Zmarł Joachim Roenneberg. W 1943 r. dowodził operacją wysadzenia fabryki "ciężkiej wody"

Joachim Roenneberg (drugi z lewej) / By Leif Ørnelund - http://digitaltmuseum.no/things/klingenberg-kino-interir-foaj-premiere-p/OMU/OB.%C3%9848/0188, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=18491704

  

W wieku 99 lat zmarł Norweg Joachim Roenneberg, w czasie drugiej wojny światowej dowódca Operacji Gunnerside - akcji wysadzenia w powietrze fabryki ciężkiej wody w okupowanej przez Niemców Norwegii - poinformował dziś rząd w Oslo.

Ta akcja, przeprowadzona 28 lutego 1943 roku, miała na celu pokrzyżowanie Niemcom planów skonstruowania bomby atomowej. 23-letni wtedy Roenneberg był dowódcą, a zarazem najmłodszym członkiem grupy norweskich komandosów, która przedostała się na teren pilnie strzeżonego zakładu Norsk Hydro i zniszczyła jego najważniejsze części.

Udana akcja, przeprowadzona bez jednego strzału, została potem opisana w książkach, przedstawiona w filmach dokumentalnych i fabularnych oraz w serialu telewizyjnym.

Udany sabotaż w fabryce nie spowodował jednak, że Niemcy odstąpili od planów produkcji broni jądrowej przy pomocy ciężkiej wody. W ciągu dwóch miesięcy produkcja w Norsk Hydro została wznowiona. W tej sytuacji, 16 listopada 1943 roku alianckie dowództwo zdecydowało się zbombardować fabrykę. Atak przeprowadziły amerykańskie samoloty.

Reuters odnotowuje, że historycy wątpią wprawdzie, by hitlerowskim Niemcom udało się skonstruować broń atomową na czas, żeby zapobiec klęsce, ale też przyznają, że w 1943 roku znacznie trudniej było oszacować takie ryzyko.

Urodzony w 1919 roku Roenneberg uciekł do Wielkiej Brytanii po niemieckiej inwazji na Norwegię w 1940 roku; przeszedł tam przeszkolenie wojskowe. Po wyzwoleniu Norwegii w 1945 roku został reporterem radiowym. Rzadko mówił o swoich dokonaniach z okresu wojny. W późniejszych latach wygłaszał wykłady i przemówienia, przestrzegając przed destrukcyjną siłą totalitaryzmu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Dowcipniś Petru powrócił! Nie zamierza być "jakąś opozycją"... On chce władzy!

Ryszard Petru / / flickr.com/Piotr Drabik/CC BY 2.0; https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

  

Najpierw Ryszard Petru ogłosił, że wraz z Joanną Scheuring-Wielgus założył nową partię, która nazywa się Teraz! Z kolei dzisiaj szef nowego ugrupowania (z którego kpią nawet przeciwnicy PiS) dziś gościem w TVP Info. Z pełną powagą oznajmił, jaki ma plan. Stwierdził, że chce przejąć władzę. Serio.

Nowe ugrupowanie założone m.in. przez byłych polityków Nowoczesnej Ryszarda Petru oraz Joannę Scheuring-Wielgus będzie nosiło nazwę Teraz! - Gospodarka i społeczeństwo - to dwa filary, które będą budowały nasze ugrupowanie - zapowiedział wczoraj Petru. [polecam:https://niezalezna.pl/246084-petru-podal-nazwe-swojej-nowej-partii-teraz-smieja-sie-z-prawa-z-lewa]

Dopiero co wieść o nowej partii poszła w świat, a już "poważne" deklaracje padły z ust Ryszarda Petru na antenie TVP Info.

- Nie chcę być tylko w opozycji w następnej kadencji, interesuje mnie przejęcie władzy

- zarzekał się szef T!.

- Współprzejęcie władzy w ramach szerokiej koalicji

- dodał.

Niektórym pewnie aż żal, że kariera Ryszarda Petru w Sejmie zbliża się do końca...

Internauci nie mogli pozostawić tego bez komentarza.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, TVP Info,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl