Czy czeka nas apokalipsa? „Armagedon. Scenariusze końca świata”: RECENZJA

Fragment okładki / fot. Wydawnictwo Fronda

  

O rychłym końcu świata słyszymy niemal co chwila. Ten najgłośniejszy miał nas spotkać w 2012 roku. Nieuchronna katastrofa zapewne kiedyś przyjdzie. Ale czy należy się jej bać?

Temat końca świata jest postrzegany niepoważnie. Zapewne wpływ na to mają liczne filmy i powieści science fiction. Epatuje się w nich scenami wielkich katastrof: pożarów, powodzi, tajfunów, tsunami. Wszystko na raz i podniesione do potęgi, atakuje najczęściej USA. Schemat każdemu znany, idealny na wieczór po ciężkim dniu, po to aby się odprężyć.

Koniec królowania

Tymczasem do tego nieważkiego tematu ważko podchodzi Andrzej Olejnik. Książką „Armagedon. Scenariusze końca świata” w sposób lekki i zabawny informuje nas, że… kiedyś umrzemy. I nie my, jako pojedyncze jednostki, ale my jako cywilizacja. Nieuchronna, nieczuła matka natura zmiecie nas z powierzchni Ziemi (o ile ona wcześniej nie zniknie). Stracimy swój świat, tak jak straciły go królujące miliardy lat temu dinozaury.

Nieciekawe scenariusze

Nie ma jednak co popadać w rozpacz. Na to, że jutro obudzimy się z krwawym świtem naszego upadku, szanse są niewielkie. Jeszcze wiele, wiele pokoleń będzie cieszyć się życiem w rzeczywistości, którą znamy. Oczywiście rzeczywistości biologicznej (w szerokim tego słowa ujęciu), bo za stabilność tej społecznej czy politycznej nikt nie zaręczy. Mimo to wciąż snujemy rozmyślania, co nas definitywnie wykończy. Czy będzie to przebiegunowanie, czy może wielka kometa? A może słońce kiedyś się wyczerpie i w agonii pociągnie nas z sobą? O tych, oraz jeszcze paru innych wariantach dowiemy się z kart książki. Jednocześnie nie uśniemy nad nią, niczym nad podręcznikiem do fizyki. Fakty i zjawiska opisane są przystępnym, zrozumiałym językiem. Zaś dowcipna narracja autora sprawia, że trudno się od tej książki oderwać.

Wreszcie koniec z sensem

„Armagedon” odczarował mi zjawisko końca świata. Dawniej unikałam tej tematyki, biorąc ją za niepoważną lub nudną. Książka Andrzeja Olejnika jednak idealnie wyskalowała temat. Nie była ani śmiertelnie poważna, czy wręcz alarmistyczna. Jednocześnie poczucie humoru w niej zawarte nie ośmieszało podejmowanego zagadnienia. Zdecydowanie warto sięgnąć po tę pozycję, zwłaszcza w nadchodzące jesienno-zimowe popołudnia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Morawiecki: „Musimy utrzymać właściwy poziom odstraszania - chcesz pokoju, szykuj się do wojny”

Mateusz Morawiecki podczas konferencji FOTAR / twitter.com/screenshot/@PremierRP

  

Mateusz Morawiecki wyraził dziś opinię w sprawie zapowiedzi wycofania się USA z traktatu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu (INF). Premier wskazał, że Polska rozumie intencje amerykanów. - NATO powinno zrobić coś z tym, że Rosja znacząco łamie traktat INF. Nie powinniśmy udawać, że to się nie dzieje, że to nie ma miejsca - powiedział Morawiecki.

Premier bierze dziś udział w konferencji Future of Transatlantic Relations (FOTAR). Szef polskiego rządu wraz z wicekanclerzem i ministrem finansów Niemiec Olafem Scholzem zabrał głos w dyskusji pt. "Europejska perspektywa na przyszłość stosunków transatlantyckich". [polecam:https://niezalezna.pl/246088-mocne-slowa-pod-adresem-niemiec-nikt-nie-wierzy-ze-nord-stream-2-to-projekt-biznesowy]

Politycy zostali zapytani o zapowiedź prezydenta USA Donalda Trumpa, który 20 października poinformował o zamiarze wycofania się USA z traktatu INF (Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty), uzasadniając to notorycznym łamaniem jego postanowień przez Rosję. [polecam:https://niezalezna.pl/242986-usa-wycofaja-sie-z-traktatu-inf-to-moze-byc-szansa-dla-polski]

Morawiecki dopytywany, czy Stany Zjednoczone powinny wypowiedzieć traktat INF, skoro Rosja rzeczywiście go łamie, wskazał, że Polska rozumie, dlaczego Amerykanie chcą to zrobić. Jednocześnie zaznaczył, że jest potrzeba wypracowania w zamian nowego rozwiązania, może nawet nowego traktatu.

Tak szybko, jak to tylko możliwe, ponieważ potrzebujemy konstruktywnego rozwiązania. Brak traktatu INF doprowadzi do tego, że wszystkie kraje pójdą w swoim kierunku i to też nie jest dobre

- stwierdził szef rządu.

Premier wskazał ponadto, że w sprawie INF istotne są dwa aspekty. Jeden to Rosja, drugi to Chiny, które - jak zaznaczył - "oczywiście nie są częścią tego traktatu i teoretycznie mogą pracować nad czymkolwiek im się podoba".

Jego zdaniem "niezależnie, co myślimy o pokojowych i pięknych Chinach, to jest to kraj, który rzuca wyzwanie wolnemu światu demokracji i Sojuszowi Transatlantyckiemu".

Naprawdę mam nadzieję, że dojdzie do przejścia do pokojowej demokracji ale na tę chwilę "si vis pacem, para bellum" (jeśli chcesz pokoju, przygotuj się do wojny - PAP) - musimy znaleźć sposób, aby utrzymać właściwy poziom odstraszania, nie przeciwko siłom wolnego świata, ale Chinom i Rosji

- podkreślił szef polskiego rządu.

Drugi aspekt, czyli Rosja - jak kontynuował Morawiecki - "znacząco łamie" traktat INF.

Nie powinniśmy udawać, że to się nie dzieje, że to nie ma miejsca. My czyli NATO powinniśmy coś z tym zrobić

- oświadczył premier. 

Traktat INF, o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu, został zawarty w 1987 roku przez prezydenta USA Ronalda Reagana i przywódcę ZSRR Michaiła Gorbaczowa. Przewiduje likwidację arsenałów nuklearnych rakiet pośredniego i średniego zasięgu, a także zabrania ich produkcji, przechowywania i stosowania.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl