Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

Prostsze przepisy, lepszy biznes. Zmiany ułatwiające prowadzenie działalności gospodarczej

Jest szansa, że zmiany wprowadzane dzięki Konstytucji Biznesu poprawią środowisko prawno-instytucjonalne, w którym działają polskie firmy.

fot.PAP

Takie nadzieje wyrażali przedsiębiorcy, którzy spotkali się z przedstawicielami władz m.in. we Włocławku, Gdańsku, Gnieźnie, Białej Podlaskiej i Oświęcimiu. Konferencje odbywają się w ramach cyklu „Prawo do Przedsiębiorczości. Małe firmy, wielkie zmiany” z inicjatywy Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Uczestniczący w konferencji przedsiębiorcy przyznawali, że „usłyszeli pewne wskazówki”, które mogą pomóc w sprawach dotyczących ich firm. Jednak największą zaletą spotkania była możliwość indywidualnych konsultacji oraz uzyskanie informacji, gdzie szukać pomocy w przypadku późniejszych problemów w prowadzeniu działalności gospodarczej. Podczas spotkania „Prawo do przedsiębiorczości. Małe firmy, wielkie zmiany” reprezentujący instytucje państwowe prelegenci zapewniali, że dobro przedsiębiorcy jest najważniejsze dla administracji publicznej, która ma obowiązek udzielania wszelkich informacji oraz wsparcia właścicielom firm na każdym etapie prowadzenia biznesu. – Staramy się być instytucją otwartą, chcemy się wsłuchać w potrzeby przedsiębiorcy czy klienta. Prosimy o zgłaszanie uwag, a ze swojej strony deklaruję przyjazność i otwartość dla przedsiębiorców – powiedział Tomasz Słaboszowski, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku. Paweł Jaroszek, członek zarządu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, przypomniał, że w całej Polsce jest 326 punktów bezpłatnej konsultacji ZUS, z której przedsiębiorcy mogą w każdej chwili skorzystać. „Zachęcam do korzystania z naszych infolinii, punktów informacyjnych oraz platformy usług elektronicznych. Nasi eksperci pomogą rozwiązać problemy występujące w danym przedsiębiorstwie” – zadeklarował Jaroszek.

Jarosław Pupiałło, radca prawny, przedstawił uproszczenia w składaniu wniosków do ZUS. Zaznaczył także, że właściciele MŚP mogą uzyskać pomoc w rozwiązaniu problemu w zakresie ulg i umorzeń, płacenia składek, płatnika strategicznego, a także w obszarze e-ZLA (elektronicznych zwolnień lekarskich). Podczas spotkań eksperci z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii przedstawili kluczowe założenia Konstytucji Biznesu. Zapewniał, że dobro przedsiębiorcy jest najważniejsze, a działania urzędów mają być sprawne, szybkie i przejrzyste oraz – co za tym idzie – tańsze. W przypadku problemów związanych z porozumieniem z administracją publiczną przedsiębiorca może skorzystać z pomocy Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Cały czas jest rozbudowywany portal www.biznes.gov.pl, na którym przedsiębiorcy także mogą szukać informacji i pomocy w prowadzeniu własnej firmy.

Janusz Pochylczuk, zastępca naczelnika Urzędu Skarbowego w Starogardzie Gdańskim przedstawił program systemu podatkowego 3xP – przejrzystość, prostota, przyjazność, który zakłada uproszczenia w systemie podatkowym. – Krajowa Administracja Skarbowa powstała po to, by skutecznie egzekwować podatki oraz wspierać uczciwych przedsiębiorców. Ktoś kto działa uczciwie, musi mieć nasze wsparcie – powiedział Pochylczuk.

 

Artykuł powstał przy współpracy z PARP

 

 

 



Źródło:

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo