Kampania na ostatniej prostej! Za tydzień rozpocznie się cisza wyborcza

urna wyborcza, zdjęcie ilustracyjne / Filip Błażejowski/Gazeta Polska

Jan Przemyłski

Dziennikarz „Gazety Polskiej”, „Gazety Polskiej Codziennie” i portali Niezależna.pl, gdzie prowadzi program „Rozmowa niezależna”.

Kontakt z autorem

  

Już za dziewięć dni, 21 października, Polacy przy urnach wybiorą radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w całej Polsce. Data drugiej tury wyborów wyznaczona została na 4 listopada 2018 r. Największe emocje budzą starcia kandydatów m.in. w Warszawie, Łodzi oraz Gdańsku, jednak w innych częściach kraju również bywa elektryzująco. „Codzienna” postanowiła zrobić krótkie podsumowanie dotychczasowej kampanii do wyborów samorządowych 2018 r.

Jeszcze dokładnie osiem dni (włącznie z dzisiaj) kandydaci w wyborach samorządowych mogą prowadzić swoje kampanie. W przyszły piątek po północy zacznie się cisza wyborcza, która potrwa do momentu zakończenia głosowania. Kandydaci w ostatnich dniach aktywności kampanijnej starają się przekonać do siebie jak największą liczbę niezdecydowanych wyborców, a także wykorzystać każdy błąd swoich oponentów.

Przypomnijmy, że jako pierwszy rozpoczął się wyścig o fotel prezydenta największego miasta w naszym kraju – Warszawy. Według większości sondaży realne szanse na wygraną mają tylko kandydat Zjednoczonej Prawicy Patryk Jaki oraz kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski. Początkowe badania wykazywały, że obecny wiceminister sprawiedliwości zostałby pokonany przez polityka PO już w pierwszej turze. Jednak po wielu niefortunnych wypowiedziach Trzaskowskiego, m.in. dotyczących tego, że „nie potrafi znaleźć odpowiedzi na pytanie, czym Warszawa ma tak naprawdę być”, jego przewaga stopniała. Według ostatnich sondaży przeprowadzonych dla różnych mediów obaj politycy cieszą się niemalże takim samym poparciem.

Podobna sytuacja jest w Gdańsku, gdzie niekwestionowanym liderem miał być Paweł Adamowicz, jednak po wystawieniu Jarosława Wałęsy przez Koalicję Obywatelską elektorat obecnego prezydenta podzielił się między obu kandydatów. Najbardziej na tym skorzystał Kacper Płażyński, który traci już zaledwie kilka punktów procentowych do Adamowicza i może się okazać czarnym koniem tych wyborów.

Do zmiany włodarza może dojść również w Krakowie, gdzie Małgorzata Wassermann wygrywa z Jackiem Majchrowskim, który prezydentem stolicy Małopolski był przez ostatnich 16 lat.

O komentarz do kończącej się kampanii wyborczej poprosiliśmy politologa prof. Norberta Maliszewskiego.

- Obecna sytuacja społeczno-gospodarcza sprawia, że największe szanse na wygraną w tych wyborach ma Zjednoczona Prawica. Opozycja chce być głównie anty-PiS-em, a to nie przekonuje społeczeństwa. PiS w parlamencie pokazał, że potrafi być skuteczny w swoich rządach, spełniać obietnice i zdobyte zaufanie w dużej mierze może się przełożyć na wynik wyborów samorządowych – powiedział „Codziennej” prof. Maliszewski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Okręty NATO przepłyną przez Cieśninę Kerczeńską?

/ / twitter.com/AvakovArsen

  

Marynarka wojenna Ukrainy zamierza ponownie przepłynąć przez kontrolowaną przez Rosję Cieśninę Kerczeńską, zapraszając na ten rejs partnerów zagranicznych – oświadczył sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksandr Turczynow.

„Jest to dla nas sprawa zasadnicza. Jeśli zatrzymamy się i odpuścimy, to Rosja zrealizuje swoje zadanie przejęcia kontroli nad Morzem Azowskim i zaprezentuje światu samowolnie wyznaczone, nowe morskie granice na Morzu Czarnym, czyli de facto zalegalizuje okupację Krymu”

– powiedział Turczynow w opublikowanej w środę rozmowie z BBC Ukraina.

Turczynow poinformował, że taki rejs planowany jest w niedalekiej perspektywie.

„Zaprosimy przedstawicieli OBWE (Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie) i innych organizacji międzynarodowych, by byli obecni na naszych okrętach, żeby donieść do całego świata, że Ukraina i jej marynarze nie naruszają prawa międzynarodowego”

– podkreślił.

Sekretarz RBNiO chciałby, by przez Cieśninę Kerczeńską, która łączy Morze Czarne z Azowskim, przepłynęły także okręty NATO.

„By okręty NATO, zaproszone przez nas na Morze Azowskie, pokazały, że Rosja powinna liczyć się z prawem międzynarodowym”

– powiedział.

Turczynow przyznał jednocześnie, że „na razie ta inicjatywa nie spotkała się z odpowiedzią”.

25 listopada rosyjskie służby graniczne i specjalne zaatakowały trzy niewielkie okręty marynarki wojennej Ukrainy, które płynęły z Odessy nad Morzem Czarnym do portu w Mariupolu nad Morzem Azowskim. Do incydentu doszło w pobliżu łączącej oba akweny Cieśniny Kerczeńskiej, która kontrolowana jest przez Rosję. Rosjanie ostrzelali ukraińskie jednostki, a następnie je przejęli. 24 członków ich załóg zostało aresztowanych.

Według Moskwy ukraińscy marynarze wpłynęli na jej wody terytorialne. Kijów utrzymuje, że do zdarzenia doszło na wodach międzynarodowych.

Po incydencie Ukraina wprowadziła na 30 dni stan wojenny, który obowiązuje w obwodach wzdłuż granicy z Rosją, separatystycznym Naddniestrzem w Mołdawii oraz na obszarach nad Morzem Czarnym i Azowskim. Stan wojenny ma zakończyć się 26 grudnia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl