Premier spotka się z Merkel

Angela Merkel / pixabay.com/berlinerfotograf

  

W czwartek rano na marginesie unijnego szczytu w Brukseli szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki spotka się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel - wynika z planu wizyty premiera. Informację tę potwierdził szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.

Ponadto - jak poinformował szef KPRM - premier Morawiecki na marginesie szczytu weźmie także udział w spotkaniu roboczym szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej oraz spotka się z premierem Wietnamu i Singapuru. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Glapiński chwali tempo wzrostu PKB

/ geralt

  

Nasze tempo wzrostu PKB jest najszybsze wśród najbardziej zrównoważonych, w ciągu dekady nasze PKB wzrosło o ok. 40 proc., w strefie euro o 6 proc. - powiedział w Jasionce prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.

"Oczywiście im się jest bardziej bogatym, tym tempo wzrostu maleje, ale generalnie jesteśmy jak pendolino, które macha po drodze stojącym na peronie i idącym pieszo"

- podkreślił podczas Kongresu 590 w Jasionce pod Rzeszowem prezes Glapiński.

"Dwie główne siły, które nas pchają do przodu, to czynnik ludzki. Polacy zawsze uchodzili za społeczeństwo niezwykle dynamiczne i pracowite. We wszystkich statystykach światowych Polacy uchodzą za najciężej pracujących i szybko się uczących. Drugi czynnik to stabilność finansowa i bankowa"

- podkreślił prezes NBP.

Prezes Glapiński podkreślił, że w "finansach publicznych, mamy sytuację, jakiej nie mieliśmy nigdy wcześniej". Jak się spotykam w Bazylei z kolegami prezesami banków centralnych z najbardziej rozwiniętych gospodarek świata, nikt nie ma takiej sytuacji, z punktu widzenia stabilności. Oczywiście mieliśmy kłopot przejściowy z kredytami frankowymi, dużo by o tym mówić, jak to się zdarzyło, ale to jest jedyna wpadka, która nie miała konsekwencji dla stabilności" - dodał.

"Te dwa elementy stabilność i stały systematyczny wzrost, jak w życiu każdej rodziny, sprawia, że dobrobyt Polaków rośnie. Należymy do krajów, które są najbardziej inkluzywnym obszarem wzrostu. Nasz wzrost najlepiej rozkłada się na całe społeczeństwo. Nie powstają radykalne różnice między grupami dochodowymi, a te, które są, maleją"

- dodał.

Glapiński podkreślił, że najsłabszym elementem naszego rozwoju to słaby system sądownictwa. "Szczególnie sądownictwa gospodarczego. Przewlekłość procesów gospodarczych, tu jest dużo do zrobienia; wartościowość umów zawieranych bez komplikacji biurokratycznych, wiarygodność partnerów, czyli to, z czym przedsiębiorcy się borykają. To są te ważne elementy, które jeszcze możemy poprawiać" - wymienił szef NBP.

W wystąpieniu prezes NBP zwrócił też uwagę na znaczenie kwestii edukacji dla rozwoju gospodarczego.

"Poza pracowitością ważna jest też edukacja. Oczywiście nie każda, powszechnie wiadomo, że mamy za dużo socjologów i antropologów, a za mało inżynierów. Muszą powstawać politechniki, ale to jest kosztowne. Ale pan minister (szkolnictwa wyższego) i pan premier robią wszystko, żeby to zmienić. Proszę zwrócić uwagę, że na mapie dobrobytu światowego przodują kraje z najlepiej wykształconymi ludźmi"

- dodał.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl