Nie dość, że uniknęli kary - chcą wyłączenia sędziego. Działacze KOD w akcji

młotek sędziego / pixabay.com /Creative Commons CC0/TPHeinz

  

Sąd Okręgowy w Suwałkach (podlaskie) odrzucił wniosek o wyłączenie sędziego referenta w procesie apelacyjnym trzech działaczy KOD obwinionych o zakłócenie wystawy o gen. Władysławie Andersie w 2016 roku. Proces rozpocznie się 30 listopada.

Obwiniony w tej sprawie Marcin Skubiszewski (pozwala na ujawnienie personaliów) złożył podczas ostatniego posiedzenie sądu (31 października) wniosek o wyłączenie z prowadzenia rozprawy sędziego Tomasza Uściłko. Jak powiedział wówczas Skubiszewski, nie ma nic przeciwko sędziemu, tylko – według niego – podczas losowania sędziego doszło do nieprawidłowości.

Chodzi o to, że z losowania został wykluczony jeden z sędziów, który jest rzecznikiem prasowym suwalskiego sądu.

Zdaniem Skubiszewskiego, ktoś dążył do tego, by sprawę prowadził "odpowiedni" sędzia.

Sąd Okręgowy w Suwałkach, wykluczając z losowania sędziego Marcina Walczuka, uznał, że sędzia ze względu na swoje wypowiedzi prasowe dotyczące tej sprawy nie może uczestniczyć w tym losowaniu. W związku z wnioskiem obwinionego sędzia Tomasz Uściłko odroczył w październiku rozpoczęcie procesu.

Jak poinformował dzisiaj rzecznik prasowy suwalskiego sądu sędzia Marcin Walczuk, Sąd Okręgowy w Suwałkach po rozpoznaniu wniosku uznał, że losowanie zostało przeprowadzone prawidłowo.

Z kolei wyłączenie sędziego może nastąpić w przypadku jego stronniczości, ale nie z powodu przebiegu losowania. Nowy termin rozpoczęcia procesu apelacyjnego został wyznaczony na 30 listopada.


Obrońcy obwinionych złożyli apelację w tej sprawie po tym, jak Sąd Rejonowy w Suwałkach, uznał w maju winę obwinionych, ale odstąpił od wymierzenia im kary. Obrońcy chcą całkowitego uniewinnienia obwinionych. Proces dotyczy wydarzeń z ostatniego dnia trwającej wówczas kampanii wyborczej do Senatu w części województwa podlaskiego. Anna Maria Anders, która ubiegała się o mandat (i go ostatecznie zdobyła) uczestniczyła wówczas w otwarciu wystawy "Armia Skazańców" w Archiwum Państwowym w Suwałkach, poświęconej jej ojcu. W otwarciu uczestniczyli także m.in. ówczesny szef MSWiA Mariusz Błaszczak i wiceminister Jarosław Zieliński.

Otwarcie ekspozycji zakłóciła grupa osób, które protestowały przeciwko prowadzeniu kampanii wyborczej w takim miejscu. Część miała znaczki Komitetu Obrony Demokracji (KOD). Doszło do utarczek słownych. Kilka miesięcy po zdarzeniu policja postawiła pięciu osobom zarzuty z kodeksu wykroczeń, dotyczące naruszenia porządku w miejscu publicznym.

W pierwszym procesie przed sądem rejonowym zapadł wyrok uniewinniający, który jednak został w całości uchylony przez sąd okręgowy. W powtórnym procesie w I instancji cała piątka obwinionych została znowu uniewinniona, ale sąd odwoławczy – rozpoznając apelację policji – wobec dwóch osób wyroki utrzymał, a wobec trzech ponownie uchylił i przekazał do ponownego rozpoznania Sądowi Rejonowemu w Suwałkach.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Czegoś takiego w postępowej Europie nie zobaczymy! Te rzeźby w Katarze robią wrażenie

rzeźby / youtube.com/printscreen

  

Dojeżdżający do jednego ze szpitali w Katarze od niedawna mogą podziwiać nietypowe widoki. To 14 rzeźb rozwijającego się dziecka w łonie matki. Dzieło budzi różne emocje, ale jedno jest pewne - w Europie czegoś takiego nie zobaczymy.

Dzieło zostało stworzone przez brytyjskiego artystę Damiena Hirsta. 14 ogromnych rzeźb z brązu przedstawia rozwój dziecka od poczęcia do narodzin. Cykl rzeźb o nazwie "The Miraculous Journey" (Cudowna podróż" kończy się figurą noworodka.

Rzeźby znajdują się przy wjeździe do nowego szpitala pediatrycznego w Sidrze w Doha.

Stworzono je już w 2013 r., ale zostały ukryte do czasu oficjalnego otwarcia szpitala pod koniec listopada bieżącego roku.

Internauci zwracają uwagę, że takich kontrowersyjnych rzeźb z pewnością nie zobaczymy w "postępowej Europie". 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: theguardian.com, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl