"Niepodległa" na deskach łódzkiego teatru

Teatr Powszechny w Łodzi / By Teatr Powszechny w Łodzi - materiał własny, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29755474

  

Prapremiera spektaklu "Niepodległa", zrealizowany przez aktorów Teatru Powszechnego w Łodzi oraz działającą przy nim grupę seniorów "Jesteśmy", odbędzie się 15 października na Małej Scenie teatru.

- Spektakl stawia pytania o to, co oznacza dla nas współcześnie słowo niepodległość? Zaproponowałam realizację spektaklu dwójce aktorów, Małgorzacie Goździk i Arkadiuszowi Wójcikowi, którzy od wielu miesięcy w naszym teatrze prowadzą warsztaty z grupą seniorów pochłoniętych pasją do teatru

 - powiedziała dyrektor "Powszechnego" w Łodzi Ewa Pilawska.

Tytuł przedstawienia nawiązuje do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości; spektakl - jak mówią jego twórcy - będzie próbą opowiedzenia o tym, jak rozumiemy wolność i co jest dla nas jej najważniejszym przejawem.

Małogorzata Goździk wyjaśniła, że "Niepodległa" pomyślana jest, jako senna wizja, seria wyobrażonych obrazów, którym nadane są "plastyczne kształty i odniesienia do kulturowych kodów". Przez scenę przejdzie procesja, odśpiewane będą pieśni narodowe, a wśród tekstów odnajdziemy strofy m.in. "Dziadów" Adama Mickiewicza.

- To będzie kompilacja wierszy i prozy, różnych tekstów z obszarów kultury i ulicy. Chcemy opisać wolność - czym ona dla nas jest i jak się do niej współcześnie odnosimy

 - powiedziała Goździk. Podczas spektaklu zabrzmi muzyka na żywo – na pianinie grać będzie Marcin Powalski.

Dyrektor Pilawska wyjaśniła, że "Niepodległa" to pierwsza część teatralnego dyptyku. Na marzec przyszłego roku zaplanowano jego drugą odsłonę, która "zderzy poglądy różnych pokoleń" i zaprezentowana zostanie w przestrzeni ul. Legionów, przy której działa teatr. Spektakl, w którym wezmą udział seniorzy oraz młodzież, jest tak pomyślany, by w miarę możliwości wciągnąć w jego akcję mieszkańców ulicy i przechodniów. Opowiadać będzie o mieście i ulicy widzianych oczami jej mieszkańców, co "pozwoli uczynić jego bohaterami łodzian".

Jak poinformowała Justyna Tomczak z "Powszechnego", grupa "Jesteśmy" działa w teatrze od ponad dwóch sezonów - to jedno z wielu przedsięwzięć, które teatr realizuje z myślą o łodzianach w myśl idei "teatr blisko ludzi". Zespół seniorów spotyka się regularnie na warsztatach, których efektem są spektakle prezentowane na profesjonalnej scenie. "Niepodległa" jest kolejnym tytułem przygotowanym przez grupę i Teatr Powszechny. Pierwszym wspólnym przedsięwzięciem było przedstawienie "Ostatni świadkowie", które po raz pierwszy widzowie obejrzeli w lipcu ub. roku. Spektakl powstał w ramach akcji "Dotknij teatru". Opracował go i wyreżyserował Arkadiusz Wójcik, zapraszając do udziału seniorów, młodzież z MONAR-u oraz zawodowych aktorów.

Premiera "Niepodległej" odbędzie się w poniedziałek 15 października.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Premier Belgii podał się do dymisji

Zdjęcie ilustracyjne / OliBac CC BY 2.0

  

Premier Belgii Charles Michel ogłosił dziś w belgijskim parlamencie swoją rezygnację. - Podejmuję decyzję o rezygnacji i natychmiast udaję się do króla - powiedział w parlamencie cytowany przez „Le Soir” i inne belgijskie media.

Michel ogłosił rezygnację, ponieważ - jak argumentował - jego apel o utrzymanie rządu po tym, gdy rządzącą koalicję opuścił Nowy Sojusz Flamandzki, nie spotkał się z poparciem.

Za rezygnacją stała groźba przegłosowania wniosku o wotum nieufności dla rządu. Michel powiedział parlamentarzystom, że złoży swoją rezygnację na ręce króla, gdy socjaliści i Zieloni złożyli wniosek o wotum nieufności dla jego mniejszościowego rządu.

Przyczyną kryzysu politycznego w Belgii jest ONZ-owski pakt migracyjny. 8 grudnia koalicję rządzącą w Belgii opuściła największa partia - Nowy Sojusz Flamandzki (N-VA), protestując przeciw przyjęciu tego paktu. Michel krótko po tym poinformował, że jego rząd będzie teraz funkcjonował jako gabinet mniejszościowy.

Bez N-VA koalicja w 150-osobowym parlamencie ma tylko 52 deputowanych. Wybory są zaplanowane na koniec maja 2019 r.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl