Forum w Davos bez Rosjan?

/ QuinceMedia

  

Były wieloletni minister finansów Rosji Aleksiej Kudrin ocenił, że Rosja nie powinna rezygnować z udziału w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Wcześniej media podały, że organizatorzy forum odmówili zaproszenia kilku rosyjskich biznesmenów.

"Moje stanowisko jest takie, że powinniśmy nie zmniejszać, lecz rozszerzać nasze kontakty z mediami zachodnimi, szczególnie z biznesem" - powiedział Kudrin, który jest obecnie szefem rosyjskiej Izby Obrachunkowej (odpowiedniczki polskiej NIK). Jak argumentował, celem jest podtrzymanie mimo wszystko kontaktów biznesowych, w tym kontaktów związanych z wypracowaniem nowych idei. Davos jest właśnie miejscem "pracy nad pomysłami, w tym dotyczącymi regulowania rynków, nowego podejścia" - powiedział były minister finansów.

"Uważam, że jednak powinniśmy w tym uczestniczyć" - dodał. "Jeśli chodzi o decyzje dotyczące naszych przedsiębiorstw i firm, to będziemy liczyć na to, że jest to tymczasowe i decyzje te zostaną anulowane" - powiedział Kudrin.

Wcześniej dziennik "Financial Times" podał, powołując się na źródła, że organizatorzy Davos faktycznie odmówili zaproszenia trzech przedstawicieli rosyjskiego wielkiego biznesu objętych sankcjami USA. Chodzi o Olega Deripaskę, Wiktora Wekselberga i Andrieja Kostina. "FT" podał, że trzech biznesmenów poinformowano, iż "nie będą mile widziani" na styczniowym forum.

Wcześniej wszyscy trzej regularnie gościli na Davos. Również i teraz - mimo sankcji USA - nie ma ograniczeń prawnych uniemożliwiających ich przyjazd. Jak podał rosyjski dziennik "Wiedomosti", powołując się na doniesienia "FT", odmowa zaproszenia trzech biznesmenów do Davos to wynik "wielkiej presji" Waszyngtonu na organizatorów. W kwietniu USA objęły Deripaskę, Wekselberga i Kostina sankcjami personalnymi.

Według "Wiedomosti" organizatorzy Davos mogą obawiać się, że zostaną objęci amerykańskimi sankcjami, jeśli przyjmą od osób znajdujących się na amerykańskiej "czarnej liście" opłaty za udział w forum.

Dziennik podał, że jedna z firm Deripaski oraz kierowany przez Kostina bank WTB (VTB) były partnerami strategicznymi Davos w 2017 r.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w środę, komentując publikację "FT", że "Deripaska, Kostin i Wekselberg stali się tym, kim są, nie dzięki forum w Davos". Ocenił także, że szwajcarskie forum "nie jest jedynym na świecie" i że ma "bardzo silną konkurencję", w tym ze strony Rosji.

Pieskow potwierdził też, że Władimir Putin nie przyjedzie do Davos, ponieważ termin forum koliduje z grafikiem rosyjskiego prezydenta. Forum w Davos odbędzie się w dniach 22-25 stycznia 2019 r.

Majątek Wiktora Wekselberga w kwietniu br. szacowano na 12,4 mld dol. Biznesmen zajmował 10. miejsce na liście najbogatszych rosyjskiego magazynu "Forbes". Oleg Deripaska z majątkiem ok. 5,1 mld dol. zajmował 23. miejsce na liście "Forbesa". Andriej Kostin jest prezesem zarządu WTB - jednego z największych rosyjskich banków.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Uciekł przed policjantami na dach

/ malopolska.policja.gov.pl

  

Huczne świętowanie setnej rocznicy odzyskania niepodległości zapamięta 75-letni tarnowianin. Mężczyzna po spożyciu alkoholu postanowił wrócić do domu samochodem. Wsiadając za kierownicę swojego golfa, uszkodził inny pojazd zaparkowany przy ulicy. Mężczyzna zbiegł z miejsca zdarzenia i schował się w swoim domu.

Zaalarmowani policjanci przyjechali na miejsce kolizji. Tu okazało się, że kierowca schował się przed nimi … na dachu swojego domu za kominem, chcąc w ten sposób uniknąć odpowiedzialności.

Podczas badania trzeźwości mężczyzna miał w wydychanym powietrzu prawie 1,5 promila alkoholu. Policjanci zatrzymali mu prawo jazdy, a on usłyszał zarzut prowadzenia pojazdów w stanie nietrzeźwości. Za jazdę samochodem w takim stanie grozi do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów minimum 3 lata oraz grzywna nie mniejsza niż 5000 złotych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl