Co dalej z gminą Kleszczów? Konsultacje społeczne zakończone  

/ I, MaKa~commonswiki [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC BY-SA 2.5 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)]

  

Przedstawiony w czerwcu br. projekt zmiany granic pomiędzy gminami Kleszczów i Bełchatów przeszedł już konsultacje społeczne. Oznacza to, że niebawem dowiemy się, czy mieszkańcy poparli takie rozwiązanie, czy zmian nie chcą. „Będę na tych konsultacjach, na podsumowaniu i zobaczę, jaka jest decyzja ludzi. Jeśli to będzie decyzja pozytywna, sprawa pójdzie dalej” – zdradza portalowi Niezależna.pl poseł Małgorzata Janowska, członek komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT.

W czerwcu bieżącego roku poseł Małgorzata Janowska, która we wrześniu przystąpiła do klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, wraz z wójtem sąsiadującej z Kleszczowem gminy Bełchatów Kamilem Ładziakiem (PiS) przedstawiła „Wspólny rozwój gmin Bełchatów i Kleszczów – projekt korekty granic gmin”. Dokument zawiera postulat zmiany granic pomiędzy gminami Kleszczów i Bełchatów.
 
Gdyby projekt wszedł w życie, oznaczałoby to, że w granicach gminy Kleszczów pozostanie kopalnia węgla brunatnego oraz Elektrownia Bełchatów, ale podatki i opłaty z tytułu działalności tych dwóch podmiotów trafiałyby do gminy Bełchatów.
 
Przypomnijmy: gmina Kleszczów jest najbogatszą gminą w Polsce i stąd pomysł na to, aby jej budżet wsparł sąsiednie gminy powiatu chociażby w kwestii wygospodarowania funduszy na remonty dróg czy budowę kanalizacji.
 
Jednak budżet Kleszczowa traciłby na tej zmianie ok. 60 mln zł rocznie, dlatego propozycja wywołała spore zamieszanie i kontrowersje. Z początkiem lipca mieszkańcy zorganizowali akcję „Wspólnie dla obrony Kleszczowa”, której celem jest nie doprowadzenie do podziału gminy. Mieszkańcy zarzucają władzom gminy niską aktywność w tej sprawie. Do tej pory działalność samorządu ograniczała się do pisemnych oświadczeń.
 
Tymczasem 30 sierpnia br. Rada Gminy Bełchatów jednogłośnie przegłosowała uchwałę dotyczącą dalszego procedowania zmian administracyjnych oraz przeprowadzenia konsultacji społecznych wśród mieszkańców.

O to, na jakim jest etapie sam projekt, zapytaliśmy samą pomysłodawczynię poseł Małgorzatę Janowską, która zdradziła nam, że zgodnie z wymogiem prawnym odbyły się konsultacje społeczne.

Na chwilę obecną te konsultacje nastąpiły. 19 listopada jest podsumowanie konsultacji w gminie Bełchatów. Będziemy wiedzieli, jak ludzie to oceniają i jaka była ich decyzja

- mówi w rozmowie z portalem Niezależna.pl. Jak wykazuje, przy konsultacjach ludzie musieli podejmować decyzje, czyli wypełniać wnioski, ankiety i głosować – „teraz czekamy na informację zwrotną”.

Będę na tych konsultacjach, na podsumowaniu i zobaczę, jaka jest decyzja ludzi. Jeśli to będzie decyzja pozytywna, sprawa pójdzie dalej, czyli: jest przygotowywana dokumentacja, która następnie idzie do zaopiniowania przez wojewodę. Ten wraz ze swoją opinią i wnioskami przekazuje sprawę do Rady Ministrów i wtedy - do końca marca przyszłego roku jest podejmowana decyzja

- tłumaczy i zaznacza, że jeżeli będzie pozytywna, to z dniem 31 lipca przyszłego roku ujęta w projekcie część gminy Kleszczów zostanie formalnie przyłączona do gminy Bełchatów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Sędzia dostała od Adamowicza nagrodę. Płażyński alarmuje: "Nie uwierzyłem w to, co przeczytałem"

Paweł Adamowicz / Fotomag/Gazeta Polska

  

Po raz drugi wręczono Gdańską Nagrodę Równości. Jej laureatami zostały osoby szczególnie działające na rzecz praw człowieka: Ewa Patyk, Dorota Zabłudowska i Krzysztof Skrzypski. Nagrody wręczył prezydent miasta, Paweł Adamowicz. Dorota Zabłudowska jest sędzią Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe. "Przed tym samym Sądem toczy się sprawa karna, w której na ławie oskarżonych zasiada Paweł Adamowicz" - alarmuje Kacper Płażyński.

Gdańska Nagroda Równości to wyjątkowe wyróżnienie, którego ideą jest i będzie uhonorowanie osób w szczególny sposób działających na rzecz praw człowieka i przeciwko wykluczeniom w Gdańsku. Co ważne, nominowanych może zgłosić każdy mieszkaniec Gdańska

- czytamy na stronie Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Jedną z laureatek została sędzia Dorota Zabłudowska. 

Jak czytamy jest ona sędzią Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe oraz wiceprezesem gdańskiego oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.

Została wyróżniona za sprzeciwianie się niekorzystnym dla praworządności zmianom w ustawach o Sądzie Najwyższym, Krajowym Rejestrze Sądowym i sądach powszechnych. Kapituła Nagrody zwróciła uwagę, że od SN, KRS i sądów powszechnych zależy przestrzeganie praw człowieka i zasad sprawiedliwości. Chodzi o prawo do niezawisłego i niezależnego rozpoznania spraw oraz równość wobec prawa. Sędzia Dorota Zabłudowska jest merytorycznym głosem i twarzą protestów, narażając interes osobisty i zawodowy 

- czytamy dalej.

Jednak to nie wszystko. Jak informuje Kacper Płażyński, gdański radny z ramienia PiS, Dorota Zabłudowska jest sędzią w tym samym sądzie, w którym Adamowicz w sprawie karnej... zasiada na ławie oskarżonych.

- Pani Sędzia jest jednocześnie wiceprezesem Gdańskiego Oddziału Stowarzyszenia Iustitia Polska. Szanowni Państwo z oddziału Iustitia Polska, liczę na Państwa zdecydowaną reakcję w tej sprawie - napisał na Twitterze Kacper Płażyński.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: gdansk.pl, niezalezna.pl, Facebook

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl