Znieważył białoruskiego dostawcę pizzy

41-latek znieważył na tle narodowościowym białoruskiego dostawcę pizzy / HOerwin56 CC0

  

Pięć lat więzienia może grozić 41-letniemu gdańszczaninowi za znieważenie na tle narodowościowym i używanie gróźb oraz obelg wobec pochodzącego z Białorusi dostawcy pizzy.

O postawieniu 41-latkowi zarzutów poinformowała dziś oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku asp. Karina Kamińska.

Wyjaśniła, że do przestępstwa doszło w jednym z bloków na gdańskiej Zaspie. Lokatorzy pewnego mieszkania zamówili pizzę. Dostarczył ją pracujący w pizzerii Białorusin. Ponieważ do zamówienia nie dołączono sosów, mężczyzna wrócił po nie do pizzerii i przyjechał z nimi do zamawiających.

Wówczas spotkał się z agresją i obelgami przebywający w mieszkaniu mężczyzn. Dostawca wyjął swój telefon komórkowy, by nagrać incydent, co wzbudziło jeszcze większą agresję: wytrącono mu aparat z ręki i zablokowano windę, którą Białorusin chciał zjechać na parter bloku. Jeden z mężczyzn,  41-latek, obrzucił dostawcę obelgami, groził mu, kazał wyjeżdżać z Polski.

Pokrzywdzony zawiadomił o sprawie policję, a funkcjonariusze po analizie materiału dowodowego, w tym nagrania z telefonu komórkowego, przesłuchań świadków oraz pokrzywdzonego, uznali, że są podstawy, by przedstawić 41-latkowi zarzuty. Mężczyzna został zatrzymany i doprowadzony na komisariat, a następnie do prokuratury. Kamińska wyjaśniła, że w miniony piątek prokurator przedstawił 41-latkowi zarzuty „dyskryminowania oraz kierowania gróźb wobec pokrzywdzonego z powodu jego przynależności narodowej wskazujących na zamiar użycia przemocy wobec pokrzywdzonego”. Podejrzanemu zarzucono też używanie wobec pokrzywdzonego gróźb karalnych i obelg. Prokurator zastosował wobec 41-latka policyjny dozór, poręczenie majątkowe oraz zakaz kontaktowania się z pokrzywdzonym i zbliżania się do niego. Za dyskryminację i znieważanie na tle narodowościowym może grozić do 5 lat pozbawienia wolności – poinformowała Kamińska.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Morawiecki: „Musimy utrzymać właściwy poziom odstraszania - chcesz pokoju, szykuj się do wojny”

Mateusz Morawiecki podczas konferencji FOTAR / twitter.com/screenshot/@PremierRP

  

Mateusz Morawiecki wyraził dziś opinię w sprawie zapowiedzi wycofania się USA z traktatu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu (INF). Premier wskazał, że Polska rozumie intencje amerykanów. - NATO powinno zrobić coś z tym, że Rosja znacząco łamie traktat INF. Nie powinniśmy udawać, że to się nie dzieje, że to nie ma miejsca - powiedział Morawiecki.

Premier bierze dziś udział w konferencji Future of Transatlantic Relations (FOTAR). Szef polskiego rządu wraz z wicekanclerzem i ministrem finansów Niemiec Olafem Scholzem zabrał głos w dyskusji pt. "Europejska perspektywa na przyszłość stosunków transatlantyckich". [polecam:https://niezalezna.pl/246088-mocne-slowa-pod-adresem-niemiec-nikt-nie-wierzy-ze-nord-stream-2-to-projekt-biznesowy]

Politycy zostali zapytani o zapowiedź prezydenta USA Donalda Trumpa, który 20 października poinformował o zamiarze wycofania się USA z traktatu INF (Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty), uzasadniając to notorycznym łamaniem jego postanowień przez Rosję. [polecam:https://niezalezna.pl/242986-usa-wycofaja-sie-z-traktatu-inf-to-moze-byc-szansa-dla-polski]

Morawiecki dopytywany, czy Stany Zjednoczone powinny wypowiedzieć traktat INF, skoro Rosja rzeczywiście go łamie, wskazał, że Polska rozumie, dlaczego Amerykanie chcą to zrobić. Jednocześnie zaznaczył, że jest potrzeba wypracowania w zamian nowego rozwiązania, może nawet nowego traktatu.

Tak szybko, jak to tylko możliwe, ponieważ potrzebujemy konstruktywnego rozwiązania. Brak traktatu INF doprowadzi do tego, że wszystkie kraje pójdą w swoim kierunku i to też nie jest dobre

- stwierdził szef rządu.

Premier wskazał ponadto, że w sprawie INF istotne są dwa aspekty. Jeden to Rosja, drugi to Chiny, które - jak zaznaczył - "oczywiście nie są częścią tego traktatu i teoretycznie mogą pracować nad czymkolwiek im się podoba".

Jego zdaniem "niezależnie, co myślimy o pokojowych i pięknych Chinach, to jest to kraj, który rzuca wyzwanie wolnemu światu demokracji i Sojuszowi Transatlantyckiemu".

Naprawdę mam nadzieję, że dojdzie do przejścia do pokojowej demokracji ale na tę chwilę "si vis pacem, para bellum" (jeśli chcesz pokoju, przygotuj się do wojny - PAP) - musimy znaleźć sposób, aby utrzymać właściwy poziom odstraszania, nie przeciwko siłom wolnego świata, ale Chinom i Rosji

- podkreślił szef polskiego rządu.

Drugi aspekt, czyli Rosja - jak kontynuował Morawiecki - "znacząco łamie" traktat INF.

Nie powinniśmy udawać, że to się nie dzieje, że to nie ma miejsca. My czyli NATO powinniśmy coś z tym zrobić

- oświadczył premier. 

Traktat INF, o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu, został zawarty w 1987 roku przez prezydenta USA Ronalda Reagana i przywódcę ZSRR Michaiła Gorbaczowa. Przewiduje likwidację arsenałów nuklearnych rakiet pośredniego i średniego zasięgu, a także zabrania ich produkcji, przechowywania i stosowania.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl