Chrześcijańskie korzenie Polaków na krakowskiej wystawie

Ekspozycję będzie można oglądać 14 kwietnia przyszłego roku / fot. mat.pras.

  

Ok. 200 dzieł sztuki znajdzie się na wystawie „Polonia Sacra” w Muzeum Archidiecezjalnym Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie. Ekspozycja - czynna od 7 listopada - przypominać będzie chrześcijańskie korzenie narodu polskiego.

Dyrektor Muzeum i kurator wystawy ks. prof. Andrzej Witko podkreślił na piątkowej konferencji prasowej, że wystawa wpisuje się w obchody odzyskania 100. rocznicy niepodległości przez Polskę. Jak wyjaśnił, tytuł ekspozycji jest wymowny – „Polonia Sacra”, czyli „święta Polska” – wskazuje na Polskę chrześcijańską. 

Również metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podkreślił, przywołując myśli Karola Wojtyły, że rok 966 r. to nie tylko początek chrześcijaństwa w Polsce, ale to początek dziejów polskiego narodu. 

Na wystawie znajdą się obiekty, które pokazują przywiązanie Polaków do tradycji chrześcijańskiej, oraz wkład duchownych w walki o niepodległość. Wśród dzieł sztuki sakralnej zwiedzający zobaczą różne oblicza Matki Boskiej, szczególnie przypomniana ma być też postać kard. Adama Stefana Sapiehy.

Większość obiektów na wystawie pochodzi z Krakowa, głównie z Muzeum Archidiecezjalnego Kardynała Karola Wojtyły i kurii metropolitarnej, ale także m.in. z parafii archikatedralnej na Wawelu, parafii mariackiej, opactwa cystersów i Muzeum Narodowego w Krakowie. Eksponatów spoza Krakowa użyczyły parafie m.in. w Gaju, Gruszowie, Wieliczce. Ks. Witko zaznaczył, że eksponaty prezentowane będą w ciekawej aranżacji, tak aby przyciągnęły także młodych ludzi, na których organizatorom wystawy szczególnie zależy.

Wystawa znajdzie się w 20 świeżo wyremontowanych salach muzeum - w ramach remontu mają powstać też udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. W odnowionym muzeum będzie także bezprzewodowy internet. Wernisażowi wystawy, 7 listopada, ma towarzyszyć - zgodnie z zapowiedziami organizatorów - iluminacja fasady muzeum. Ekspozycję będzie można oglądać 14 kwietnia przyszłego roku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

"To jednak tylko drobny cwaniaczek". Tak internauci reagują na dziecinne tłumaczenia Tuska

Donald Tusk / flickr.com/ EU2017EE Estonian Presidency/ creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

  

Nie milkną echa słów Donalda Tuska, który mówił w sobotę o „pokonaniu współczesnych bolszewików”. A że ta wypowiedź wywołała niemały skandal, dzisiaj szef Rady Europejskiej zamieścił tweeta, w którym tłumaczy, o co mu chodziło. Nie udało mu się jednak przekonać internautów. Zobaczcie, jak reagują!

Jeśli Józef Piłsudski i Lech Wałęsa mogli pokonać bolszewików, a obaj mieli o wiele trudniejszą sytuację niż jest dzisiaj, to dlaczego wy nie mielibyście dać rady pokonać współczesnych bolszewików

- mówił w sobotę w Łodzi były premier, szef Rady Europejskiej Donald Tusk do uczestników Igrzysk Wolności.

Na te słowa była ostra reakcja. Poseł Kukiz’15 Tomasz Rzymkowski stwierdził, że "to haniebne słowa. Moim zdaniem Donald Tusk zaczął już kampanię".

[polecam:https://niezalezna.pl/245208-to-byly-haniebne-slowa-nie-ma-watpliwosci-posel-kukiz3915-takze-tego-ze-tusk-szykuje-sie-na-wybory]

- Nie mogę uwierzyć, że Donald Tusk przyjeżdża do ojczyzny i w przeddzień Święta Niepodległości jedynym jego przesłaniem są słowa o „współczesnych bolszewikach” - napisał na Twitterze szef KPRM Michał Dworczyk.

[polecam:https://niezalezna.pl/245078-o-wspolczesnych-bolszewikach-w-takie-swieto-szef-kprm-w-szoku-po-slowach-tuska]

Natomiast dzisiaj Donald Tusk zamieścił na swoim profilu pewne wyjaśnienie:

[polecam:https://niezalezna.pl/245215-tusk-tlumaczy-sie-ze-slow-o-wspolczesnych-bolszewikach-dziecinna-wymowka]

Internauci nie kryją, co myślą na temat tych skandalicznych słów i tak dziecinnego tłumaczenia. 

Zareagował nawet minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński:

Zobaczcie sami:

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl