Minister Rafalska mówi, jak jest! "Zmieniliśmy sytuację polskich rodzin"

Elżbieta Rafalska / By Fot. P. Tracz Kancelaria Premiera - Konferencja minister Elżbiety Rafalskiej, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=56705735

  

Od pierwszych dni rządu Prawa i Sprawiedliwości wprowadzaliśmy reformy i regulacje prawne, które miały istotnie zmieć sytuację społeczno-ekonomiczną polskich rodzin – powiedziała dziś na konferencji prasowej w Zielonej Górze minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

"Nie czekaliśmy, nie odkładaliśmy tego na potem. Dzisiaj wiemy, że to się przekłada na zmianę jakości życia Polaków. I o to w tej polityce chodziło" – powiedziała minister.

Dziś w siedzibie lubuskiego oddziału NFZ w Zielonej Górze odbyła się z jej udziałem ostatnia z tegorocznych konferencji regionalnych podsumowujących rządowe programy społeczne.

Na poprzedzającej to spotkanie konferencji prasowej minister Rafalska na początku nawiązała do sytuacji na rynku pracy. Mówiła m.in. o wzroście minimalnego wynagrodzenie i innych korzystnych regulacjach dla pracownika.

"Mamy dzisiaj wymarzony rynek pracy z punktu widzenia pracownika. Z punktu widzenia pracodawcy jest to rynek, który potrzebuje pracowników, ale jest to rynek o najniższym historycznie w okresie transformacji bezrobociu" – mówiła minister.

Według Elżbiety Rafalskiej Polska może chwalić się swą polityką rodzinną wśród krajów europejskich. "Nasza polityka społeczna jest efektywna i nie mówię tego dlatego, że sami ją realizujemy. Dane Eurostatu i oceny Banku Światowego pokazują, że najskuteczniej w Europie radzimy sobie ze zwalczaniem ubóstwa" – podkreśliła minister.

Dodała, że dzięki wprowadzeniu "Programu 500 Plus" nie tylko udaje się ograniczać ubóstwo, ale wpływa on na poprawę dzietności. Z danych przekazanych przez resort rodziny wynika, że w 2017 r. przyszło na świat 402 tys. dzieci – o 5,2 proc. więcej niż w poprzednim.

Przypomniała, że wróżący wizję zapaści budżetu państwa przeciwnicy programu teraz zapowiadają, że są gwarantem jego kontynuacji. "Myślę, że na to nikt rozsądny, nikt z Polaków nie da się nabrać" – zaznaczyła minister. Podkreśliła, że "Program 500 Plus" nie tylko wpływa na poprawę sytuacji ekonomicznej rodzin czy dzietność, ale ma także duży udział we wzroście gospodarczym.

Mówiła także o programie "Dobry Start". "Skorzystało z niego 4,3 mln dzieci. Wypłacono na ten cel 1,3 mld zł – to są nowe, aktualne dane" – powiedziała i przypomniała, że wnioski o wypłatę wyprawki można składać do końca listopada.

Minister przytoczyła także dane o innych ministerialnych programach. Wskazała, że "Maluch Plus" wpływa na szybki wzrost liczby miejsc w żłobkach, a programy z polityki senioralnej przyczyniają się do wzrostu liczby miejsc w domach i klubach dla osób starszych.

Rafalska podkreśliła, że w zakresie realizacji polityki społecznej ważna jest współpraca z samorządami. "W tej współpracy ważne jest partnerstwo, wzajemność relacji, czyli traktujemy się z szacunkiem i rozumiemy siebie" – mówiła minister.

Wojewoda lubuski Władysław Dajczak przekazał, że budżet wojewody w polityce społecznej w stosunku do 2015 r. jest o 127 proc. wyższy – te nakłady to prawie 1,2 mld zł. Dodał, że w ogólnym budżecie wojewody kwota na politykę społeczną w 2015 r. była na poziomie 50 proc. wydatków, a w 2018 r. stanowi 68 proc. "To jest naprawdę ważne, bo inwestycja w rodzinę jest inwestycją w przyszłość Polski" – podkreślił Dajczak.

Minister Rafalska przypomniała w Zielonej Górze, że polityka społeczna rządu to zadanie międzyresortowe, realizowane nie tylko przez jej ministerstwo, ale na przykład także przez resort zdrowia.

Przykładem są m.in. e-zwolnienia, opieka nad osobami starszymi czy opieka nad kobietami w ciąży i świadczenia dla osób niepełnosprawnych – wskazał biorący udział w konferencji dyr. lubuskiego oddziału NFZ Piotr Bromber. Przekazał także kilka danych o finansowaniu ochrony zdrowia w woj. lubuskim.

"W ostatnich trzech latach nakłady te wzrosły o 300 mln zł. W tym tygodniu ustaliliśmy nowe kontrakty dla szpitali będących w sieci i na drugie półrocze te kontrakty wzrosły o przeszło 7,5 mln zł, a przypomnę tylko, że w pierwszym półroczu wzrosły o 4,5 mln zł" – powiedział Bromber. Dodał, że w przypadku świadczeń niewchodzących w tzw. ryczałt nakłady wzrosły o 11 mln zł.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Morawiecki: „Musimy utrzymać właściwy poziom odstraszania - chcesz pokoju, szykuj się do wojny”

Mateusz Morawiecki podczas konferencji FOTAR / twitter.com/screenshot/@PremierRP

  

Mateusz Morawiecki wyraził dziś opinię w sprawie zapowiedzi wycofania się USA z traktatu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu (INF). Premier wskazał, że Polska rozumie intencje amerykanów. - NATO powinno zrobić coś z tym, że Rosja znacząco łamie traktat INF. Nie powinniśmy udawać, że to się nie dzieje, że to nie ma miejsca - powiedział Morawiecki.

Premier bierze dziś udział w konferencji Future of Transatlantic Relations (FOTAR). Szef polskiego rządu wraz z wicekanclerzem i ministrem finansów Niemiec Olafem Scholzem zabrał głos w dyskusji pt. "Europejska perspektywa na przyszłość stosunków transatlantyckich". [polecam:https://niezalezna.pl/246088-mocne-slowa-pod-adresem-niemiec-nikt-nie-wierzy-ze-nord-stream-2-to-projekt-biznesowy]

Politycy zostali zapytani o zapowiedź prezydenta USA Donalda Trumpa, który 20 października poinformował o zamiarze wycofania się USA z traktatu INF (Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty), uzasadniając to notorycznym łamaniem jego postanowień przez Rosję. [polecam:https://niezalezna.pl/242986-usa-wycofaja-sie-z-traktatu-inf-to-moze-byc-szansa-dla-polski]

Morawiecki dopytywany, czy Stany Zjednoczone powinny wypowiedzieć traktat INF, skoro Rosja rzeczywiście go łamie, wskazał, że Polska rozumie, dlaczego Amerykanie chcą to zrobić. Jednocześnie zaznaczył, że jest potrzeba wypracowania w zamian nowego rozwiązania, może nawet nowego traktatu.

Tak szybko, jak to tylko możliwe, ponieważ potrzebujemy konstruktywnego rozwiązania. Brak traktatu INF doprowadzi do tego, że wszystkie kraje pójdą w swoim kierunku i to też nie jest dobre

- stwierdził szef rządu.

Premier wskazał ponadto, że w sprawie INF istotne są dwa aspekty. Jeden to Rosja, drugi to Chiny, które - jak zaznaczył - "oczywiście nie są częścią tego traktatu i teoretycznie mogą pracować nad czymkolwiek im się podoba".

Jego zdaniem "niezależnie, co myślimy o pokojowych i pięknych Chinach, to jest to kraj, który rzuca wyzwanie wolnemu światu demokracji i Sojuszowi Transatlantyckiemu".

Naprawdę mam nadzieję, że dojdzie do przejścia do pokojowej demokracji ale na tę chwilę "si vis pacem, para bellum" (jeśli chcesz pokoju, przygotuj się do wojny - PAP) - musimy znaleźć sposób, aby utrzymać właściwy poziom odstraszania, nie przeciwko siłom wolnego świata, ale Chinom i Rosji

- podkreślił szef polskiego rządu.

Drugi aspekt, czyli Rosja - jak kontynuował Morawiecki - "znacząco łamie" traktat INF.

Nie powinniśmy udawać, że to się nie dzieje, że to nie ma miejsca. My czyli NATO powinniśmy coś z tym zrobić

- oświadczył premier. 

Traktat INF, o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu, został zawarty w 1987 roku przez prezydenta USA Ronalda Reagana i przywódcę ZSRR Michaiła Gorbaczowa. Przewiduje likwidację arsenałów nuklearnych rakiet pośredniego i średniego zasięgu, a także zabrania ich produkcji, przechowywania i stosowania.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl