Dziennikarka z Czech pytała o 11 Listopada. "Biało-czerwony marsz będzie pokojową demonstracją" - zapewnił szef MSZ

minister Jacek Czaputowicz / Telewizja Republika/printscreen

  

- Myślę, że niedzielny biało-czerwony marsz będzie pokojową demonstracją solidarności i jedności, radosnym świętem Polaków; nie widzę tu zagrożenia dla bezpieczeństwa - powiedział szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Szef polskiej dyplomacji odniósł się w ten sposób do pytania czeskiej dziennikarki o przygotowania do planowanego na niedzielę 11 listopada państwowego biało-czerwonego marszu z okazji stulecia odzyskania niepodległości oraz o obawy rządu dotyczącej uczestnictwa w marszu środowisk nacjonalistycznych, które miały wziąć udział w Marszu Niepodległości na tym samej trasie.

Podczas środowego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego ustalono, że zostanie zorganizowany wspólny biało-czerwony marsz, który będzie miał charakter uroczystości państwowej; organizacją marszu zajmie się rząd - powiedział po spotkaniu rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

Czaputowicz zwrócił uwagę, że decyzja o organizacji biało-czerwonego marszu została ogłoszona po decyzji prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz o "niedopuszczeniu" do Marszu Niepodległości.

"W związku z tym nie ma zagrożenia, że będą dwa wydarzenia w jednym miejscu w jednym czasie" - podkreślił minister. Jak dodał, gdyby nawet zakaz został uchylony, "zawsze te wydarzenia państwowe mają pierwszeństwo nad inicjatywami obywatelskimi".

"Ja myślę, że to będzie pokojowa demonstracja solidarności, jedności, radosne święto Polaków, którzy będą obchodzić w ten sposób rocznicę stuletnią odzyskania przez Polskę niepodległości; nie widzę zagrożenia dla bezpieczeństwa" - powiedział Czaputowicz.

Zaznaczył, że siły porządkowe oczywiście będą reagować, gdyby pojawiły się próby zakłócenia porządku.

"Ale jesteśmy dobrej myśli, myślimy, że nie dojdzie do tego typu ekscesów, a wszystkie Polki i Polacy są zaproszeni do udziału w tym marszu - także te osoby, które chciały wziąć udział w marszu poprzednim, tym społecznym, także organizatorzy tego marszu" - dodał polityk.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Uciekł przed policjantami na dach

/ malopolska.policja.gov.pl

  

Huczne świętowanie setnej rocznicy odzyskania niepodległości zapamięta 75-letni tarnowianin. Mężczyzna po spożyciu alkoholu postanowił wrócić do domu samochodem. Wsiadając za kierownicę swojego golfa, uszkodził inny pojazd zaparkowany przy ulicy. Mężczyzna zbiegł z miejsca zdarzenia i schował się w swoim domu.

Zaalarmowani policjanci przyjechali na miejsce kolizji. Tu okazało się, że kierowca schował się przed nimi … na dachu swojego domu za kominem, chcąc w ten sposób uniknąć odpowiedzialności.

Podczas badania trzeźwości mężczyzna miał w wydychanym powietrzu prawie 1,5 promila alkoholu. Policjanci zatrzymali mu prawo jazdy, a on usłyszał zarzut prowadzenia pojazdów w stanie nietrzeźwości. Za jazdę samochodem w takim stanie grozi do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów minimum 3 lata oraz grzywna nie mniejsza niż 5000 złotych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl