Inteligencja zdrowotna, czyli jak żyć długo, zdrowo i szczęśliwie?

/ TaniaVdB

  

Oprócz inteligencji umysłowej, emocjonalnej, człowiek posiada także inteligencję zdrowotną. Ten rodzaj inteligencji wiąże się w pierwszym rzędzie ze znajomością swego organizmu, z wiedzą co jest dla nas zdrowe i pożyteczne, a co jest szkodliwe i destrukcyjne.

Zdrowe odżywianie, aktywny styl życia, budowanie i podtrzymywanie dobrych relacji, umiejętność kontroli swoich myśli i emocji, dojrzałe podejście do sytuacji stresowych – to wszystko przedłuża nam życie. 
Od stanu umysłu zależy nieprawdopodobnie wiele – to on decyduje w jaki sposób i jak się starzejemy. Nasze przekonania, wzorce kulturowe też mają duży wpływ na ten proces.

Pasterskie plemiona w Ameryce Południowej mają inne wyobrażenie na temat starzenia się niż Europejczycy. W miarę upływu czasu człowiek się doskonali i staje się coraz lepszy, mądrzejszy a nawet bardziej sprawny fizycznie, gdyż lepiej i mądrzej zarządza swoim organizmem, rozumie swoje ciało i świat, który go otacza. Badania tych plemion wykazały, że najszybszymi górskimi biegaczami na długie dystanse są mężczyźni 60 letni. Z badań wynika także, że społeczności te nie cierpią na choroby cywilizacyjne, ich członkowie umierają między 90 a 100 rokiem życia.

Właściwa dieta, zdrowy styl życia, umiarkowany wysiłek fizyczny i umysłowy, relaks aktywność seksualna i społeczna to sprawdzone sposoby osiągnięcia długiego życia.

Szczęśliwe i spełnione życie wymaga twórczego podejścia do każdego z życiowych etapów. W dużym przybliżeniu etapy naszego życia możemy określić w następujący sposób:
Buntownik – rozglądanie się za życiowymi celami - 10-20 rok życia,
Odkrywca – wyprawa w świat - 20-30 rok życia,
Człowiek czynu – realizowanie życiowych planów - 30-40 rok życia,
Krytyk – skupienie się na najważniejszych celach życiowych - 40-50 rok życia,
Myśliciel – zwrot ku życiu wewnętrznemu - 50-60 rok życia,
Człowiek przemieniony – dopełnienie życia - 60-70 rok życia,
Człowiek spełniony – życie w spełnieniu po 70 rok życia.

Każdy z etapów ma swoje dobre i słabe strony, ma swoje radości i smutki. Sztuka dobrego życia polega na właściwym dostosowaniu się do nich i cieszeniu się życiem w każdym jego stadium, odkrywaniu z pogodą ducha jego piękna.

Wykład zmarłego w 2017 prof. Jerzego Vetulaniego – psychofarmakologa, neurobiologa, członka Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności w interesujący sposób przybliża te zagadnienia.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

PiS w górę, KO - bez zmian, PSL - pikuje. Nowy sondaż, ale lider ten sam

zdjęcie ilustracyjne / Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Zjednoczona Prawica (PiS, Porozumienie, Solidarna Polska) otrzymałaby poparcie 34 proc. osób deklarujących chęć wzięcia udziału w głosowaniu. 24 proc. poparłoby Koalicję Obywatelską (PO i Nowoczesną), a PSL balansuje na skraju progu wyborczego. To wnioski z listopadowego sondażu Kantar Public.

Na trzecim miejscu znalazł się ruch Kukiz'15 z 9 proc. poparciem; w następnej kolejności SLD - 7 proc. głosów.

Zjednoczona Prawica, w porównaniu do wyników z poprzedniego miesiąca, otrzymała poparcie wyższe o 3 punkty procentowe - podkreśla Kantar Public.

Koalicja Obywatelska uzyskała poparcie takie samo, jak przed miesiącem. Wzrost o 1 punkt procentowy odnotował Kukiz’15; Polskie Stronnictwo Ludowe – spadek o 3 punkty procentowe. SLD utrzymało wynik na poziomie sprzed miesiąca.

[polecam:http://niezalezna.pl/245966-zjednoczona-prawica-rzadzi-a-platformie-nowoczesna-juz-niewiele-pomoze]

W listopadzie poniżej progu wyborczego ponownie znalazły się: partia Wolność (2 proc.), Partia Razem (2 proc.).

Spośród ogółu osób, które zapowiedziały zamiar głosowania, 17 proc. nie potrafiło zdecydować, na kogo oddałoby głos. Od października odsetek ten nie uległ zmianie.

68 proc. Polaków zapowiedziało gotowość wzięcia udziału w wyborach, przy czym 40 proc. raczej zagłosowałoby, a 28 proc. zdecydowanie przystąpiłoby do głosowania.

Przeciwne stanowisko zadeklarowało 23 proc. ankietowanych: 11 proc. twierdzi, że raczej by nie zagłosowało, a 12 proc. zdecydowanie nie zagłosowałoby. 9 proc. Polaków jeszcze nie zdecydowało, czy oddadzą swój głos w wyborach.

W listopadzie odnotowano nieznaczny wzrost odsetka osób, które wybierają się na wybory (o 2 punkty procentowe względem października), znacząco jednak zmieniła się relacja osób zdecydowanych na udział w głosowaniu i tych, którzy raczej oddadzą swój głos - odsetek zdecydowanych respondentów zmalał o 5 punktów procentowych, natomiast odsetek osób deklarujących, że raczej zagłosują, wzrósł o 7 punktów procentowych. Odsetek osób niezdecydowanych zmalał o dwa punkty procentowe

Badanie Kantar Public przeprowadzono w dniach 9–15 listopada na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1024 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat (preferencje partyjne: N=697 – osób deklarujących „zdecydowanie” lub „raczej” zamiar uczestniczenia w wyborach). Badanie przeprowadzono techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI).

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl