Znamy kandydata EKR na szefa Komisji Europejskiej!

Parlament Europejski - zdjęcie ilustracyjne / you_littleswine; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów podjęła decyzję, zgodnie z którą to czeski eurodeputowany Jan Zahradil będzie kandydatem na przyszłego przewodniczącego Komisji Europejskiej.

Wybory do PE zaplanowano na maj 2019 r. Po nich ma zostać wybrany nowy szef Komisji Europejskiej. Grupy polityczne w europarlamencie nominują kandydatów na to stanowisko. EPL wybrał na nie swojego lidera, Niemca Manfreda Webera. Kandydatem socjalistów jest z kolei wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans.

Wskazanie kandydata do objęcia szefostwa KE po przyszłorocznych wyborach do europarlamentu nie przesądza, że to właśnie on będzie następcą obecnego szefa Jean-Claude'a Junckera. Wybór przewodniczącego KE należy bowiem do Rady Europejskiej, czyli szefów państw i rządów krajów unijnych.

Zahradil podkreślił, że to nie EKR wymyślił proces nominacji kandydatów na stanowisko szefa KE przez grupy polityczne. Jednak, jak mówił, chce przekazać Europejczykom program EKR.

- W przeciwieństwie do innych rodzin politycznych, takich jak EPL, Socjaliści i Demokraci oraz ALDE, uważam, że powinniśmy również trzymać się zasad zawartych w traktatach. Po pierwsze i przede wszystkim traktaty unijne wyraźnie mówią, że to Rada Europejska jest odpowiedzialna za nominowanie kolejnego przewodniczącego Komisji. Mogą chcieć nominować kogoś, kto działa jako spitzenkandidat (kandydat grupy politycznej – przyp. red.), a mogą też nie wybrać. Nawet gdybyśmy mieli wygrać kolejne wybory europejskie, uszanowałbym decyzję Rady - wskazał Zahradil.

Zdaniem Czecha, wyzwaniem dla nowego szefa KE będzie handel, szczególnie w obecnych czasach rosnącego protekcjonizmu.

- Potrzebujemy zmodernizowanego budżetu UE skoncentrowanego na ochronie granicy zewnętrznej. Nie poprzez zatrudnianie większej liczby urzędników UE i zwiększanie liczby agencji UE, ale poprzez pomoc państwom członkowskim znajdującym się pod największą presją, gdy próbują radzić sobie z kryzysem - podkreślił.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Rekordowy rok dla przyszłych lotników

/ tookapic

  

30 osób ukończyło w tym roku całkowite szkolenie lotnicze do licencji pilota samolotowego liniowego w Ośrodku Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej. Jest to rekordowy wynik w historii ośrodka, który w ub. roku skończył 40 lat. Pilotaż jest flagową specjalnością kształcenia.

Rzeczniczka Politechniki Rzeszowskiej Katarzyna Kadaj-Kuca poinformowała we wtorek, że Ośrodek Kształcenia Lotniczego (OKL) Politechniki Rzeszowskiej w niedzielę zakończył tegoroczne praktyczne szkolenie studentów pilotażu. Ich ostatnimi zadaniami było nocne szkolenie VFR – są to loty z widocznością; a także szkolenie IFR – loty według wskazań przyrządów.

„Rok 2018 był rekordowy w historii pilotażu Politechniki Rzeszowskiej. W sumie 114 studentów spędziło w powietrzu 6 tysięcy 156 godzin, co jest wyjątkowym wynikiem, jeśli porównać ten czas chociażby z rokiem 2017, kiedy nalot wyniósł 3 tys. 839 godzin. W 2018 roku wykonano też 11 tysięcy 107 operacji startów i lądowań”

– wyliczał dyrektor OKL Mieczysław Górak.

Rzeczniczka dodała, że w tym roku całkowite szkolenie lotnicze do licencji pilota samolotowego liniowego ukończyło 30 osób, co również jest najlepszym wynikiem w 40-letniej historii Ośrodka Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej.

Rozpoczęcie szkolenia lotniczego praktycznego w roku 2019 planowane jest na 15 marca 2019 r.

Politechnika Rzeszowska od ponad 40 lat szkoli pilotów lotnictwa cywilnego, a od 2007 roku również mechaników lotniczych obsługi. „Żadna inna politechnika w Polsce nie ma takiego zaplecza technicznego i bazy szkoleniowej dla przyszłych pilotów” – podkreśliła rzeczniczka.

Dodała, że dotychczas w Politechnice Rzeszowskiej wykształciło się ponad 780 pilotów lotnictwa cywilnego. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl