Przyznano literackiego "alternatywnego Nobla"

/ Fot. Adam Baker CC BY 2.0

  

Francuska pisarka urodzona w Gwadelupie, Maryse Conde, została laureatką nowej międzynarodowej nagrody literackiej, zwanej Alternatywnym Noblem. Werdykt ogłoszono w piątek w sztokholmskiej Bibliotece Miejskiej.

Nagroda została ustanowiona w odpowiedzi na rezygnację w tym roku z ogłoszenia przez Akademię Szwedzką literackiej Nagrody Nobla. W Polsce twórczość Maryse Conde znana jest m.in. za sprawą powieści "Ja, Tituba, czarownica z Salem".

W uzasadnieniu przyznająca nagrodę Nowa Akademia napisała, że "Maryse Conde jest wspaniałym narratorem, a jej pisarstwo należy do światowej literatury".

Pisarka precyzyjnym językiem potrafi opisać chaos kolonialnego oraz postkolonialnego świata

 - podkreślono.

Nowa szwedzka międzynarodowa nagroda literacka została ustanowiona przez Nową Akademię, czyli gremium stworzone przez 117 ludzi kultury i sztuki w odpowiedzi na skandale w przyznającej Nagrodę Nobla Akademii Szwedzkiej.

Do Alternatywnego Nobla nominowani byli oprócz Maryse Conde także: Haruki Murakami, Neil Gaiman oraz Kim Thuy. Murakami poprosił jednak o usunięcie jego nazwiska i zrezygnował ze współzawodnictwa. Twórcy ci zostali wybrani przez jury spośród 47 nazwisk pisarzy wskazanych przez trzy tysiące bibliotekarzy. Na ich liście znalazła się także Olga Tokarczuk.

CZYTAJ TEŻ: Znany pisarz rezygnuje z "alternatywnego Nobla"  

Celem nowej nagrody, jak piszą organizatorzy, jest "przypomnienie ludziom, że wolne literatura i kultura powinny promować demokrację, transparentność, empatię i wzajemny szacunek, bez przywilejów, tendencyjnej arogancji czy seksizmu".

Alternatywny Nobel ma być przekazany laureatce 9 grudnia, dzień przed uroczystościami wręczenia nagród Nobla. Wciąż nie jest znana kwota pieniężna, jaką otrzyma pisarka. Na ten cel przeprowadzana jest zbiórka.

W Szwecji powstanie konkurencyjnej wobec Nobla nagrody spotkało się z negatywnymi komentarzami ze strony krytyków. Wielu z nich uważa ją za "mało znaczącą", a Nową Akademię "za grupę znajomych celebrytów z Facebooka".

W tym roku nie przyznano Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Miało to związek z masowymi odejściami członków Akademii Szwedzkiej po ujawnieniu przecieków oraz przypadków molestowania seksualnego, za które skazany został współpracownik Akademii Szwedzkiej. Według wstępnych zapowiedzi w przyszłym roku poznamy dwóch laureatów literackiego Nobla, w tym jednego za 2018 rok. Najpierw jednak Akademia Szwedzka musi zażegnać swoje wewnętrzne spory.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Barbara Poleszuk w Republice. O godz. 21:00 będzie gościem programu "W punkt"

/ Republika

  

Już dzisiaj, w poniedziałek, o godzinie 21:00 gościem Telewizji Republika będzie Barbara Poleszuk. Tego nie możesz przegapić! Sąd udzielił Poleszuk zezwolenia na odbycie reszty kary w ramach dozoru elektronicznego w miejscu zamieszkania. Dzisiaj wyjdzie na wolność.

Barbara Poleszuk, działaczka związana ze środowiskami narodowymi, została prawomocnym wyrokiem sądu z sierpnia 2017 roku skazana na 4 miesiące pozbawienia wolności za podrapanie policjanta podczas manifestacji w Białowieży w 2016 r. Poleszuk rozpoczęła odbywanie kary 26 października 2018 roku.

Skazanie na karę bezwzględnego więzienia działaczki z Hajnówki wywołało wiele kontrowersji.

W ocenie prokuratora spełnione są przesłanki do odbycia kary w takim systemie - kara pozbawienia wolności nie przekracza jednego roku, skazana posiada stałe miejsce pobytu, a system ten będzie wystarczający do osiągnięcia celów kary. Nie bez znaczenia pozostaje okoliczność, że innemu uczestnikowi zdarzenia w związku z którym Barbara P. została skazana, wyżej wymieniony Sąd wymierzył za popełnienie podobnego czynu karę jednego roku pozbawienia wolności, którą mężczyzna od kilku miesięcy odbywa w systemie dozoru elektronicznego

- poinformował na początku grudnia Marcin Saduś, rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.

Barbara Poleszuk wyjdzie dziś na wolność. Sąd udzielił zezwolenia na odbycie reszty kary w ramach dozoru elektronicznego w miejscu zamieszkania.

Sprawa Barbary Poleszuk nagłaśnia była przez media Strefy Wolnego Słowa: Gazetę Polską, portal Niezależna.pl, Telewizję Republika.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, republika.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl