Kampania na ostatniej prostej! Za tydzień rozpocznie się cisza wyborcza

urna wyborcza, zdjęcie ilustracyjne / Filip Błażejowski/Gazeta Polska

Jan Przemyłski

Dziennikarz „Gazety Polskiej”, „Gazety Polskiej Codziennie” i portali Niezależna.pl, gdzie prowadzi program „Rozmowa niezależna”.

Kontakt z autorem

  

Już za dziewięć dni, 21 października, Polacy przy urnach wybiorą radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w całej Polsce. Data drugiej tury wyborów wyznaczona została na 4 listopada 2018 r. Największe emocje budzą starcia kandydatów m.in. w Warszawie, Łodzi oraz Gdańsku, jednak w innych częściach kraju również bywa elektryzująco. „Codzienna” postanowiła zrobić krótkie podsumowanie dotychczasowej kampanii do wyborów samorządowych 2018 r.

Jeszcze dokładnie osiem dni (włącznie z dzisiaj) kandydaci w wyborach samorządowych mogą prowadzić swoje kampanie. W przyszły piątek po północy zacznie się cisza wyborcza, która potrwa do momentu zakończenia głosowania. Kandydaci w ostatnich dniach aktywności kampanijnej starają się przekonać do siebie jak największą liczbę niezdecydowanych wyborców, a także wykorzystać każdy błąd swoich oponentów.

Przypomnijmy, że jako pierwszy rozpoczął się wyścig o fotel prezydenta największego miasta w naszym kraju – Warszawy. Według większości sondaży realne szanse na wygraną mają tylko kandydat Zjednoczonej Prawicy Patryk Jaki oraz kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski. Początkowe badania wykazywały, że obecny wiceminister sprawiedliwości zostałby pokonany przez polityka PO już w pierwszej turze. Jednak po wielu niefortunnych wypowiedziach Trzaskowskiego, m.in. dotyczących tego, że „nie potrafi znaleźć odpowiedzi na pytanie, czym Warszawa ma tak naprawdę być”, jego przewaga stopniała. Według ostatnich sondaży przeprowadzonych dla różnych mediów obaj politycy cieszą się niemalże takim samym poparciem.

Podobna sytuacja jest w Gdańsku, gdzie niekwestionowanym liderem miał być Paweł Adamowicz, jednak po wystawieniu Jarosława Wałęsy przez Koalicję Obywatelską elektorat obecnego prezydenta podzielił się między obu kandydatów. Najbardziej na tym skorzystał Kacper Płażyński, który traci już zaledwie kilka punktów procentowych do Adamowicza i może się okazać czarnym koniem tych wyborów.

Do zmiany włodarza może dojść również w Krakowie, gdzie Małgorzata Wassermann wygrywa z Jackiem Majchrowskim, który prezydentem stolicy Małopolski był przez ostatnich 16 lat.

O komentarz do kończącej się kampanii wyborczej poprosiliśmy politologa prof. Norberta Maliszewskiego.

- Obecna sytuacja społeczno-gospodarcza sprawia, że największe szanse na wygraną w tych wyborach ma Zjednoczona Prawica. Opozycja chce być głównie anty-PiS-em, a to nie przekonuje społeczeństwa. PiS w parlamencie pokazał, że potrafi być skuteczny w swoich rządach, spełniać obietnice i zdobyte zaufanie w dużej mierze może się przełożyć na wynik wyborów samorządowych – powiedział „Codziennej” prof. Maliszewski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

12 listopada wolny od pracy

/ DavidRockDesign

  

Sejm uchwalił ustawę o święcie narodowym z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej ustanawiającą 12 listopada br. dniem wolnym od pracy.

Za projektem ustawy głosowało 233 posłów, 105 było przeciw, 77 wstrzymało się od głosu.

Wcześniej Sejm nie przyjął wniosku o odrzucenie ustawy w pierwszym czytaniu i posłowie przystąpili do drugiego czytania projektu.

Przed przystąpieniem do głosowania nad projektem ustawy posłowie przyjęli trzy poprawki złożone przez posła PiS Piotra Babinetza. Według jednej nich, świadczenia opieki zdrowotnej w szpitalach i ambulatoriach finansowanych ze środków publicznych miałyby być udzielane tego dnia według zaplanowanej kolejności. Dostępność miałyby zapewnić też apteki.

Projekt ustawy został złożony do Sejmu przez posłów PiS w poniedziałek. Zgodnie z nim 12 listopada 2018 r. ma być uroczystym świętem narodowym i dniem wolnym od pracy.

"W dniu 12 listopada nie obowiązują zasady dotyczące ograniczenia handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w niedziele oraz święta, o których mowa w ustawie z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni"

– czytamy w projekcie.

Autorzy projektu przypomnieli, że 11 listopada w bieżącym roku wypada w niedzielę, stąd pomysł uczynienia 12 listopada dniem wolnym.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl