Bezrobocie nadciąga nad Polskę » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Państwa członkowskie powiedziały „nie” propozycji budżetu UE. Musi powstać nowy projekt

Przedstawicielom Parlamentu Europejskiego oraz państwom członkowskim w Radzie Unii Europejskiej nie udało się osiągnąć porozumienia w sprawie projektu budżetu UE na przyszły rok. Termin na jego wypracowanie minął w poniedziałek o północy. Teraz Komisja Europejska będzie musiała przedstawić nowy projekt.

Alexas_Fotos/pixabay.com/CC0 Public Domain

Z informacji przekazanych przez biorących udział w negocjacjach europosłów wynika, że rozmowy nie przyniosły postępu, bo unijne stolice nie zgodziły się na przesunięcie niewykorzystanych funduszy na badania z poprzedniego roku na 2019 r. PE chciał w ten sposób zapewnić większe środki na program Horyzont 2020. W tej sytuacji, gdy nie udało się wypracować stanowiska w ramach tzw. procedury pojednawczej, Komisja Europejska będzie musiała przedstawić nową propozycję budżetową.

Strony zgodziły się kontynuować dialog w nadchodzących tygodniach w celu osiągnięcia najlepszego możliwego budżetu, który spełni oczekiwania Europejczyków w 2019 roku – podkreślił w oświadczeniu szef komisji budżetowej Parlamentu Europejskiego, francuski europoseł z frakcji liberalnej Jean Arthuis.

Państwa unijne jeszcze w ubiegłym miesiącu wyraziły swój sprzeciw wobec przyjętego przez PE projektu budżetu na 2019 r., wskazując na zbyt wysoki - ich zdaniem - poziom wydatków.

Europosłowie chcieli, by zobowiązania na przyszły rok wyniosły 166,34 mld euro, a płatności 149,3 mld euro. Tymczasem stanowisko krajów członkowskich (Rady UE), które zostało przyjęte 4 września przewiduje zobowiązania na poziomie 164,1 mld euro i płatności na poziomie 148,2 mld euro. Zdaniem Rady UE, propozycja PE o 1,1 mld euro przekracza możliwości w ramach unijnego budżetu na lata 2014-2020.

PE domagał się zwiększenia środków na program Erasmus+ o 362 miliony euro, a także dodatkowych 346,7 milionów euro na inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych. Eurodeputowani byli przeciwni "nieuzasadnionym cięciom w wysokości 794 mln euro" w wydatkach na pobudzanie wzrostu i tworzenie miejsc pracy. Ich zdaniem takie cięcia np. w przypadku programu Horyzont 2020 i programu "Łącząc Europę" (CEF) są sprzeczne z priorytetami UE. Parlament chciał też zwiększenia środków na "Horyzont 2020" o 65 mln euro i wydatków na walkę ze zmianami klimatu.

Komisja Europejska zapowiedziała, że przedstawi nową propozycję budżetową pod koniec listopada. Po tym negocjacje zostaną wznowione, by wypracować porozumienie przed końcem roku.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#propozycja budżetu #KE #PE #budżet #UE

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo