Schronisko nad Morskim Okiem zagrożone?

Morskie Oko / Erik Cross Amerikaan314 [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons

  

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawczego (PTTK) wystąpiło do sądu o zasiedzenie schronisk nad Morskim Okiem i w Dolinie Roztoki w Tatrach. Wyłącznego prawa do tych obiektów domagają się też władze Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN). Rozmowy o uregulowaniu stanu prawnego w tej sprawie trwają od 2012 r.

Schroniska nad Morskim Okiem i w Dolinie Roztoki są położone na gruncie, którego formalnym właścicielem jest Skarb Państwa. W stosunku do takich nieruchomości Park Narodowy od 1 stycznia 2012 r. nabył z mocy prawa użytkowanie wieczyste i własność położonych na tych gruntach budynków. Zdaniem dyrekcji TPN, oznacza to, że park jest właścicielem schronisk nad Morskim Okiem i w Dolinie Roztoki.

Wystąpiliśmy z wnioskiem do sądu o zasiedzenie tych dwóch obiektów. Stoimy na stanowisku, że PTTK jest spadkobiercą Towarzystwa Tatrzańskiego, które w 1874 r. wzniosło schronisko nad Morskim Okiem, a dwa lata później w Dolinie Roztoki. Władamy cały czas tymi obiektami. Rozmowy z dyrekcją parku mimo oczekującej nas rozprawy sądowej trwają. Chcielibyśmy polubownie załatwić tą sprawę i się po prostu dogadać. Mamy trochę hektarów gruntów w Tatrach, dlatego w grę wchodziłaby zamiana gruntów na obiekty

– powiedział prezes spółki PTTK Karpaty Jerzy Kalarus.

Jak powiedział dyrektor TPN Szymon Ziobrowski, władzom parku narodowego też zależy na dojściu do porozumienia i uregulowaniu spraw własnościowych między Skarbem Państwa, a PTTK.

Temat nie jest łatwy, ponieważ trzeba znaleźć kompromis, a następnie przeprowadzić skomplikowaną i długotrwałą procedurę. Rozmowy nadal trwają

– powiedział Ziobrowski.

Sprawa będzie toczyła się przed Sądem Cywilnym w Krakowie. Na razie Sąd nie wyznaczył terminu rozprawy.

TPN wezwał PTTK do próby ugodowej, żądając wydania nieruchomości nad Morskim Okiem i w Dolinie Roztoki oraz zapłaty 9 mln zł tytułu bezumownego korzystania z obiektów. Kwota ta została oszacowana na podstawie czynszu, jaki dzierżawcy płacą do PTTK. Została ona naliczona od stycznia 2012 r. PTTK sam nie prowadzi schronisk tatrzańskich, lecz dzierżawi je prywatnym przedsiębiorcom.

Wcześniej władze TPN domagały się od PTTK wydania schronisk w Dolinie Kościeliskiej i Dolinie Kondratowej, jednak w tych przypadkach w księgach wieczystych jako właściciel figuruje wyłącznie PTTK. Sąd apelacyjny podtrzymał w tej sprawie korzystny wyrok dla PTTK. TPN może w tej sprawie wystąpić z wnioskiem o kasację i jak zaznaczył dyrektor parku, z tej możliwości zamierza skorzystać.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Potężny błąd Facebooka! Wyciekły zdjęcia nawet kilku milionów użytkowników

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/CC0/Yourschantz

  

Facebook poinformował o błędzie serwisu, który dziś został wykryty przez informatyków. Okazuje się, że mógł on spowodować wyciek zdjęć nawet 6,8 mln użytkowników w dniach od 13 do 25 września 2018 r. W przyszłym tygodniu Facebook ma przesłać powiadomienia użytkownikom, których dotknął błąd serwisu.

Zagrożenie wycieku zdjęć dotknęło użytkowników korzystających z aplikacji zewnętrznych. Jak informuje portal rmf24.pl, nawet 1500 aplikacji mogło zyskać nieuprawniony dostęp również do zdjęć nieudostępnionych publicznie lub pochodzących z Relacji.

Jak informuje portal cnbc.com, Facebook zapewnia, że błąd nie objął zdjęć przesyłanych za pośrednictwem Messengera.

Facebook poinformował, że powiadomi użytkowników, którzy mogli zostać dotknięci błędem. Powiadomienia użytkownicy mają otrzymać na początku przyszłego tygodnia.

Administracja serwisu zapowiada, że podejmie współpracę z administratorami aplikacji w celu usunięcia z ich zasobów zdjęć, w których posiadanie weszli na skutek błędu Facebooka. 

"Przykro nam, że tak się stało"

- tak sprawę skomentował Facebook, co na swoim blogu TechCrunch odnotował Tomer Bar, jeden z pracowników serwisu społecznościowego.

To nie jedyna w ostatnim czasie wizerunkowa wpadka Facebooka dotycząca ochrony prywatności i danych użytkowników serwisu. Wiosną 2018 r. głośna była sprawa Cambridge Analytica. Facebook poinformował w kwietniu, że firma ta może mieć dane nawet 87 mln użytkowników serwisu. Wcześniej oceniano, że przedsiębiorstwo to, które wykorzystywało informacje o użytkownikach Facebooka do analizy ich osobowości i - dalej - do wpływania na masowe zachowania wyborców, pozyskało nielegalnie dane 50 mln klientów serwisu społecznościowego.

[polecam:https://niezalezna.pl/221804-afera-z-wyciekiem-danych-facebook-przekazal-informacje-brukseli-chodzi-o-miliony-europejczykow]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: rmf24.pl, techcrunch.com, cnbc.com, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl