Co kryje się w buraku?

/ Desertrose7

  

Pod koniec lat sześćdziesiątych poprzedniego stulecia węgierski lekarz dr Alexander Ferencziat wprowadził terapię przeciwnowotworową opartą na buraku.

Okazało się, że betacyjanina, czyli pigment, któremu burak zawdzięcza swoją barwę, może stać się bardzo pomocnym sprzymierzeńcem w walce z nowotworem. Burak jest warzywem o bardzo silnych właściwościach antyoksydacyjnych.
Ponadto warzywo to zawiera znaczną liczbę korzystnych dla zdrowia substancji: betainę, znaną również jako trimetylglicyna (TMG), betalainy, betacyjaninę, kwas foliowy, żelazo i błonnik. 
Betaina pomaga w przetworzeniu hemocysteiny w metioninę, co działa zapobiegawczo przeciwko zawałowi serca - pisze dr Mark Sircus, specjalista w dziedzinie  medycyny naturalnej w swojej książce pt. „Filary zdrowia”.

Jak wynika z badań naukowych zawarte w buraku pigmentowe substancje chemiczne są w stanie stymulować wzrost poziomu białek, zwanych enzymami. Te ostatnie wspomagają proces detoksykacji i eliminacji z organizmu substancji, które stanowią potencjalne zagrożenie w postaci stymulowania komórkowych mutacji nowotworowych. Wyniki badań zespołu naukowego wielokrotnie potwierdzały potencjalną skuteczność zawartych w buraku substancji chemicznych w aspekcie profilaktyki nowotworu, a w szczególności raka jelita grubego.

W jednym z eksperymentów medycznych zwierzęta poddano podwójnym stresogennym obciążeniom: po pierwsze, chemicznie wywołano nowotwór jelita grubego, a po drugie, w ich ustrojach zaindukowano wysoki poziom cholesterolu. Następnie badane zwierzęta podzielono na dwie grupy: u jednej z nich zastosowano bogatą w błonnik dietę buraczaną, zaś reszta stanowiła grupę kontrolną. Okazało się, że organizmy zwierząt otrzymujących pokarm wysokobłonnikowy wykazały wzrost aktywności dwóch wątrobowych enzymatycznych przeciwutleniaczy – peroksydazy glutationowej i S-transferazy glutationowej.

Burak obniża ciśnienie- szczególnie sok buraczany zawiera substancje, które rozszerzają naczynia krwionośne, zapobiegając powstawaniu zakrzepów, usprawniając przepływ krwi w tętnicach. Warzywo pomaga przy przeziębieniu, jest lekkostrawne, niskokaloryczne (gotowane w przeciwieństwie do surowego ma wyższy indeks glikemiczny  – 65)  i nie wywołuje alergii. Ma przy tym sporo witamin i składników mineralnych - dużo wapnia, potasu i magnezu.
Czerwony barszcz zapobiega  powstawaniu zgagi po obfitych posiłkach - neutralizuje zakwaszające działanie tłustych mięs. 
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Robili narkotyki z leków

Zlikwidowano laboratorium metamfetaminy / cbsp.policja.pl

  

Policjanci z CBŚP zlikwidowali w powiecie lubańskim na Dolnym Śląsku laboratorium metamfetaminy. Zabezpieczyli 93 litry substancji służących do wytwarzania narkotyku i prawie 390 gramów metamfetaminy. Zatrzymano trzy osoby, z czego dwie zostały aresztowane.

Jak poinformował st. sierż. Paweł Żukiewicz z CBŚP, funkcjonariusze z wrocławskiego Zarządu CBŚP pod koniec października uzyskali informację o tym, że w jednym z domów jednorodzinnych w powiecie lubańskim mogą być wytwarzane narkotyki.

Na miejscu policjanci znaleźli i zabezpieczyli odczynniki oraz substancje chemiczne, łącznie blisko 93 litry różnych chemikaliów służących do produkcji tego narkotyku. Oględziny przeprowadzono z udziałem biegłego z laboratorium kryminalistycznego dolnośląskiej policji. W swojej wstępnej opinii stwierdził on, że w laboratorium produkowano metamfetaminę z preparatów medycznych

– powiedział Żukiewicz. Zabezpieczono także niemal 390 g metamfetaminy.

Policjantów z CBŚP wsparli w akcji funkcjonariusze Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego.

Jak poinformował Żukiewicz, policjanci zatrzymali trzy osoby. - Dwie usłyszały zarzuty dotyczące produkcji i posiadania znacznych ilości narkotyków, a także dodatkowo jedna z nich zarzut handlu narkotykami. Tego typu przestępstwa zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności. Trzecia z zatrzymanych osób po przesłuchaniu została zwolniona – powiedział.

Sąd Rejonowy w Lubaniu tymczasowo aresztował dwóch podejrzanych.

Żukiewicz podkreślił, że to czwarte zlikwidowane przez policjantów z wrocławskiego Zarządu CBŚP laboratorium produkujące amfetaminę lub metamfetaminę. Łącznie zatrzymano już 62 osoby, a 70 jest podejrzanych o przestępstwa narkotykowe. Zabezpieczono też 47,5 kg narkotyków syntetycznych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl