Bagaż z naszej przeszłości - schematy myślenia i wzorce zachowania

/ DigitalDesigner

  

W wyniku mechanizmów kształtowania się naszego mózgu w epoce neolitycznej, odziedziczyliśmy wiele skłonności do utartych sposobów myślenia i zachowania. Na etapy rozwoju mózgu, miały duży wpływ warunki środowiska. Wówczas od wykształconych reakcji na ówczesne warunki zależało przetrwanie gatunku.

Mimo, że upłynęło od tego okresu już wiele tysięcy lat, w naszych zachowaniach wciąż obecne są te same mechanizmy. Czas początków ludzkości był okresem permanentnego niedoboru: pożywienia, bezpieczeństwa, informacji, posiadania potrzebnych przedmiotów itd.

Skłonność do zamartwiania się
Większość samoistnie przychodzących myśli jest powiązana z emocjonalnym nastawieniem, wyszukiwaniem i obserwacją   potencjalnych zagrożeń, przewidywaniem negatywnych skutków konkretnych sytuacji. Prawidłowość ta dotyczy nie tylko pesymistów, ale także optymistów.

Głód informacji 
Człowiek od swego zarania chłonął informacje jak gąbka wodę. Im więcej gromadził informacji, tym łatwiej było mu upolować zwierzynę, nawiązać lepsze relacje w grupie itd. Nie było z tym kłopotu, dopóki informacji było mało. Według szacunkowych obliczeń średniowieczny chłop przez całe życie spotykał się z liczbą informacji zawartą w kilku miesięcznikach. Obecnie żyjemy w zalewie informacji i nie mamy żadnych mechanizmów, które by nas przed tym chroniły.

Głód pożywienia 
Jesteśmy tak stworzeni, że dostęp do pożywienia to sprawa życia i śmierci. Bardzo długi okres u zarania ludzkości wytworzył w naszym umyśle mechanizmy, które nastawione są na gromadzenie kalorii, by przetrwać. Gdy więc w tym trudnym okresie pojawiała się możliwość zdobycia pokarmu, człowiek jak najszybciej z niej korzystał, bo już więcej takiej okazji mógł nie mieć. Pokarmu było tak mało, że liczył się każdy kęs, nie było z czego robić zapasów.

Działał prosty mechanizm: jest pokarm – trzeba go szybko zjeść. W mózgu wzmacniał taki sposób zachowania specjalny mechanizm nagrody, który sprawiał przyjemność przy jedzeniu. W czasie długich okresów głodów nasze zmysły wyostrzały się, umysł usprawniał myślenie po to, by szybciej zdobyć pokarm. Szczególnie reagowaliśmy na smak słodki, bo niósł ze sobą więcej potrzebnych kalorii. W epoce kamiennej ludzie cenili pokarm słodki, który był bardzo rzadki. Te odruchy i mechanizmy nie zmieniły się przez wieki. Człowiek od strony neurobiologicznej nie ma żadnych mechanizmów chroniących go przed pełną lodówką lub górą słodyczy. Dlatego istnieje aż tak potężna plaga chorób cywilizacyjnych, nadwagi i otyłości. 

Konferencja dra Marka Kaczmarzyka, wygłoszona październiku 2017 na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w interesujący sposób rozwija poruszony temat.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Dorota Kania UJAWNIA: Kim naprawdę jest znany pisarz Vincent V. Severski?

zdjęcie ilustracyjne / Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

Autor powieści szpiegowskich. Ekspert. Celebryta. I jednocześnie pochodzący z resortowej rodziny esbek ścigający opozycję w latach 80. Tak najkrócej można scharakteryzować Vincenta V. Severskiego, a właściwie Włodzimierza Sokołowskiego, używającego pseudonimu, którym posługiwał się w komunistycznej bezpiece. Kulisy resortowej przeszłości niezwykle popularnego w ostatnim czasie pisarza ujawniła w najnowszym odcinku programu „Koniec Systemu” Dorota Kania.

W rozmowie z Dorotą Kania, specjalista ds. służb specjalnych, Piotr Woyciechowski zwrócił uwagę, że autor popularnych ostatnio powieści szpiegowskich to w rzeczywistości pochodzący z resortowej rodziny esbek ścigający opozycję w latach 80.  
 
Co ciekawe, przez wiele lat na temat Vincenta V. Severskiego niewiele było wiadomo. Pytany, dlaczego przez tyle lat, tak trudno było dotrzeć do jego akt, Piotr Woyciechowski tłumaczy, że ma to związek z informacjami pochodzącymi ze zbioru zastrzeżonego.

- Jest to dyskusja o zbiorze zastrzeżonym i jego funkcji, które pełnił w strukturze III RP – jako pewien rodzaj polisy ubezpieczeniowej. (…) Ta funkcja na szczęście się skończyła w ubiegłym roku, w wyniku noweli, dzięki której ostatecznie zlikwidowano tę instytucję. IPN nie prowadzi osobnego zbioru archiwaliów po organach bezpieczeństwa państwa komunistycznego. One podlegają teraz ujawnieniu i badaniom przez historyków. Pracowałem w jednostce cywilnej, w wyodrębnionym gabinecie ministra Antoniego Macierewicza. Wtedy oczywiście te zbiory były zastrzeżone. Nie mieliśmy dostępu do tych materiałów, które sukcesywnie były wyodrębniane ze zbioru zastrzeżonego – już od roku 2006/2007, kiedy śp. Janusz Kurtyka rozpoczął ten proces. Jeżeli mieliśmy dostęp to jedynie do fragmentarycznych treści dotyczących głównie protokołów zniszczeń. Jeżeli chodzi o teczki pracowników zewnętrznych, funkcjonariuszy SB piony wywiadowczego, to były one przed nami niestety zamknięte - mówił na antenie Telewizji Republika Piotr Woyciechowski.  

W dalszej części rozmowy Woyciechowski mówi wprost, że jednostka, w której działał Severski, a właściwie Włodzimierz Sokołowski pełniła rolę policji politycznej. Pracę zaczął w 1982 r. w Wydziale XI Dep. I MSW (dywersji ideologicznej).

- Zło czy też ferment, który Włodzimierz Sokołowski wprowadza do przestrzeni opinii publicznej swoją twórczością, to jest założycielskie kłamstwo, które polega na tym, że departament pierwszy był wyodrębnioną służbą, która [...] nawet stawała w niektórych momentach w opozycji do Związku Sowieckiego. W tej zakłamanej twórczości pojawiają się dwie postaci – najbardziej płodne byłych funkcjonariuszy. Jest to Włodzimierz Sokołowski oraz płk. Piotr Wroński. Są to koledzy, którzy być może nawet przy jednym biurku siedzieli. Różnica między nimi jest taka, że płk. Wroński swoją twórczością przyznaje, że służył w aparacie represji państwa komunistycznego w istocie zbrodniczej organizacji. Natomiast Włodzimierz Sokołowski mówi: „Nie, ja służyłem w wyidealizowanej jednostce, która zawsze broniła państwa polskiego” - wyjaśnia Piotr Woyciechowski.  

W rozmowie z Dorotą Kanią Woyciechowski dzieli się swoimi ustaleniami na temat tak długo skrywanej przeszłości Włodzimierza Sokołowskiego, w tym do danych na temat jego rodziców.

 - Dotarłem do tych materiałów. Ojciec Włodzimierza – Aleksy Sokołowski - to jest czysty Sowiet. Wiemy, że po zakończeniu operacji Ostrej Bramy, kiedy zaaresztowano żołnierzy AK i wywieziono ich na Wschód do Łagrów rozpoczyna się jego niesamowicie aktywna kariera. Sowiet – to określenie oczywiście umowne, które ma symbolizować to, że był on gorliwym komunistą i był opisywany w dokumentach wojskowych jako człowiek absolutnie lojalny wobec Związku Sowieckiego. Nie wiadomo co Aleksy robił w czasach działań bojowych w Wilnie. Na ten temat nie mamy wiedzy. Jednak wiemy, że po zakończeniu działań od 1945 roku bardzo szybką ścieżkę awansu otrzymuje w Ludowym Wojsku Polskim jako młody żołnierz. Był szefem wojsk chemicznych w śląskim okręgu wojskowym. W latach 70’ był szefem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Chemicznych. W czasie stanu wojennego jako lojalny członek partii zostaje komisarzem kilku zakładów przemysłowych w Warszawie, a następnie Urzędu Wojewódzkiego w Skierniewicach. To właśnie w stanie wojennym, kiedy Aleksy Sokołowski jest komisarzem jego syn Włodzimierz wstępuje do służb bezpieczeństwa. Problem polega na tym, że ten rodzaj nepotyzmu jest całkowicie transparentny dla Rosjan. Ci ludzi są całkowicie przezroczyści dla Rosjan. Ta funkcjonalność oparcia służb na układzie rodzinnym nie zabezpiecza konspiracji, hermetyczności tego środowiska. Wszystko dlatego, że ojcowie tych funkcjonariuszy, którzy wstąpili w latach 80’ są doskonale znani Rosjanom – mówił na antenie Telewizji Republika Piotr Woyciechowski.  

Więcej na temat tajemnic wokół postaci Vincenta V. Severskiego w artykule Doroty Kani, w najnowszym numerze tygodnika „Gazeta Polska”.

[polecam:http://niezalezna.pl/245481-nowy-numer-tygodnika-gazeta-polska-a-w-nim-specjalny-dodatek]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Telewizja Republika, Gazeta Polska

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl