Mieszkanie+ w Białymstoku: ile lokali?

/ rhythmuswege

  

W Białymstoku może powstać ok. 500 lokali w ramach rządowego programu Mieszkanie plus - powiedział wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń.

"Chciałbym, aby Białystok był miastem, które będzie ważnym miejscem na mapie programu Mieszkanie plus" - powiedział Soboń w trakcie konferencji w Białymstoku, na której udzielił poparcia Jackowi Żalkowi, kandydatowi Zjednoczonej Prawicy na prezydenta tego miasta.

Wiceminister zauważył, że w mieście jest kilka potencjalnych lokalizacji na potrzeby programu Mieszkanie plus: "W tej chwili procedujemy projekt przy ulicy Zwycięstwa". Jak dodał, są to tereny pokolejowe, o wielkości ok. 30 ha. "Z tego 7 do 10 hektarów geodezyjnych chcemy wydzielić pod budownictwo mieszkaniowe. Powstanie tam ok. 500 mieszkań i to będzie wydarzenie niezwykle mocno odczuwalne przez mieszkańców i pomoże rozwiązać te problemy mieszkaniowe, które dziś w Białymstoku są" - mówił Soboń.

"Dla rządu Prawa i Sprawiedliwości, dla rządu premiera Mateusza Morawieckiego kwestia mieszkaniowa jest niezwykle ważna"

- przypomniał Soboń. "Nie ma takiego miasta, które jest wolne od problemu braku mieszkań, szczególnie tych mieszkań dostępnych cenowo, które byłyby adresowane do osób, które dziś nie mają szans na rynku, ale jednocześnie nie potrzebują wprost pomocy państwa, nie potrzebują mieszkań komunalnych i socjalnych" - dodał wiceminister inwestycji i rozwoju.

Soboń przypomniał, że samorządy otrzymały od rządu "niezwykle istotne narzędzia", które mogą w tym pomóc w polityce mieszkaniowej, m.in. ustawę ułatwiającą realizację inwestycji mieszkaniowych czy ustawę dającą możliwość dopłat do czynszów. "Miasto będzie decydowało o kryteriach pierwszeństwa i o tym, kto przez 15 lat będzie mógł ubiegać się uzyskanie dopłat. Będzie też ustalało wysokość bonifikaty dla wszystkich, którzy 1 stycznia 2019 r. będąc użytkownikami wieczystymi staną się właścicielami mieszkań" - podał Soboń.

Kandydat na prezydenta miasta Jacek Żalek podkreślił, że jako białostoczanin uważa, że propozycje rządu w ramach programu Mieszkanie plus, "spotykają się z lekceważeniem ze strony obecnych władz miasta". Jego zdaniem miasto wskazało grunty pod budowę mieszkań z rządowego programu w okolicach, gdzie przebiega linia wysokiego napięcia "w związku z tym to wyklucza albo ogranicza możliwość wykorzystania tych terenów pod skorzystanie z tego projektu rządowego" - tłumaczył.

Wiceminister Soboń dopytywany, czy do budowy mieszkań w ramach Mieszkania plus brana jest pod uwagę działka przy ulicy Dolistowskiej w Białymstoku, odpowiedział, że "ten teren nie jest procedowany, ze względy na ograniczenia, o których powiedział pan poseł Żalek".

Kandydat Zjednoczonej Prawicy zadeklarował, że po wygraniu wyborów zaproponuje kilka nowych lokalizacji dla programu Mieszkanie plus w Białymstoku i położy szczególny nacisk na politykę mieszkaniową, w tym na stawki za czynsz ustalane przez spółdzielnie mieszkaniowe. Obecni na konferencji kandydaci na radnych miasta oraz do sejmiku zapowiedzieli, że po wyborach przedstawią lokalizację Mieszkań plus, także w Łomży, Suwałkach, Grajewie czy w Zambrowie

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Turystyka tematem toruńskiej konferencji

/ torun.pl

  

Konferencja dla przedsiębiorców branży turystycznej "SMART Tourist Region" odbędzie się dzisiaj i jutro (19-20 listopada) w Toruniu. Poruszane będą m.in. prawne aspekty działalności w tym sektorze gospodarki.

Organizatorem konferencji jest Lokalna Organizacja Turystyczna. Wezmą w niej udział przedsiębiorcy z branży turystycznej - właściciele hoteli i punktów gastronomicznych, a także kadra kierownicza.

Przez dwa dni dyskusje odbywały się będą w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży. Wydarzenie współfinansują Urząd Miasta Torunia oraz Urząd Marszałkowskim w Toruniu - dlatego udział w nim jest dla przedsiębiorców bezpłatny.

Organizatorzy deklarują, że dwa dni szkolenia są wyjściem na przeciw sporemu zainteresowaniu przedstawicieli branży. Wśród prelegentów będą wykładowcy akademiccy, a także praktycy, którzy w branży turystycznej odnieśli sukces.

- Branża turystyczna działa bezustannie i trudno oddelegować jednego dnia wszystkich kluczowych pracowników na szkolenie, dlatego zaplanowano dwa dni konferencyjne z tą samą tematyką, tak aby jak największa liczba osób mogła skorzystać z wiedzy prelegentów

 - poinformowała Maria Wesoła z Urzędu Miasta Torunia.

Program konferencji podzielono na trzy bloki tematyczne. Pierwszy dotyczy prawnych aspektów działalności w turystyce, ze szczególnym uwzględnieniem zmian ustawowych. Drugi dotyczył będzie wykorzystania w praktyce mediów społecznościowych, a trzeci dostarczania gościom usług, które mają budować wartość ich doświadczeń.

Konferencja ma także pozwolić na wymianę doświadczeń pomiędzy przedsiębiorcami. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl