„Słoiki” chcą Berlina, frutti di mare i whisky z Colą. Posłuchajcie rewelacyjnego lidera Kabaretu Afera!

Rafał Piechota - lider Kabaretu Afera / arch.

  

- U siebie Przemek był ministrantem. Tu nadal jest jakby wierzący, ale czy koniecznie co niedzielę trzeba do Kościoła? Tam jadł babcine pierogi i one były przepyszne, tu chce frutti di mare. Tam symulował chorobę żołądkową, by dostać orzechówki dziadka. Teraz on już whisky z Colą. I chce szybko zapomnieć, skąd pochodzi. Berlinem chce być. W efekcie nie jesteśmy ani europejscy, ani światowi, ani poznańscy czy warszawscy. Jesteśmy żadni, totalnie zagubieni – mówi Rafał Piechota, „słoik”, lider Kabaretu Afera w „Wywiadzie z chuliganem”. Obejrzyj poniżej mocny występ artysty!

Nikt nie wytłumaczył dotąd dlaczego Patryk Jaki, mimo że jak się wydawało w kampanii był lepszy od Rafała Trzaskowskiego, przegrał z nim tak zdecydowanie w pierwszej turze. Jak wszystko wskazuje szanse Jakiego pogrzebały głosy „słoików”, czyli nowych warszawiaków, wywodzących się z małych miejscowości, na których Jaki – pochodzący z Opola – stawiał.

- Czasem Pan Bóg umieszcza nas gdzieś i obdarza jakimiś talentami, żebyśmy mogli opowiedzieć o czymś, czego nie rozumieją inni dookoła. To jest przypadek Rafała Piechoty, inteligentnego ucznia Zenona Laskowika, który sam jest „słoikiem”. Może Pan Bóg uczynił go nim po to, by rozszyfrował mechanizm, na którym żerują niekoniecznie dobrzy ludzie – mówi Piotr Lisiewicz, autor „Wywiadu z chuliganem”, który przeprowadził rozmowę z artystą. Piechota znany z Kabaretu Afera, zdobywającego nagrody na studenckich festiwalach, założył niedawno Kapelę z Placu Wolności, śpiewającą piosenki o historii.

Jak mówi, jest dumny ze swojego pochodzenia z Chodzieży w Wielkopolsce:

- Ja jestem chodzieżak z urodzenia i będę nim do końca życia. Przywiozłem z Chodzieży ulubiony smak czerniny gotowanej przez moją babcię, porcelaną chodzieską i nasze trzy jeziora. Tam mnie rodzice wychowywali, tam chodziłem do szkoły, miałem kolegów, nasze ulubione boiska.

Jego zdaniem zachowanie słoików jest nieszczęściem także dla wielkomiejskich metropolii.

- Mam takie skromne aspiracje, żeby z tej Chodzieży trochę dać Poznaniowi. I gdybyśmy my wszyscy chcieli nasze małe miasteczka dać Poznaniowi, to Poznań by się tak szalenie uszlachetnił, tak że bylibyśmy zdziwieni, jakie byśmy tu mieli środowisko, jakie powiązania biznesowe, społeczne, kulturowe – mówi.

Co dzieje się z kimś z miasteczka, kto trafił do metropolii?

- Przyjedzie sobie taki mały, przysłowiowy Przemek z małej miejscowości. Zobaczy bloki, które mają więcej niż cztery piętra. I on chciałby być j Rockefellerem tej rzeczywistości wielkopolskiej. Tamten Przemek był ministrantem, chodził co niedzielę na mszę i szedł z pielgrzymką na Jasną Górę. Teraz w sumie dalej jest jakby wierzący. No ale czy już koniecznie w każdą niedzielę trzeba? A pielgrzymka? Wspomnienie młodości. No i gubimy się w tym wszystkim.

Uporządkowaniu tego zagubienia służy twórczość Kapeli z Placu Wolności.

- Niech dla nas wartością będzie postać Hipolita Cegielskiego i dzieci z Wrześni, Michał Drzymała i Powstanie Wielkopolskie, ten balkon, z którego przemawiał pan Paderewski, Republika Ostrowska, piloci walczący w Dywizjonie 303 i poznańscy kryptolodzy, którzy rozszyfrowali Enigmę – mówi Rafał Piechota.

Cały mocny wywiad z artystą poniżej:
 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Radio Poznań

Tagi

Wczytuję komentarze...

Podłość Tuska wobec May. Uderzył w słaby punkt, kiedy najmniej oczekiwała

Theresa May / Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Dziś premier Wielkiej Brytanii Theresa May, która od miesięcy boryka się z problematycznymi negocjacjami ws. Brexitu, oświadczyła że rząd przełożył planowane na jutro głosowanie w parlamencie nad projektem umowy wyjścia kraju z Unii Europejskiej. Już kilka godzin po tym szefowa brytyjskiego rządu otrzymała kolejny cios… Szef RE Donald Tusk napisał na Twitterze, że zdecydował o zwołaniu szczytu UE ws. Brexitu w czwartek. Jak podkreślił, „nie ma mowy” o renegocjacji porozumienia UE z W. Brytanią ws. Brexitu, czyli zabrał May jeszcze jedną szansę na „ucieczkę”.

Szefowa brytyjskiego rządu przyznała, że gdyby obecna propozycja umowy z UE została poddana pod głosowanie już jutro, to zakończyłoby się ono „porażką (rządu) z wysoką różnicą głosów”. May, szefowa Partii Konserwatywnej, podkreśliła, że „słuchała bardzo uważnie tego, co było powiedziane w tej izbie i poza nią” na temat proponowanego porozumienia, w szczególności krytyki dotyczącej tzw. mechanizmu awaryjnego dotyczącego Irlandii Północnej.

Ktokolwiek to poprowadzi [proces wyjścia Wielkiej Brytanii z UE], będzie miał ten sam problem z większością [w parlamencie, której obecnie nie ma premier May] i będzie musiał negocjować z Demokratyczną Partią Unionistyczną (DUP) [koalicjant Partii Konserwatywnej (CP) w rządzie w Londynie i partia rządząca w Irlandii Północnej]. Więc pani May nie może, jak to kiedyś robili byli premierzy – Margaret Thatcher czy Tony Blair – po prostu podjąć decyzji i jej wprowadzić. Oni mieli wystarczająco dużą większość. Ona musi negocjować wszystko, każdy podpunkt, i tak samo musiałby każdy w jej sytuacji

- mówiła w niedawnym wywiadzie dla „Gazety Polskiej Codziennie” Ann Noreen Widdecombe – brytyjska emerytowana poseł z Partii Konserwatywnej. Była członkiem parlamentu przez ponad 20 lat (1987–2010). W 1993 r. przeszła z anglikanizmu na katolicyzm.

CZYTAJ WIĘCEJ: Unia Europejska w końcu wybuchnie

Jednak mimo trudnej sytuacji w samym Londynie na odcisk premier May zadecydował dziś na nadeptać Donald Tusk…

„Postanowiłem zwołać szczyt unijny w sprawie Brexitu w czwartek. Nie będziemy renegocjować umowy, w tym backstopu, ale jesteśmy gotowi porozmawiać o tym, jak ułatwić ratyfikację (umowy - przyp. red.) przez Wielką Brytanię. Ponieważ czas ucieka, omówimy również nasze przygotowanie do scenariusza bez umowy”

- napisał Tusk dziś wieczorem na Twitterze.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl