Trump czeka na relację ws. śmierci Chaszodżdżiego

Donald Trump / By Gage Skidmore, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=52081539

  

Prezydent USA Donald Trump oświadczył, że czeka na relację CIA o zabójstwie saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego, które miałby zlecić następca saudyjskiego tronu książę Muhammad ibn Salman. Takiej wersji Rijad stanowczo zaprzecza.

O wnioskach CIA odnośnie do śmierci Chaszodżdżiego po zapoznaniu się z materiałem dowodowym w sprawie napisał w piątek "Washington Post", zaznaczając, że mimo stanowczych zaprzeczeń płynących z Rijadu, przedstawiciele najwyższych władz Stanów Zjednoczonych uznali konkluzje Centralnej Agencji Wywiadowczej za "w pełni wiarygodne".

- Jeszcze nie zostałem dokładnie poinformowany. CIA zamierza mi to dziś przedstawić 

- powiedział Trump dziennikarzom przed wylotem do Kalifornii. Na pokładzie samolotu Air Force One będzie rozmawiać z CIA i sekretarzem stanu Mike'iem Pompeo.

Prezydent Trump oznajmił również, że nie bierze pod uwagę ekstradycji mieszkającego w Stanach Zjednoczonych muzułmańskiego duchownego Fethullaha Gulena, ściganego przez Turcję w związku z nieudanym zamachem stanu w lipcu 2016 roku. Dziennikarze pytali prezydenta o ewentualną ekstradycję Gulena w kontekście ewentualnego łagodzenia presji Ankary na Rijad. W czwartek telewizja NBC News podała, że administracja prezydenta bada możliwość ekstradycji Gulena, by w ten sposób przekonać tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana do złagodzenia nacisku na Arabię Saudyjską w związku z zabójstwem Chaszodżdżiego.

Jednoznacznie uznanie księcia Muhammada za zamieszanego w zabójstwo niezależnego dziennikarza, do jakiego doszło 2 października w saudyjskim konsulacie w Stambule, może pokrzyżować plany Trumpa, który chce zachować dotychczasowe powiązania biznesowe i militarne między USA i ich bliskim sojusznikiem, Arabią Saudyjską, w nienaruszonym kształcie - wskazano w artykule "WP".

Z kolei wiceprezydent USA Mike Pence powiedział w drodze do Port Moresby na szczyt Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC), że nie będzie wypowiadać się na temat "tajnych informacji". Nazwał zabójstwo Chaszodżdżiego "okropnością", która była "również afrontem dla wolnej i niezależnej prasy". Stany Zjednoczone będą "śledzić fakty", starając się zachować "silne i historyczne partnerstwo" z Arabią Saudyjską - dodał.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nie popalą, nie popiją... Trefny tytoń i alkohol warty majątek

/ nadodrzanski.strazgraniczna.pl

  

Funkcjonariusze Straży Granicznej i Krajowej Administracji Skarbowej przejęli nielegalny tytoń i alkohol o łącznej wartość 355 tys. zł. Towary bez polskiej akcyzy znaleźli w jednej z miejscowości pow. gorzowskiego i na bazarze w przygranicznych Słubicach - poinformowała rzecznik Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej Joanna Konieczniak.

Prawie 120 tys. sztuk papierosów, 150 kg krajanki tytoniowej oraz 55 litrów wyrobów alkoholowych funkcjonariusze znaleźli w piwnicy mieszkańca powiatu gorzowskiego.

"Całość towaru nie miała polskich znaków akcyzy i była warta prawie 190 tys. zł. Z naszych ustaleń wynika, że zarówno wyroby tytoniowe jak i alkohol miały trafić na polski rynek"

– powiedziała rzecznik.

Z kolei podczas kontroli na jednym ze stoisk na słubickim bazarze funkcjonariusze znaleźli prawie 200 tys. sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy skarbowej i 40 kg tytoniu o łącznej wartości prawie 165 tys. zł.

"Tym razem do posiadania wyrobów akcyzowych przyznał się 40-letni obywatel naszego kraju" - dodała rzecznik.

Wobec obu mężczyzn zostały wszczęte postępowania karno-skarbowe. Grożą im grzywny i kary do trzech lat więzienia. Sprawy prowadzi Lubuski Urząd Celno-Skarbowy w Gorzowie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl