"Polski biznes rośnie w siłę"

Mateusz Morawiecki / twitter.com/PremierRP

  

Polski biznes rośnie w siłę - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas poniedziałkowej Gali V edycji Złotych Laurów Super Biznesu. Według niego firmy powinny się bogacić, a wypracowane zyski przeznaczać na działalność patriotyczną i wsparcie polskich producentów.

Polska gospodarka ma się dobrze, co ostatnio potwierdziły ratingi, i polski biznes rośnie w siłę. Nam zależy na tym, żeby polskie firmy eksportowały jak najwięcej i za jak największą marżę. I żeby się bogaciły, a potem te wypracowane zyski przeznaczały na działalność patriotyczną i na wspieranie polskich producentów. Tak, jak robi to PKN Orlen, nasz narodowy czempion

- powiedział Morawiecki wręczając Złoty Laur za "promowanie patriotyzmu gospodarczego" prezesowi koncernu Danielowi Obajtkowi.

W kategorii "Społeczna odpowiedzialność biznesu" główną nagrodę otrzymał narodowy przewoźnik kolejowy PKP SA. Laur za "Innowacyjność" trafił do spółki Świdnik SA, która jest częścią Leonardo Helicopters. W kategorii "Technologia i biznes" złotym laureatem została uhonorowana KGHM Polska Miedź SA. Złotym laurem w kategorii "Sponsoring sportowy" uhonorowano firmę Westminster Group.

Nagroda w kategorii " Nauka i biznes" trafiła do producenta tytoniu: Philip Morris Polska Distribution Sp. z o.o. Złoty Laur w kategorii "Sektor rolno-spożywczy" trafił do firmy Cedrob z Ciechanowa. Złoty Laur w kategorii "Promocja start-upów" zdobyła spółki TAURON Polska Energia SA.

W kategorii „Kultura i biznes” zwyciężyła Grupa Maspex Sp. z o.o z Wadowic. Złoty Laur za najlepszą firmę w dziedzinie finansów i ubezpieczeń trafił do PKO Bank Polski SA. Za najlepszą inicjatywę społeczną uznano projekty firmy Provident Polska SA.

Laureatem nowej kategorii - Rewolucja 4.0, został Totalizator Sportowy Sp. z o.o.

Złotymi Laurami Super Biznesu nagradzane są osoby, przedsiębiorstwa oraz organizacje szczególnie zasłużone dla polskiego biznesu, a także działające na rzecz poprawy warunków życia społecznego. Nagroda została powołana w 2014 r. z okazji 25-lecia wolności gospodarczej Polski i 10-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Przyznawana jest co roku przez kapitułę, w której skład wchodzą przedstawiciele redakcji magazynu dla przedsiębiorców „Super Biznesu”, wtorkowego dodatku „Super Expressu”.

Partnerem Strategicznym Gali V edycji Złotego Lauru Super Biznesu jest Bank Pekao. Partnerami Gali są: Poczta Polska, Agencja Rozwoju Przemysłu i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli: Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskie Towarzystwo Gospodarcze, BCC, Krajowa Izba Gospodarcza, Pracodawcy RP, Związek Banków Polskich.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Morawiecki: „Musimy utrzymać właściwy poziom odstraszania - chcesz pokoju, szykuj się do wojny”

Mateusz Morawiecki podczas konferencji FOTAR / twitter.com/screenshot/@PremierRP

  

Mateusz Morawiecki wyraził dziś opinię w sprawie zapowiedzi wycofania się USA z traktatu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu (INF). Premier wskazał, że Polska rozumie intencje amerykanów. - NATO powinno zrobić coś z tym, że Rosja znacząco łamie traktat INF. Nie powinniśmy udawać, że to się nie dzieje, że to nie ma miejsca - powiedział Morawiecki.

Premier bierze dziś udział w konferencji Future of Transatlantic Relations (FOTAR). Szef polskiego rządu wraz z wicekanclerzem i ministrem finansów Niemiec Olafem Scholzem zabrał głos w dyskusji pt. "Europejska perspektywa na przyszłość stosunków transatlantyckich". [polecam:https://niezalezna.pl/246088-mocne-slowa-pod-adresem-niemiec-nikt-nie-wierzy-ze-nord-stream-2-to-projekt-biznesowy]

Politycy zostali zapytani o zapowiedź prezydenta USA Donalda Trumpa, który 20 października poinformował o zamiarze wycofania się USA z traktatu INF (Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty), uzasadniając to notorycznym łamaniem jego postanowień przez Rosję. [polecam:https://niezalezna.pl/242986-usa-wycofaja-sie-z-traktatu-inf-to-moze-byc-szansa-dla-polski]

Morawiecki dopytywany, czy Stany Zjednoczone powinny wypowiedzieć traktat INF, skoro Rosja rzeczywiście go łamie, wskazał, że Polska rozumie, dlaczego Amerykanie chcą to zrobić. Jednocześnie zaznaczył, że jest potrzeba wypracowania w zamian nowego rozwiązania, może nawet nowego traktatu.

Tak szybko, jak to tylko możliwe, ponieważ potrzebujemy konstruktywnego rozwiązania. Brak traktatu INF doprowadzi do tego, że wszystkie kraje pójdą w swoim kierunku i to też nie jest dobre

- stwierdził szef rządu.

Premier wskazał ponadto, że w sprawie INF istotne są dwa aspekty. Jeden to Rosja, drugi to Chiny, które - jak zaznaczył - "oczywiście nie są częścią tego traktatu i teoretycznie mogą pracować nad czymkolwiek im się podoba".

Jego zdaniem "niezależnie, co myślimy o pokojowych i pięknych Chinach, to jest to kraj, który rzuca wyzwanie wolnemu światu demokracji i Sojuszowi Transatlantyckiemu".

Naprawdę mam nadzieję, że dojdzie do przejścia do pokojowej demokracji ale na tę chwilę "si vis pacem, para bellum" (jeśli chcesz pokoju, przygotuj się do wojny - PAP) - musimy znaleźć sposób, aby utrzymać właściwy poziom odstraszania, nie przeciwko siłom wolnego świata, ale Chinom i Rosji

- podkreślił szef polskiego rządu.

Drugi aspekt, czyli Rosja - jak kontynuował Morawiecki - "znacząco łamie" traktat INF.

Nie powinniśmy udawać, że to się nie dzieje, że to nie ma miejsca. My czyli NATO powinniśmy coś z tym zrobić

- oświadczył premier. 

Traktat INF, o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu, został zawarty w 1987 roku przez prezydenta USA Ronalda Reagana i przywódcę ZSRR Michaiła Gorbaczowa. Przewiduje likwidację arsenałów nuklearnych rakiet pośredniego i średniego zasięgu, a także zabrania ich produkcji, przechowywania i stosowania.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl