Litwa upamiętniła śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. "Pragnął przyjaźni między naszymi narodami"

prezydent Lech Kaczyński / / By hancellery of the President of the Republic of Poland (Official website of the President of Poland) [GFDL 1.2 (https://gnu.org/licenses/old-licenses/fdl-1.2.html), GFDL 1.2 (http://www.gnu.org/licenses/old-licenses/fdl-1.2.html) or CC BY-SA 3.0

  

W Mejszagole na Litwie zostały dzisiaj odsłonięte dwie tablice, upamiętniające prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który w Mejszagole gościł przed 12 laty, podczas swej pierwszej wizyty na Litwie. Po południu w Wilnie zostanie natomiast odsłonięta dwujęzyczna tablica z nazwą ulicy im. Lecha Kaczyńskiego. Specjalny list na te okazje napisał prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Jedna z tablic stanęła przed plebanią w Mejszagole, gdzie mieszkał legendarny ksiądz prałat Józef Obrembski, zwany patriarchą Wileńszczyzny. U księdza prałata gościł prezydent Lech Kaczyński wspólnie z prezydentem Valdasem Adamkusem w przededniu jubileuszu księdza - 100. urodzin.

Druga tablica stanęła przed dworem Houwaltów w Mejszagole. Plac przed dworem decyzją władz rejonu wileńskiego został nazwany imieniem Lecha Kaczyńskiego.

O ile mnie pamięć nie myli (Lech Kaczyński) gościł na Litwie aż 16 razy i przy każdej okazji odwiedzał Wileńszczyznę, co zawsze dla niego było wyjątkowym przeżyciem

- napisał w nadesłanym liście prezes PiS Jarosław Kaczyński. "Na siłę tych doznań wpływ miało i to, że w Wilnie urodziła się i wychowała mama mojej św. pamięci bratowej, pierwszej damy Marii Kaczyńskiej”.

W liście, który podczas uroczystości odczytała ambasador Polski na Litwie Urszula Doroszewska, prezes PiS zaznaczył, że „Lech Kaczyński pragnął nie tylko przyjaźni między naszymi narodami i państwami, ale też tego, by ich współdziałanie zaowocowało ścisłą współpracą strategiczną państwa Europy Środkowej i Wschodniej”.

Za symbol tego ambitnego przedsięwzięcia mającego na celu zwiększenie roli państw naszego regionu w polityce europejskiej trzeba uznać wyprawę przywódców Estonii, Litwy, Łotwy, Polski i Ukrainy do Tbilisi na pomoc napadniętej przez Rosję Gruzji. Był to akt niezgody na to, by we współczesnej polityce międzynarodowej brała górę brutalna siła. Jednocześnie była to piękna manifestacja prawdziwej solidarności europejskiej

- czytamy w liście.

Jarosław Kaczyński wskazał, że najbardziej wzruszającym momentem licznych wizyt na Litwę prezydenta Lecha Kaczyńskiego było odwiedzenie księdza prałata Józefa Obrembskiego.

O tym, jakiego formatu człowiekiem i duszpasterzem był ksiądz Obrembski, nie muszę państwu mówić. Bo nikt od was tego lepiej wiedzieć nie może. (…) Dlatego niezmiernie się cieszę, że to spotkanie sprzed lat również zostało upamiętnione

- napisał Kaczyński.

Prezes PiS podziękował wszystkim osobom i instytucjom, które wniosły swój wkład w upamiętnienie prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Po południu w Wilnie zostanie odsłonięta też dwujęzyczna tablica z nazwą ulicy im. Lecha Kaczyńskiego. Ulica znajduje się przy samorządzie miasta i przecina jedną z głównych ulic stolicy, aleję Konstytucji.

Decyzje o upamiętnieniu w Mejszagole i w Wilnie tragicznie zmarłego prezydenta Polski podjęto na wniosek radnych Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin w obu samorządach.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Przeżyjmy to jeszcze raz! Włącz się w akcję „MÓJ 11 LISTOPADA”!

/ Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

Media Strefy Wolnego Słowa zapraszają wszystkich czytelników oraz widzów naszych mediów, do włączenia się w akcję pod nazwą "MÓJ 11 LISTOPADA". Niech czas świętowania setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości będzie jeszcze trwał! Zachęcamy Was, drodzy czytelnicy portalu Niezalezna.pl do podzielenia się swoimi przeżyciami z uroczystości 11 listopada!

Na adres e-mal: moj11listopada@swsmedia.pl możecie przesyłać Wasze zdjęcia z uroczystości, marszów czy pikników patriotycznych oraz Wasze wspomnienia, jeśli nie uwieczniliście ich za pomocą aparatu bądź telefonu komórkowego.

W każdym miejscu w Polsce odbywały się niezwykłe, patriotyczne imprezy ku chwale naszej Ojczyzny.

W Warszawie przeszedł największy marsz patriotyczny w historii Polski pod honorowym patronatem Prezydenta Polski Andrzeja Dudy, zorganizowany przez rząd Polski. Wzięło w nim udział przeszło 250 tysięcy Polaków, którzy przybyli do Warszawy nie tylko z całego kraju, ale również z zagranicy, by uczcić ten wspaniały dzień.

W Krakowie natomiast wielka delegacja Węgrów poszła w jednym marszu razem z Klubami "Gazety Polskiej". Ten marsz relacjonowały największe węgierskie dzienniki "Magyar Hirlap" i "Magyar Idoek", które oprócz relacji tekstowych opublikowały piękne zdjęcia z marszu ku Czci Rzeczpospolitej Polskiej.

Stało się już tradycją, że na największe polskie święto narodowe jedzie węgierska delegacja – pisze dziennik "Magyar Hirlap", podkreślając, że węgierska delegacja liczyła prawie 300 osób.

Dlatego przeżyjmy to jeszcze raz! Podzielmy się wspólnie naszymi pięknymi przeżyciami, wysyłając swoje zdjęcia i relacje na adres: moj11listopada@swsmedia.pl

Prace zostaną opublikowane w mediach Strefy Wolnego Słowa.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl