Walka z szarą strefą - wymierne efekty

Wzrosły wpływy do budżetu państwa ze sprzedaży realizowanej przez PKN Orlen / fot. Filip Blazejowski/Gazeta Polska

  

O ponad 25%, czyli o około 7 mld zł wzrosły wpływy do budżetu państwa w 2017 r. z tytułu sprzedaży realizowanej przez PKN Orlen, w porównaniu z 2015 rokiem. Jest to związane ze wzrostem legalnej sprzedaży paliw. - To pokazuje jak wymierne efekty dają wdrożone i skutecznie egzekwowane przepisy mające na celu wyeliminowanie szarej strefy. W tym czasie stawki podatków związanych ze sprzedażą paliw nie uległy żadnej istotnej zmianie - podkreśla PKN Orlen.

Wprowadzony przez rząd w 2016 r. tzw. pakiet paliwowy miał na celu ograniczenie szarej strefy w branży paliwowej. Pomijając efekt wzrostu gospodarczego PKN Orlen szacuje, że dzięki skutecznej walce z szarą strefą legalny rynek oleju napędowego (ON) powiększył się o ok.30%, co było jednym z głównych czynników pozytywnie wpływających na wyniki finansowe GK Orlen w okresie ostatnich dwóch lat. Przełożyło się także bezpośrednio na wzrost wpływów do budżetu państwa.

- Tylko w ciągu 6 miesięcy tego roku PKN Orlen wpłacił do budżetu państwa blisko 17 mld zł w związku ze sprzedażą paliw. Tak znacząca kwota tylko po pierwszym półroczu to efekt uszczelnienia szarej strefy w obrocie paliwami. Oznacza to, że przygotowane i wdrożone przez premiera Mateusza Morawieckiego przepisy w tym zakresie działają i są skutecznie egzekwowane

- powiedział Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN Orlen.

Jak informuje Orlen, rosnący udział szarej strefy w rynku paliw był jednym z kluczowych problemów ich producentów w ostatnich latach. W latach 2012-2016 nie było żadnych przesłanek, które uzasadniałyby tak niski poziom konsumpcji jaki był oficjalnie raportowany.

Porównanie trendu konsumpcji pomiędzy latami 2011 i 2017 wskazuje, że faktyczna konsumpcja ON w latach 2012-2016 musiała być zdecydowanie wyższa.  To oznacza, że szara strefa w szczytowym okresie tj. latach 2014-2015 prawdopodobnie przekraczała 3 mln ton tj. ponad 20% rynku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Zarzuty dla nastolatek za „koleżeńską kradzież”

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere.com/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

Przywłaszczenie portfela koleżanki może skończyć się wizytą w komisariacie. Przekonały się o tym dwie młode mieszkanki Krakowa, które wraz z przyjaciółmi w weekendową noc z 5 na 6 grudnia bawiły się w lokalach rozrywkowych.

I tak 19-to i 20-latka, w ferworze zabawy, opuszczając jeden z klubów, zabrały pozostawiony przez kogoś na stoliku portfel, w której znajdowała się karta płatnicza wystawiona na nazwisko jakiejś kobiety. Następnie przeniosły imprezę do kolejnego pubu. W międzyczasie nie omieszkały skorzystać ze swojej zdobyczy, próbując zapłacić za zamówione posiłki przywłaszczonym dokumentem.

Następnego dnia przyjaciółki dowiedziały się od znajomych że, koleżanka, którą poznały ostatniej nocy w klubie straciła portfel. Targane wyrzutami sumieniami, zwróciłyby skradziony portfel, gdyby nie fakt, że utraciły go podczas nocnej wędrówki. Postanowiły jednak ugodowo załatwić sprawę z pokrzywdzoną, z którą umówiły się na spotkanie. Jakież było ich zaskoczenie, gdy pojawili się na nim również policjanci.

Kobiety zostały zatrzymane, a ze swoich czynów musiały się tłumaczyć przed śledczymi z Komisariatu Policji VIII w Krakowie. „Koleżanki” usłyszały zarzuty posłużenia się i utraty przywłaszczonej karty płatniczej (art. 275 § 1 KK i art. 276 KK). Podejrzanym grozi do dwóch lat pozbawienia wolności.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl