Wilno już świętuje naszą niepodległość

/ Alicja

  

Kilkaset osób, Polaków i Litwinów, uczestniczyło w czwartek w nieformalnych obchodach święta niepodległości Polski, które odbyły się w jednym z wileńskich barów. Od pięciu lat polsko-litewskie spotkania w przededniu 11 listopada organizuje Polski Klub Dyskusyjny.

Tegorocznej imprezie towarzyszyła "dyskusja z humorem" dziennikarek Marii Przełomiec i Indre Makaraityte o stuleciu odzyskania przez Polskę i Litwę niepodległości, o obecnych relacjach między Polakami i Litwinami oraz ich przyszłości.

Odbyła się też "międzypokoleniowa potańcówka" w stylu retro, której przewodniczył DJ Michał Fogg, prawnuk Mieczysława Fogga. Serwowano też polskie dania, w tym bigos.

"Wspaniała inicjatywa Polaków na Litwie, tym bardziej że sto lat temu nasze stosunki dwustronne nie wyglądały najlepiej" - powiedziała Maria Przełomiec. Według niej "bardzo dobrze, że oba narody nie pamiętają już o tym, co było sto lat temu, i potrafią w tej chwili wspólnie się bawić". Przypomniała, że "jedni i drudzy przyczynili się do tego, by te stosunki były takie, jakie były".

"Z wielką przyjemnością wzięłam udział w wileńskim świętowaniu. Tym bardziej, że dowiedziałam się o uchwale litewskiego rządu, która to postuluje, żeby 11 listopada, w dzień odzyskania przez Polskę niepodległości, na urzędach państwowych i samorządowych obok flag litewskich były również flagi polskie - powiedziała Przełomiec. - Nie wiem, ilu urzędników to zrobi, ale jest to piękny gest".

Organizowane od pięciu lat nieformalne obchody święta niepodległości Polski w Wilnie cieszą się coraz większą popularnością. "W tym roku zmieniliśmy już lokal na większy, gdyż w poprzednim z trudem mieścili się wszyscy chętni" - powiedziała prezes Polskiego Klubu Dyskusyjnego Ewelina Mokrzecka.

Tradycyjnie uczestnikami spotkania są wszyscy chętni, ale też litewscy i polscy politycy z różnych opcji, litewscy i polscy dziennikarze.

"Impreza została pomyślana jako forma łamania stereotypów i murów, jakie wyrosły przez lata pomiędzy Polakami i Litwinami. Chcemy sprzyjać wzajemnemu poznawaniu się i porozumieniu. Chyba nam się to udaje" - podsumowała Mokrzecka.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Uciekł przed policjantami na dach

/ malopolska.policja.gov.pl

  

Huczne świętowanie setnej rocznicy odzyskania niepodległości zapamięta 75-letni tarnowianin. Mężczyzna po spożyciu alkoholu postanowił wrócić do domu samochodem. Wsiadając za kierownicę swojego golfa, uszkodził inny pojazd zaparkowany przy ulicy. Mężczyzna zbiegł z miejsca zdarzenia i schował się w swoim domu.

Zaalarmowani policjanci przyjechali na miejsce kolizji. Tu okazało się, że kierowca schował się przed nimi … na dachu swojego domu za kominem, chcąc w ten sposób uniknąć odpowiedzialności.

Podczas badania trzeźwości mężczyzna miał w wydychanym powietrzu prawie 1,5 promila alkoholu. Policjanci zatrzymali mu prawo jazdy, a on usłyszał zarzut prowadzenia pojazdów w stanie nietrzeźwości. Za jazdę samochodem w takim stanie grozi do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów minimum 3 lata oraz grzywna nie mniejsza niż 5000 złotych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl