Konserwacja słynnego obrazu na żywo w internecie

/ www.rijksmuseum.nl

  

Słynny obraz Rembrandta, „Straż nocna” lub „Wymarsz strzelców”, przejdzie konserwację na oczach widzów w galerii muzealnej, będzie również transmitowana przez internet na cały świat – poinformowało we środę Rijksmuseum w Amsterdamie. Prace rozpoczną się w lipcu przyszłego roku.

Zanim to nastąpi, ten zbiorowy portret z 1642 roku przedstawiający oddział paramilitarnej formacji arkebuzerów (strzelców) złożony z zamożnych mieszczan – będzie centralnym punktem wystawy kolekcji obrazów holenderskiego mistrza z okazji 350. rocznicy jego śmierci. Wystawa obejmująca ponad 400 dzieł zostanie otwarta 15 lutego.

Obraz przedstawia kompanię Fransa Banninga Cocqa i Willema van Ruytenburgha i powstał na zamówienie amsterdamskich arkebuzerów z kompanii burmistrza Cocqa. To ten pan w centrum, w czarnym stroju z białą kryzą.

„Na czas konserwacji obraz zostanie umieszczony w specjalnie wybudowanym szklanym boksie” – powiedział dyrektor Rijksmuseum Taco Dibbits, dodając, że na początku zostanie gruntownie przebadany przy użyciu specjalnego mikroskopu i specjalistycznych technik werniks pokrywający malowidło.

To właśnie warstwa tej pociemniałej z upływem czasu żywicy sprawiła, że do obrazu już w XVIII wieku przylgnęła nazwa „nocna”. Oprócz ciemnienia werniksu doszło także do innych zmian, jak blaknięcie namalowanego w dolnym prawym rogu pieska. Blakną także późniejsze przemalówki i uzupełnienia.

Gruntowne badania z użyciem zdjęć o wysokiej rozdzielczości, cienkowarstwowej chromatografii cieczowej (TLC) służącej do identyfikacji mieszanin związków chemicznych oraz zaawansowana analiza komputerowa pozwolą uzyskać bardzo szczegółowy wgląd w poszczególne warstwy obrazu. 

– mówi dyrektor.

Zapewnił, że obecne techniki konserwatorskie są tak zaawansowane, że dzięki nim malowidło zostanie zabezpieczone dla przyszłych pokoleń.

Myślę, że będzie wyglądać o wiele lepiej. Jeśli stanie się blisko niego, będzie o wiele bardziej szczegółowy. Naprawdę wspaniale będzie to zobaczyć, a sama konserwacja też będzie bardzo wspaniała.

– dodał.

„Wymarsz strzelców” należy do arcydzieł Rembrandta pod względem kompozycyjnym i jest bardzo innowacyjna, ponieważ do portretu zbiorowego, zwykle bardzo statycznego, ukazującego portretowanych w szeregu, van Rijn wprowadził ruch i formułę narracyjną. Przy czym nie ograniczył się w wykonaniu malowidła do jednej tylko techniki – jedne fragmenty opracował bardzo szczegółowo, a inne potraktował grubymi pociągnięciami pędzla. Współcześni mu odbiorcy zdawali sobie sprawę z niezwykłej jakości przedstawienia; opisywane było ono jako uderzająco „malownicze” i „eleganckie”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: dzieje.pl, rijksmuseum.nl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Dowcipniś Petru powrócił! Nie zamierza być "jakąś opozycją"... On chce władzy!

Ryszard Petru / / flickr.com/Piotr Drabik/CC BY 2.0; https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

  

Najpierw Ryszard Petru ogłosił, że wraz z Joanną Scheuring-Wielgus założył nową partię, która nazywa się Teraz! Z kolei dzisiaj szef nowego ugrupowania (z którego kpią nawet przeciwnicy PiS) dziś gościem w TVP Info. Z pełną powagą oznajmił, jaki ma plan. Stwierdził, że chce przejąć władzę. Serio.

Nowe ugrupowanie założone m.in. przez byłych polityków Nowoczesnej Ryszarda Petru oraz Joannę Scheuring-Wielgus będzie nosiło nazwę Teraz! - Gospodarka i społeczeństwo - to dwa filary, które będą budowały nasze ugrupowanie - zapowiedział wczoraj Petru. [polecam:https://niezalezna.pl/246084-petru-podal-nazwe-swojej-nowej-partii-teraz-smieja-sie-z-prawa-z-lewa]

Dopiero co wieść o nowej partii poszła w świat, a już "poważne" deklaracje padły z ust Ryszarda Petru na antenie TVP Info.

- Nie chcę być tylko w opozycji w następnej kadencji, interesuje mnie przejęcie władzy

- zarzekał się szef T!.

- Współprzejęcie władzy w ramach szerokiej koalicji

- dodał.

Niektórym pewnie aż żal, że kariera Ryszarda Petru w Sejmie zbliża się do końca...

Internauci nie mogli pozostawić tego bez komentarza.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, TVP Info,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl