Alternatywny marsz równości - LGBT zawitało do Gdyni

Wear It With Pride / flickr.com/Annamaria Vidović /CC BY-SA 2.0

  

Ok. 300 osób wzięło dzisiaj udział w Gdyni w Marszu Równych. Demonstracja, nawiązująca do Marszów Równości w innych miastach, przebiegała pod hasłami walki o prawa osób LGBT oraz innych wykluczonych grup społecznych. Była to pierwsza tego typu manifestacja w Gdyni.

Uczestnicy przemaszerowali kilka kilometrów spod pomnika Ofiar Grudnia'70 niedaleko Urzędu Miejskiego na Skwer Arki Gdyni obok Bulwaru Nadmorskiego. Marsz odbył się m.in. chodnikiem wzdłuż Świętojańskiej, głównej ulicy w Gdyni.

Dlaczego Marsz Równych, a nie Równości? Przede wszystkim po wydarzeniach w Lublinie uznaliśmy, że jest potrzeba wydarzenia oddolnego, przeciwnego kaprysom establishmentu. Oczywiście walczymy o prawa osób LGBT - to jest kręgosłup ideologiczny tego wydarzenia. Zgromadziliśmy się też jednak tutaj pod hasłami antyrasistowskimi, anfyfaszystowskimi i antynacjonalistycznymi. Chcemy społeczeństwa, które jest naprawdę równe, a nie po prostu takiego, które tylko deklaruje się, że jest równe, a wszyscy obywatele nie mają tych samych praw

- mówił organizator manifestacji Michał Goworowski z Partii Razem.

Dodał, że gdyńska inicjatywa jest "pierwszą alternatywą" wobec innych Marszów Równości.

Alternatywą wobec status quo. Oczywiście można powiedzieć, że na Marszach Równości w całej Polsce, na paradzie warszawskiej pojawiała się narracja pro pracownicza i antyfaszystowska. Jednak pozostała tylko w formie luźnych haseł. W Marszu Równych profil ekonomiczno-społeczny jest fundamentalny: walczymy o wyzwolenie środowiska LGBT oraz innych grup wykluczonych, osób niepełnosprawnych, kobiet, osób innych narodowości i religii. Nie promujemy tęczowego kapitalizmu, korporacji, które obliczyły, że kupno baneru na Marszu Równości trafia w ich target. A przede wszystkim, nie promujemy skompromitowanych neoliberalnych partii

- wyjaśnił Goworowski.

Podczas Marszu Równych jego uczestnicy skandowali takie hasła jak: "Nasza Gdynia jest tęczowa", "Wolność, równość, akceptacja", "Solidarność naszą bronią", "Chcemy kochać, nie umierać".

Na placu przed pomnikiem Ofiar Grudnia'70 oraz na Skwerze Arki Gdyni zgromadziła się kilkunastoosobowa grupa przeciwników Marszu Równych. Usiłowała zakłócić tę demonstrację wznosząc głośno hasła m.in. "Bóg, honor i ojczyzna", "Sodomici, lesby, geje, cała Gdynia z was się śmieje", "Nie tęczowa, nie czerwona, tylko polska narodowa".

Przeciwnicy Marszu Równych mieli też ze sobą duży transparent z napisem "Rodzina fundamentem narodu". Zwaśnione grupy odgradzała jednak skutecznie bardzo liczna grupa policjantów, która od początku do końca ochraniała marsz.

Współorganizatorami Marszu Równych w Gdyni były m.in. Partia Razem, Amnesty International, Feministyczna Brygada Rewolucyjna FeBRa, a także lokalne grupy nieformalne – Kobiety w Czerni, Edukacja Seksualna Gdynia i Marzę o Gdyni.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wyjątkowe sympozjum Klubów "GP" w Stamford

/ klubygp.pl

  

Solidarność, stan wojenny i kościół katolicki w 37-letniej retrospekcji (świadkowie, dokumenty, opinie historyków z USA) - to tytuł wyjątkowego sympozjum historycznego Klubów "Gazety Polskiej". Już 16 grudnia w Stamford!

Klub "Gazety Polskiej" - Stamford CT oraz Polonijne Forum Patriotyczne w Stamford we współpracy z Komitetem Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego, Fundacją Klubów "GP" i Klubów "GP" ze wschodniego wybrzeża (Boston, NY, NJ, Filadelfia) zapraszają na wyjątkowe sympozjum historyczne.

Sympozjum odbędzie się pod hasłem: "Solidarność, stan wojenny i kościół katolicki w 37-letniej retrospekcji (świadkowie, dokumenty, opinie historyków z USA)" a w jego trakcie nastąpi oficjalne wręczenie konsulowi wniosków o przyznanie Krzyża Wolności i Solidarności.

Uroczystość organizowana jest pod patronatem Senatu RP. Będą jej towarzyszyć wystawy:

  • "Milion zza oceanu" (Muzeum II Wojny Światowej, Gdańsk) 
  • gen. "Ryszard Kukliński - Polska Samotna Misja" (Izba Pamięci gen. Ryszarda Kuklińskiego)
  • "Pamiątki i dokumenty z okresu komunizmu i stany wojennego".

Rozpoczęcie 16 grudnia, o 11.30, Mszą świętą. Sympozjum będzie otwarte od godziny 12.45.

Dla wszystkich gości serwowane będą kawa i ciasta. 

WSTĘP WOLNY

MIEJSCE : HOLY NAME OF. JEZUS ROMAN CATHOLIC CHURCH, 325 WASCHINGTON BLVD, STAMFORD, CT 06902
 
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl