Oszczerczy artykuł w ukraińskim tygodniku

Kyiev Post Distribution

  

„Kyiv Post” to anglojęzycznym periodyk wydawany na Ukrainie. Josh Kovensky opublikował w nim artykułu „Honest History: Ukrainians today still struggle with memory of Holocaust”, w którym stwierdził, że w mordowaniu Żydów podczas pogromu lwowskiego w 1941 roku, obok oddziałów niemieckich i ukraińskich, brały udział także oddziały polskie. Jest to kłamstwo historyczne. Polacy nie tylko nie uczestniczyli w eksterminacji ludności żydowskiej, ale sami byli ofiarami okupantów sowieckiego i niemieckiego, jak również nowo powstałych, paramilitarnych organizacji ukraińskich nacjonalistów OUN-B.

W związku z tym artykułem Reduta Dobrego Imienia zażądała od gazety sprostowania i przeprosin w kolejnym numerze oraz usunięcia kłamliwych i znieważających treści ze strony internetowej.

Poniżej prezentujemy treść listu RDI do dzienniakrza.

Szanowny Panie Kovensky,
 
W Pana artykule “Honest History: Ukrainians today still struggle with memory of Holocaust” opublikowanym na stronie:
https://www.kyivpost.com/ukraine-politics/ukrainians-today-still-struggle-memory-holocaust.html oraz na 3 stronie 16. numeru Kyiv Post, wydanego 20 kwietnia 2018, błędnie Pan stwierdził, że w Holokauście na Ukrainie, obok oddziałów niemieckich i ukraińskich, brały udział jakieś nieokreślone bliżej „oddziały polskie”, które rozstrzeliwały ludność cywilną. Stwierdzenie to brzmi: „Jews were taken out of their homes and beaten in the streets. Thousands were shot by German, Polish and Ukrainian killing squads, with OUN members taking part, according to eyewitness accounts”. Jako dowód podaje Pan wyjętą z kontekstu wypowiedź ocalałego następującą po wspomnianym stwierdzeniu, która jednak nie potwierdza Pana oskarżeń wobec Polaków.
 
To stwierdzenie jest kłamstwem i zniesławieniem polskiego państwa i narodu.
 
Polacy nie brali udziału w eksterminacji lwowskich Żydów. Polacy byli pierwszymi ofiarami totalitaryzmów nazistowskiego oraz sowieckiego i jako jedyni w Europie z żadnym z nich nie współpracowali. Pana zarzuty są tym bardziej krzywdzące, że nie wspomina Pan w swoim artykule o masowych zbrodniach popełnionych przez OUN i UPA na polskiej ludności cywilnej na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej w latach 1943-45, zwanych Rzezią Wołyńską, w której życie straciło około 100 tys. Polaków, w tym dzieci, kobiety i osoby starsze.
 
Biorąc to pod uwagę, oskarżanie Polaków o udział w Holokauście jest zamianą roli ofiary w sprawcę, zakłamywaniem historii.
 

Dlatego żądamy usunięcia nieprawdziwych treści ze strony internetowej oraz opublikowania przeprosin i sprostowania, również w papierowym wydaniu Kyiv Post na tej samej stronie o treści:
„W numerze 16. Kyiv Post wydanym 20 kwietnia 2018 podałem nieprawdziwą informację o udziale polskich oddziałów w pogromie lwowskich Żydów. Polskie oddziały nie brały udziału w Holocauście. Za błąd przepraszam”.

Podjęliśmy również interwencję ws. ponownego użycia zwrotu "Polish death camp" na portalu btnews.online. W tym przypadku żądamy sprostowania i przeprosin na ich stronie oraz w newsletterze.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Reduta Dobrego Imienia
Tagi

Wczytuję komentarze...

Na wigilie Caritasu przyjdzie... 10 tys. osób

/ PhotoMIX-Company

  

Ok. 10 tys. osób ubogich, bezdomnych i samotnych weźmie udział w wigiliach Caritasu, które odbędą się 21-24 grudnia w 24 miastach, m.in. w Częstochowie, Krakowie, Poznaniu, Gliwicach, Białymstoku i w Kielcach – poinformowało biuro prasowe Caritasu Polska.

W przygotowanie potraw i organizację spotkań jest zaangażowanych 2,5 tys. wolontariuszy i lokalni restauratorzy.

"Wigilia kojarzy nam się z ciepłem, rodziną wokół stołu nakrytego białym obrusem, zastawionego dwunastoma potrawami. Tak mówi tradycja, jednak nie każdy ma taką możliwość, dlatego Caritas już od wielu lat organizuje spotkania wigilijne dla wszystkich, którym brakuje bliskości, rodziny i świątecznego stołu. Wspólnota serc tych, którzy potrzebują i tych, którzy im służą, jest w tych dniach niezwykle cenna. Chcemy, aby nikt nie czuł się samotny i zapomniany"

– powiedział cytowany w komunikacie zastępca dyrektora Caritasu Polska ks. Krzysztof Sroka.

Autorzy komunikatu poinformowali, że w Szczecinie wigilia Caritasu odbędzie się 24 grudnia o godz. 12.00 przy bazylice archikatedralnej św. Jakuba. Do wspólnego stołu zasiądą osoby bezdomne, ubogie ze Szczecina i okolic, zapraszane przez straż miejską i policję z okolicznych pustostanów. Uczestnicy wigilii będą się modlić i biesiadować, a na pożegnanie otrzymają paczki z żywnością na kolejne trzy dni świętowania. Organizatorzy wigilii w Szczecinie przewidują udział ok. 600 osób bezdomnych i potrzebujących.

Z kolei w Krakowie wigilia Caritasu rozpocznie się o godz. 14.30 Starej Zajezdni Kraków by DeSilva na ul. Św. Wawrzyńca 12. W Częstochowie ubodzy zasiądą do wigilijnej kolacji o godz. 17.00 w Archidiecezjalnym Ośrodku Duszpasterstwa Rodzin "NAZARET" przy ul. Krakowskiej 15/17.

Coroczna akcja Caritasu gromadzi w całej Polsce niemal 10 tys. osób, dla których to jedyna szansa na wspólny posiłek wigilijny. W 2017 r. po raz pierwszy wigilia Caritasu odbyła się na tak dużą skalę. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl