W Krakowie doładujesz samochód

/ MikesPhotos

  

Pierwszą w Krakowie stację do ładowania samochodów elektrycznych otwarto przy placu na Groblach. Może ona obsłużyć jednocześnie dwa samochody.

Do końca miesiąca otwarte mają być dwie kolejne stacje, przy ul. Rajskiej i ul. Radziwiłłowskiej, a do końca roku w Krakowie ma ich być w sumie 24.

Operatorem stacji funkcjonujących pod marką Altilium jest spółka Smart City Polska. To pierwsza tego typu inwestycja sektora prywatnego w Polsce, realizowana w oparciu o zapisy uchwalonej w styczniu tego roku ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.

"Mam nadzieję, że w niedługim czasie uruchomione zostaną wszystkie 24 lokalizacje. Każdy posiadacz samochodu elektrycznego będzie mógł je ładować. Chcemy, żeby Kraków był liderem rozwoju e-mobilności w Polsce"

– mówił wiceprezydent Krakowa Tadeusz Trzmiel.

Jak poinformował, obecnie w Krakowie jest zarejestrowanych 161 elektrycznych samochodów osobowych i 25 autobusów miejskich.

Zgodnie z ustawą o elektromobilności miasto do końca 2020 r. powinno wybudować 105 stacji do ładowania ogólnodostępnych. Wspólnie z Zarządem Infrastruktury Komunalnej i Transportu wybrano ich lokalizację, na razie wskazano 41 takich miejsc, które są dostępne bezpośrednio z pasa drogowego.

Stacje ładowania, funkcjonujące pod brandem Altilium będą dostępne dla wszystkich użytkowników pojazdów elektrycznych, a ich obsługa, w tym płatność, będzie odbywać się za pomocą aplikacji mobilnej. Klienci nie będą musieli mieć ze sobą własnych kabli. Złącza kablowe wykonano zgodnie ze standardem europejskim, wyposażając je we wtyki typu 2 (Mennekes). Stacja została zaprojektowana i wyprodukowana przez krakowską firmę – PRE Edward Biel.

By zachęcić użytkowników pojazdów elektrycznych, w pierwszych dwóch tygodniach ładowanie na stacji będzie darmowe.

W zależności od lokalizacji stacje będą występować w dwóch wariantach z dwoma lub z jednym stanowiskiem do ładowania, w tych lokalizacjach, gdzie jest duży deficyt miejsc postojowych.

"Budujemy infrastrukturę. W pierwszym okresie będziemy zapewne jedynym operatorem na tych stacjach, ale co istotne zgodnie z zapisami ustawy, każdy potencjalny operator ma prawo na nich funkcjonować oferując swoje stawki za ładowanie”

– mówił Krzysztof Klimczak ze Smart City Polska.

Ładowanie samochodu trwa w zależności od modelu od 1,5 do 5 godzin i może kosztować jednorazowo ok. 25 zł.

Krzysztof Klimczak podkreślił, że spółka zamierza zarabiać na reklamach umieszczanych na stacjach. Docelowo Smart City Polska chce w Krakowie mieć 105 stacji ładowania pojazdów. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Belferska grypa nadchodzi

Nauczyciel / pixabay.com/Pexels/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

Nauczyciele, jak policjanci, spróbują wywalczyć tysiąc złotych podwyżki i przygotowują się do protestów w czasie przyszłorocznych matur i egzaminów ósmoklasisty; chcą - wzorem policjantów - brać zwolnienia lekarskie - pisze "Rzeczpospolita".

Jak podaje "Rz", Związek Nauczycielstwa Polskiego przygotował w sieci ankietę dla nauczycieli z pytaniem, w jakiej formie gotowi są protestować. Przez pierwszą godzinę odpowiedziało na nią aż 3 tys. osób.

Na razie większość opowiedziała się za skorzystaniem ze zwolnień lekarskich w newralgicznych okresach roku szkolnego

– mówi "Rzeczpospolitej" Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

Według "Rz" nauczyciele nie ukrywają, że przykładem dla nich są policjanci, którzy tuż przed 11 listopada masowo zachorowali na – jak sami to nazywali – psią grypę.

Pensje nauczycieli w ciągu niespełna dwóch lat mają wzrosnąć łącznie o 15,6 proc. Zdaniem MEN da to oczekiwane 1000 zł podwyżki. ZNP kwestionuje te wyliczenia. Twierdzi, że po pierwszej 5-proc. podwyżce od kwietnia tego roku pensje wzrosły zaledwie o 86–117 zł

- pisze dziennik.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl