O polskiej niepodległości w Carnegie Hall

Koncert odbędzie się w Zenkel Hall / fot. www.carnegiehall.org

  

Wiolonczelistka Christine Walevska, skrzypek Sven Stucke oraz pianista Jerzy Stryjniak wystąpią w poniedziałek w Carnegie Hall w Nowym Jorku na koncercie z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości Polski. Program wypełnią utwory Chopina, Paderewskiego i Wieniawskiego.

Jak mówi organizator koncertu rektor The New York Conservatory of Music prof. Jerzy Stryjniak, "przewijającym się motywem będzie polonez ubrany w formę muzyczną".

Repertuar determinuje narodowy charakter koncertu, który przygotowaliśmy z okazji 100 rocznicy zdobycia przez Polskę niepodległości

 - podkreślił.

Na początek w sali Carnegie Hall, Zankel Hall, zabrzmi Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22. Kiedy Stryjniak debiutował w 1990 r. w Carnegie Hall "New York Times" nazwał jego występ "imponującym". Wykonanie Wielkiego Poloneza, który pianista zaprezentuje także w poniedziałek wieczorem, krytyk gazety określił wówczas jako miejscami "olśniewające".

Pierwszą część koncertu zakończą polonezy Henryka Wieniawskiego. Drugą zainicjuje Polonez C-dur op. 3. Chopina na fortepian i wiolonczelę. Stryjniak, który został odznaczony medalami Paderewskiego oraz Zasłużony Kulturze Gloria Artis, zaznaczył że rocznicowy koncert nie może się obejść bez najbardziej rozpoznawalnych utworów solowych Ignacego Jana Paderewskiego, który "wygrał nam wolność na fortepianie".

W programie znajdzie się jego Menuet G-dur op.14 wielokrotnie wykorzystywany przez Hollywood w aranżacji orkiestrowej, wokalnej, a także ulubiona kompozycja Paderewskiego Krakowiak Fantastyczny H-dur op. 14. Pianista wielokrotnie grał swój utwór dla publiczności Carnegie Hall.

Prezentacja utworów Paderewskiego ma dla mnie nieprawdopodobne osobiste znaczenie. Miałem szczęście i honor żegnać w roku 1992 powrót prochów wielkiego artysty i patrioty z cmentarza w Arlington do wolnej Polski na recitalu zorganizowanym specjalnie z tej okazji

- wyjaśnił.

Program poniedziałkowego koncertu zwieńczy słynny polonez As-dur op. 53. Chopina.

Pośród międzynarodowych solistów znajdą się uczennica Gregora Piatigorskiego, amerykańska wiolonczelistka Christine Walevska, zaliczana do grona najlepszych wirtuozek tego instrumentu w XX wieku. Grała wielokrotnie m.in. z Arturem Rubinsteinem i Henrykiem Szeryngiem. Jak przypomniał Stryjniak, Rubinstein mówił o niej, że jest "jedyną wiolonczelistką, która odbiera mi dech w piersiach". W Carnegie Hall wystąpi również niemiecki skrzypek Sven Stucke, uczeń Pinchasa Zukermana. Jest on stypendystą Fundacji Yehudi Menuhina.

Koncert poprowadzi David Dubal, amerykański pianista, krytyk muzyczny, pisarz, twórca programu radiowego WQXR "Reflections from the Keyboard"; laureat m.in. Emmy za utwór "The Golden Age of the Piano“. Poniedziałkowy koncert będzie już drugim organizowanym w prestiżowej Carnegie Hall z okazji 100 rocznicy zdobycia przez Polskę niepodległości. Pierwszy miał miejsce w lutym br.

CZYTAJ WIĘCEJ: To był wyjątkowy koncert w Carnegie Hall - w Nowym Jorku oddano hołd I. Paderewskiemu GALERIA ZDJĘĆ

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wyłączą wodę w 10 dzielnicach

/ archermech

  

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie informuje o planowanych wyłączeniach wody w 10 stołecznych dzielnicach. Wyłączenia wody nie są powodem awarii lecz planowanych prac.

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Warszawie na stronie internetowej informuje o planowanych wyłączeniach wody.

Obecnie wyłączenia planowane są w 10 dzielnicach:

- Targówek: ul. Goworowska, ul. Majowa, ul. Niemeńska, ul. Nieszawska, ul. Ogińskiego, ul. Poborzańska - piątek w godz. 7.30-13.30; ul. Mleczna - sobota w godz. 15-17

- Praga Południe: ul. Kajki, ul. Kosynierów, ul. Poprzeczna, ul. Rzeźbiarska, ul. Zorzy - piątek w godz. 8-15; ul. Królowej Aldony, ul. Zwycięzców - piątek w godz. 15-18

- Wola: ul. Prosta - od czwartku od godz. 20 do piątku, do godz. 5; ul. Towarowa - poniedziałek w godz. 10-18

- Ursynów: ul. Rosoła - od piątku, od godz. 20 do soboty, do godz, godz. 7

- Białołęka: ul. Flisaków, ul. Międzyrzecze - sobota w godz. 8-13

- Bemowo: ul. Drogomilska, ul. Legendy, ul. Powstańców Śląskich - od czwartku, od godz. 23 do piątku, do godz. 5; ul. Dostępna, ul. Ebro, ul. Kleeberga - od godz. 23 w piątek do godz. 5 w sobotę, ul. Górczewska, ul. Narwik - sobota w godz. 8-13

- Mokotów: ul. Morszyńska, ul. Okrężna - środa w godz. 15-17; ul. Racjonalizacji, ul. Woronicza - czwartek w godz. 15-21; ul. Antoniewska, ul. Polska - od godz. 23 w czwartek, do godz godz. 4 w piątek, ul. Bobrowiecka - piątek w godz. 15-21

- Wawer: ul. Błękitna, ul. Rubinowa - piątek w godz. 8-12

- Włochy: ul. Jantar, ul. Światowa - piątek w godz. 8-13, ul. Rybnicka i ul. Świerszcza - piątek w godz. 8-14; ul. Paganiniego, ul. Przyłęcka, ul. Rybnicka, ul. Uśmiech - poniedziałek w godz. 16-22, ul. Daimlera i ul. Włodarzewska - poniedziałek w godz. 17-22

- Wesoła: ul. Borkowska i ul. św. Antoniego - piątek w godz. 8-12

Jak informuje zastępca rzecznika prasowego spółki, Marta Pytkowska przedsiębiorstwo jako pierwsze uruchomiło na swej stronie internetowej funkcje, w których informuje na bieżąco mieszkańców, gdzie prowadzone są prace planowane i awaryjne.

Przesiębiorstwo wyróżnia dwa typy prowadzonych prac. Prace planowane to roboty krótkotrwałe, modernizacyjne. W tej grupie zebrane są utrudnienia we wszystkich dzielnicach. Prace awaryjne przeprowadza się, gdy dochodzi do usterki przewodu. Wówczas następuje wyłączenie awaryjne, ponieważ trzeba np. wymienić fragment uszkodzonej rury. Te prace trwają dłużej.

Wychodząc na przeciwko potrzebom mieszkańców na stronie internetowej uruchomiono też formularz, za pomocą którego można zgłosić awarię. "Jeśli mieszkańcy zauważą brak bądź wypływ wody, mogą nie tylko zadzwonić na 994 (numer pogotowia wodociągowo kanalizacyjnego), ale też przez stronę internetową zgłosić tę awarię" - podkreśla Pytkowska.

Formularz dostępny jest pod linkiem: https://www.mpwik.com.pl/view/zglos-awarie-lub-reklamacje

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl