Polska na krańcu świata

Wyspa Nowy Amsterdam / NASA ASTER volcano archive

  

Nowy Amsterdam to mała wyspa (58 km2) położona na środku Oceanu Indyjskiego, oddalona od stałych lądów Afryki, Indii i Australii o 5 000 km; wraz z bliźniaczą wyspą Świętego Pawła są najbardziej odległymi od ośrodków przemysłowych wyspami na świecie. Wyspa ma interesującą historię, jej właściciel Adam Piotr Mierosławski był gotów zawiesić na niej flagę Polski.

W okresie kiedy Polska zniknęła z mapy świata, wyspa Nowy Amsterdam mogła choćby tylko od strony geograficznej przypominać o Polsce – pisze Marek Arpad Kowalski w książce ,,Kolonie Rzeczypospolitej”.

Pierwszy raz wyspa została odkryta przez portugalskich żeglarzy w latach 1552 i 1559. W roku 1633 przypłynęli do niej Holendrzy, nadając jej nazwę Nowy Amsterdam. 

Adam Piotr Mierosławski był synem pułkownika  Adama Kaspra Mierosławskiego - adiutanta marszałka Francji  Davouta. Uczestniczył w Powstaniu Listopadowym, z kadeta awansował na podoficera i został odznaczony Srebrnym Krzyżem Virtuti Militari, został ranny w obronie słynnej reduty Ordona. Uciekł z rosyjskiej niewoli i przedostał się do Francji. 

Od 1832 roku rozpoczął karierę marynarza. W 1835 zaciągnął się na okręt wojenny, w szybkim czasie uzyskał stopień oficerski i po kilku latach doszedł do rangi kapitana. W 1841 roku wypłynął na swoim statku ,,Łabędź z Granville” w podróż dookoła świata. 

W tamtym czasie o małej wyspie zupełnie zapomniano nie było jej na mapach i locjach morskich. Gdy dopłynął na wyspę, Mierosławski uznał się za jej odkrywcę i naniósł  jej położenie na mapach – zajął ją w imieniu Francji, gdyż pływał pod jej banderą. Otrzymał prawo do jej własności. Wobec natychmiastowej interwencji Korony Brytyjskiej oświadczył, że „raz zatkniętej chorągwi nie zwinie, a jeżeli kto bądź użyje siły przeciwko niemu, natenczas wywiesi polską flagę i pod nią się zagrzebie”.

Orthographic projection centred over Ile Amsterdam - grafika Geo Swan 

Wyspa oznaczona jest białym punktem

Nowy Amsterdam należy do Francuskich Terytoriów Południowych i Antarktycznych. Obecnie wchodzi w skład Narodowego Rezerwatu Przyrody Francuskich Terytoriów Południowych. Jest wyspą wulkaniczną o średnicy 10 km, najwyższy szczyt na wyspie ma wysokość 881 m.n.p.m. Od strony zachodniej brzeg wyspy tworzą malownicze, strome klify, wznoszące się od 400 do 700 m. Klimat na wyspie jest umiarkowany, morski, bez śniegu i mrozu lecz ze stale wiejącym wiatrem zachodnim. Średnia temperatura to ok. 16 °C.

Duża wilgotność sprawia, że na wyspie rośnie bujna roślinność, m.in. drzewa Phylica arborea, spotykane również na atlantyckich wyspach Tristan da Cunha. Kiedyś drzewa te pokrywały wyspę do 200 m jej wysokości, potem większość z nich została bezmyślnie wycięta.

Drzewa w dużym stopniu zniszczyło zdziczałe stado bydła. W styczniu 1871 r. pewien rolnik z wyspy Reunion wraz z rodziną chciał osiedlić się na wyspie, usiłując hodować bydło i uprawiać ziemię. Po sześciu miesiącach farmer zrezygnował z osiedlenia się i wraz z rodziną odpłynął. Powodem mógł być niedostatek słodkiej wody. Wyspa nie jest duża, nie ma na niej rzek. Woda deszczowa łatwo wsiąka w porowate, wulkaniczne skały. Pozostawione bydło zdziczało i niszczyło roślinność. W 2010 roku w trosce o florę wyspy wybito ostatnie zwierzęta ze zdziczałego stada.   

Na wyspie występują liczne gatunki ptaków morskich, uchatki i słonie morskie. Gnieździ się tu endemiczny gatunek albatrosa – albatros białolicy. Ocean wokół wyspy obfituje w kraby.

Na północnej części wyspy, na płaskowyżu wzniesionym 30 m.n.p.m. od 1949 roku istnieje niewielka baza naukowa-badawcza i stacja meteorologiczna. Do bazy prowadzi z wybrzeża jedyna droga na wyspie. W bazie Martin-de-Viviès, która pełni rolę stolicy tego terytorium, mieszka w na stałe ok. 20 naukowców.

Na tyłach stacji stoi maleńka kapliczka Notre Dame de l'Ocean - Matki Bożej Patronki Oceanu. Na skalistym wybrzeżu w miejscu zwanym La Virgen, na skałce umocowana jest mała figurka Maryi patrzącej w ocean.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Tęskniliście za Komorowskim? Były prezydent znalazł sobie zajęcie. Został specem od...

Bronisław Komorowski / Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

Bronisławowi Komorowskiemu najwyraźniej niezbyt służy polityczna emerytura. Były prezydent postanowił zostać specjalistą o... polityki zagranicznej i dyplomacji. Pokusił się nawet o analizę i przekonuje, że rządy Prawa i Sprawiedliwości „skandalicznie popsuły naszą pozycję w ramach procesu integracji europejskiej”. On tak na serio? Wszystko wskazuje na to, że tak!

Co spowodowało, że Bronisław Komorowski postanowił dać o sobie znać i zwołał konferencję prasową? Chodzi o podsumowanie trzech lat działalności rządu PiS w sferze dyplomacji. Instytut Bronisława Komorowskiego wykorzystał okazję, żeby zaatakować szefa MSZ Jacka Czaputowicza.

W moim przekonaniu tu nie ma ani cienia nie tylko autokrytyki, nie ma także chęci podkreślenia tego, co minister Czaputowicz, jako nowy minister, zamierza zrobić czy co robi z tym, co sygnalizował, że jest do poprawienia po poprzedniku.
- przekonywał Komorowski.

To jednak nie wszystko. Bronisław Komorowski jest twierdził, że dyplomacja pod rządami PiS to cała lista zaniechań, błędów i „zupełnie dramatycznych pomyłek”. Tak, tak – to właśnie mówił były prezydent, który zasłynął głównie ze swoich kompromitujących gaf i wpadek. [polecamhttps://niezalezna.pl/235992-to-byly-hity-z-kampanii-komorowskiego-japonia-suflerka-ortografia-top-10]

Nie zostały wymienione kwestie integracji europejskiej i związane z nimi kwestie ważne dla Polski. W moim przekonaniu, oprócz całej listy zaniechań, błędów, zupełnie dramatycznych pomyłek, ale także i skandalicznych działań w ramach polskiej polityki zagranicznej ostatnich trzech lat, zasadniczego podkreślenia wymaga błąd nie tylko zaniechania dzisiaj, ale także błąd skandalicznego popsucia naszej pozycji w ramach procesu integracji europejskiej.
- powiedział Komorowski.
[polecam:https://niezalezna.pl/69662-najwieksze-hity-prezydentury-bronislawa-komorowskiego-od-bigosowania-do-szoguna]

Następnie rozpoczęła się debata z udziałem m.in. Radosława Sikorskiego, Romana Kuźniara, Włodzimierza Cimoszewicza i Adama Rotfelda. Brali oni udział w procesie tworzenia przygotowanego przez Instytut Bronisława Komorowskiego raportu dotyczącego trzyletnich rządów PiS w dziedzinie polityki międzynarodowej. W czasie debaty lansowano teorię o doprowadzenie do izolacji międzynarodowej Polski oraz braku długofalowej strategii politycznej państwa.

Wychwalano natomiast... polityką zagraniczna za rządów PO-PSL. Na przykład Radosław Sikorski chwalił się osiągnięciami, które w takim samym okresie wypracował - według niego - rząd Donalda Tuska.

My już mieliśmy i placówkę w Brukseli najnowocześniejszą w Europie, i Partnerstwo Wschodnie, i komisarza ds. budżetu, z Rosjanami - Putin już był na Westerplatte, Grupa ds. trudnych, początki pojednania kościołów, na dobrej drodze był już mały ruch graniczny
- wyliczał Sikorski.

Po debacie Komorowski wystąpił ponownie z moralizatorskim przesłaniem, przekonując jednocześnie, że urząd ministra spraw zagranicznych, podobnie jak stanowiska prezydenta czy szefa MON, jest stanowiskiem, na którym „trzeba starać się w maksymalnym stopniu myśleć poza regułami własnego środowiska partyjnego”.

Problem dzisiaj polega, według mnie, nie na tym, czy minister ma legitymację, czy jej nie ma, bo nie ma partyjnej legitymacji, tylko na tym, że nie ma wystarczająco mocnej pozycji i takiej siły sprawczej (...), aby przeciwstawiać się zakusom polityki partyjnej wpływania na bieg spraw w zakresie kształtowania i realizowania polityki zagranicznej.
- mówił Komorowski.
[polecam:https://niezalezna.pl/66761-gafy-wpadki-i-sztubackie-zarty-czyli-zlote-mysli-komorowskiego]

Jak widać na politycznej emeryturze musiało mu się mocno nudzić.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl