Historia awangardy w Łodzi

Pałac Maurycego Poznańskiego, siedziba oddziału ms1 Muzeum Sztuki w Łodzi / By Ainka - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=41411115

  

Ponad 600 prac artystów, prezentujących związki ruchów awangardowych z przemianami politycznymi w XX w., złoży się na jedną z największych ekspozycji w historii Muzeum Sztuki w Łodzi pt. "Awangarda i państwo", która zostanie otwarta dziś.

Wystawa "Awangarda i państwo" wypełni wszystkie trzy piętra ms1 przy ul. Więckowskiego - na zwiedzających czekają dzieła najsłynniejszych twórców różnych pokoleń awangardy, m.in. Kazimierza Malewicza, El Lissitzky'ego, Władysława Strzemińskiego, Alexandra Archipenko, Henryka Stażewskiego, Stefana i Franciszki Themersonów, Margarete Kubickiej, Tadeusza Kantora, Ewy Partum, Józefa Robakowskiego, Marii Jaremy, Zbigniewa Libery, duetu KwieKulik (Zofia Kulik i Przemysław Kwiek), Zbigniewa Warpechowskiego, Natalii LL oraz grupy artystycznej Łódź Kaliska.

Jak zapowiadają autorzy ekspozycji, będzie ona próbą odpowiedzi na pytania o związki awangardy ze zmianami politycznymi XX wieku, ma też przedstawić jej relacje do procesów państwotwórczych, narodowościowych i ukazać ruchy awangardowe w Polsce na tle szerszych procesów zachodzących w Europie Środkowej i Wschodniej.

- Wystawa obejmie okres od pierwszej wojny światowej aż do początku lat 80. XX wieku. Pozwoli to ukazać, jak na przemiany ruchów awangardowych w Polsce – od ekspresjonizmu i formizmu drugiej dekady XX wieku, po neoawangardę oraz "postawangardę" lat 70. i 80. – nałożyło się istnienie dwóch państwowości o różnym zasięgu terytorialnym, różnym ustroju i różnym składzie etnicznym ludności. Zobaczymy też, jak zmiany te wpłynęły na granice oddziaływania polskiej awangardy, które nie pokrywały się z granicami państwa

 - podkreślają twórcy ekspozycji.

Ich zdaniem zakres czasowy wystawy - od okresu II Rzeczypospolitej do PRL-u - pozwoli na prześledzenie i porównanie, jak przemieszczały się znaczenia w ramach takich wątków, jak zaangażowanie społeczne i lewicowość, suwerenność i niepodległość, wolność sztuki i sytuacja materialna artysty, jak również sposób uhistoryczniania przedwojennej awangardy ze względu na funkcjonowanie sztuki w okresie PRL.

Inicjatorami tego przekrojowego przedstawienia związków awangardy z państwem byli artyści grupy Łódź Kaliska - Marek Janiak i Zofia Łuczko. Wystawę zaaranżował Robert Rumas, oprawę wizualną przygotowali Beata Grabska i Adam Sikorski, koordynacją ekspozycji zajęly się Katarzyna Mróz i Monika Wesołowska.

Wernisaż wystawy, która będzie dostępna do 17 stycznia przyszłego roku, odbędzie się dzisiaj o godz. 18. „Awangarda i państwo" została dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2021.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Rosja ingeruje we francuskie protesty? Pojawia się coraz więcej kontrowersji

/ protest we Francji; zdjęcie ilustracyjne / twitter.com/@Brevesdepresse/printscreen

  

Coraz głośniej mówi się o możliwej ingerencji Rosji w trwające we Francji protesty, które przyjmują coraz bardziej ostrą formę. W sieci pojawia się sporo kontrowersyjnych materiałów. Już wczoraj francuskie władze zarządziły pilną weryfikację niektórych kont na Twitterze, które mają mieć powiązania z Rosją i rozprzestrzeniać fake newsy na temat demonstracji we Francji. To wszystko, co dzieje się wokół protestów, mnoży pewne teorie.

Francuskie włądze zapowiedziały weryfikację wielu kont w mediach społecznościowych. Przypuszcza się, że około 200 kont na Twitterze aktywnie rozprzestrzenia tzw. fake news i nagłaśnia treści mające na celu eskalację napięć społecznych nad Sekwaną. W ocenie brytyjskiego dziennika "The Times" fałszywe konta na Twitterze są kontrolowane przez rosyjskie służby specjalne, które podsycają atmosferę wokół francuskich protestów. 

Zadanie sprawdzenia najbardziej agresywnych z punktu widzenia cyberbezpieczeństwa kont powierzono Sekretariatowi Generalnemu ds. Obrony i Bezpieczeństwa (SGDSN).Eksperci wojskowi i policyjni z tego ośrodka zajmowali się kontami, na których pojawiły się szczególnie drastyczne zdjęcia osób - domniemanych uczestników ruchu "żółtych kamizelek" - które rzekomo zostały ranne w sobotnich starciach z policją.

[polecam:http://niezalezna.pl/249381-rosyjskie-sluzby-podsycaja-protesty-we-francji-wladze-zapowiedzialy-walke-z-fake-newsami]

W sieci pojawiają się również liczne kontrowersyjne materiały. Należy do nich m.in. filmik, na którym do ubranych w żółte kamizelki pada w języku rosyjskim komenda "nazad" (pol. odwrót):

Ponadto Twittera dość szybko obiegło zdjęcie opublikowane po raz pierwszy przez kanał WarGonzo, na których dwóch mężczyzn ubranych w żołte kamizelki trzyma flagę prorosyjskiej Donieckiej Republiki Ludowej, oderwanego od Ukrainy terytorium rządzonego przez separatystów.  

Według ukraińskiej agencji Informacyjnej UNIAN mężczyźni to Francuzi, którzy odwiedzali Donbas. Jeden z nich miał uczestniczyć jako "obserwator" w odbywających się w Donieckiej Republice Ludowej listopadowych wyborach, a drugi znany ma być m.in. jako autor prorosyjskich tekstów w niektórych francuskich mediach.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Twitter, Facebook, PAP, niezalezna.pl, unian.info

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl