Wąs Marszałka - nietypowy pomysł świętowania Niepodległości w Gnieźnie

  

Mieszkańcy Gniezna 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości świętować będą z... wąsem marszałka Józefa Piłsudskiego. Wąsy można wykonać samemu – z filcu lub kartonu. 11. listopada wszyscy mieszkańcy mają wyruszyć w Kolorowym Pochodzie dla Niepodległej.

Gnieźnieński magistrat podkreśla, że 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości to święto, które w Gnieźnie obchodzone będzie z należytym szacunkiem i powagą w trakcie oficjalnych uroczystości. Władze miasta wskazują jednak, że to szczególna rocznica, więc aby zachęcić wszystkich mieszkańców, do wspólnego i radosnego świętowania proponują – świętowanie z „Wąsem Marszałka”.

Wystarczy kawałek brystolu, filcu lub innego wybranego materiału, taśma klejąca lub klej, patyczek lub nie i w ciągu 3 minut mamy gotowy atrybut, z którym zapraszamy 11 listopada 2018 o godzinie 11.00 pod Bazylikę Prymasowską, spod której - po zakończonej mszy św. - wyruszy Kolorowy Pochód dla Niepodległej w na gnieźnieński Rynek

– podkreśla magistrat.

Prezydent Gniezna Tomasz Budasz tłumaczył, że w mieście 100-lecie niepodległości świętowane będzie w różnych formach.

W najbliższą niedzielę odbędzie się pierwsze z ważnych rocznicowych wydarzeń w tym roku. W Gnieźnie świętujemy Narodowe Święto Niepodległości na kilka sposobów: uroczyście, uczestnicząc we mszy świętej w intencji Ojczyzny w Bazylice Prymasowskiej i składając wiązanki kwiatów pod pomnikiem; sportowo w Biegu Niepodległości; ale też na wesoło uczestnicząc w Barwnym Pochodzie, w akcji "Stulecie z Wąsem Marszałka" i w koncertach na Rynku

 – mówił Budasz.

Jak dodał, „już kolejny rok będzie towarzyszyć nam aktor w przebraniu Marszałka Piłsudskiego tym razem w towarzystwie Ignacego Jana Paderewskiego. Bardzo chciałbym, żeby gnieźnianie tego dnia świętowali wspólnie. Wspólnie, radośnie i z przymrużeniem oka. Dlatego właśnie promujemy i zachęcamy do wzięcia udziału w akcji "Stulecie z Wąsem Marszałka”.

Na stronie internetowej Urzędu Miasta Gniezna mieszkańcy mogą znaleźć wzory wąsów do wykonania. Organizatorzy akcji podkreślają, że kolor, ani rozmiar wąsów nie ma żadnego znaczenia – ważne, by ta inicjatywa zintegrowała mieszkańców. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Holenderski ksiądz napisał o Polakach... Te słowa wzruszą każdego!

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Filip Blazejowski/Gazeta Polska

  

Holenderski ksiądz zamieścił na Twitterze wpis, w którym chwali swoich polskich parafian. Być może Polacy nie dowiedzieliby się o tym, gdyby nie tłumaczący jego słowa Redbad Klynstra-Komarnicki. Aktor przełożył jego słowa na język polski, a na twitterowym koncie księdza zaroiło się od... podziękowań Polaków. To są właśnie te piękne chwile!

Zacznijmy od początku... Jeden z holenderskich księży zamieścił na Twitterze pochlebny wpis o Polakach. 

Domyślamy się, że nie wszyscy nasi czytelnicy mogą znać język holenderski, więc z odsieczą przychodzi Redbad Klynstra-Komarnicki, polski aktor holenderskiego pochodzenia.

Klynstra-Komarnicki apeluje, by holenderskiemu księdzu napisać miły komentarz, a na reakcję Polaków nie trzeba było długo czekać.Pod postem pojawiło się mnóstwo komentarzy, zarówno w języku angielskim, jak i polskim. Wpisy są też po holendersku czy... po włosku.

Jak widać, mimo negatywnej kampanii na temat Polski, jaką serwują m.in. "totalni europosłowie" w Parlamencie Europejskim, są w Europie ludzie doceniający wartości narodu polskiego i wypowiadający się o Polakach w superlatywach. Tylko czy lewicowo-liberalne media raczą o tym wspomnieć?

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: twitter.com, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl