł, z czego 20 proc. zapewnią samorząd powiatowy i szpital.

Poza szpitalem w Starachowicach, oddziały zakaźne znajdują się jeszcze w dwóch lecznicach województwa świętokrzyskiego – w Kielcach i w Busku-Zdroju.

Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach posiada około 400 łóżek na 18 szpitalnych oddziałach. Pomaga też pacjentom w ponad 20 poradniach specjalistycznych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Zakończono konserwację rękopisów z archiwum krakowskiej kurii

Rękopisy z Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie / twitter.com/ArchKrakowska

  

Kolejne 53 tomy rękopisów z Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie przeszło konserwację. Zespół konserwatorów pod kierownictwem Ewy Pietrzak zajął się tym razem tomami Akt Officialia i Episcopalia Archidiecezji Krakowskiej z wieków od XVI do XVIII.

"Kończymy kolejny rok pracy przy woluminach, która trwa już osiem lat. Zniszczenia ksiąg to najczęściej: uszkodzenia bloków, pęknięte zwięzy, zabrudzone i uszkodzone karty, przesuszona skóra i poobrywane grzbiety. Można by powiedzieć, że na tym etapie dla konserwatora jest to już projekt mało interesujący, ale nie: wciąż wymieniamy doświadczenia, znajdujemy nowe miejsca, w których można pozyskać dobre materiały: skórę, barwniki czy naprawić uszkodzone okucia i zapinki. Wciąż daje nam to radość" - mówiła Pietrzak.

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podkreślił, że jest bardzo wdzięczny za przeprowadzone prace, bo w Akta Officialia i Episcopalia zapisane jest życie diecezji krakowskiej i tych ziem, które przez wieki do niej należały, a jednocześnie jest to zapis dotyczący dziejów narodu i państwa polskiego.

"Zdajemy sobie sprawę, że w I Rzeczpospolitej działalność Kościoła była bardzo głęboko związana z rzeczywistością i państwa polskiego, i polskiej kultury”

- powiedział abp Jędraszewski. Wyraził nadzieję, że projekt konserwacji archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie będzie kontynuowany także w najbliższych latach.

Dyrektor Archiwum Kurii Metropolitalnej ks. prof. Jacek Urban mówił, że poddane konserwacji księgi zostaną zdigitalizowane, co oznacza, że czytelnicy będą mieli dostęp do ich elektronicznej a nie w oryginalnej, papierowej wersji.

"Te księgi nigdy wcześniej nie były poddane kompleksowej konserwacji. Jeżeli robiono jakieś zabiegi to jedynie introligatorskie" – mówił ks. prof. Urban. Dodał, że znajdujące się w krakowskim archiwum akta są bezcennym materiałem dla badaczy, bo dawna diecezja krakowska była bardzo rozległa.

Ratowanie archiwaliów wsparł finansowo Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zbiór Akta Officialia i Episcopalia zachowany w Krakowie liczy 626 tomów rękopiśmiennych ksiąg. To akta oficjała stojącego na czele sądu biskupiego oraz akta czynności biskupów krakowskich. Każda z ksiąg ma od 600 do nawet 2,5 tys. stron. Zbiór ten należy do najważniejszych i najpełniejszych w Polsce, obok zbiorów poznańskiego, gnieźnieńskiego i wrocławskiego. Składają się na niego kompletne "brudnopisy" (protokoły), jak i "czystopisy" (indukty) poszczególnych roczników.

Prace konserwatorskie przy zbiorach Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie trwają od 2010 r. Do tej pory udało się odnowić ok. 500 woluminów, z których najstarszy pochodził z 1410 r.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl