"Konstytucja Biznesu naprawdę działa"

Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii / Twitter.com/@MPiT_GOV_PL

  

Konstytucja Biznesu już działa - podkreśliła dziś w Łodzi minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Wskazała, że na zapisane w niej klauzule i prawa w rozstrzyganiu sporów coraz częściej powołują się sądy.

Szefowa MPiT uczestniczyła w spotkaniu z szerokim gronem łódzkich przedsiębiorców, zorganizowanym w ramach cyklu "Prawo do Przedsiębiorczości. Małe firmy wielkie zmiany". To seria konferencji prowadzonych w całej Polsce, w trakcie których przedstawiciele małych i średnich firm dowiadują się o zmianach i ułatwieniach w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce w zakresie prawa przedsiębiorców, prawa podatkowego i prawa zamówień publicznych, a także o ofercie wsparcia sektora MŚP.

Głównym tematem konferencji była składająca się z pakietu pięciu ustaw Konstytucja Biznesu, będąca – jak wskazała minister Emilewicz - szeregiem ułatwień w rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej i funkcjonowania firm.

- Na tych spotkaniach często pojawiają się pytania, na ile wprowadzone klauzule i zasady, dzięki którym nazywamy ten pakiet pięciu ustaw Konstytucją, wpływają faktycznie na rzeczywistość prawną. Dobre wiadomości są takie, że w swoich postępowaniach Wojewódzkie Sądy Administracyjne rozstrzygające korzystnie spory coraz częściej powołują się właśnie na klauzule pewności prawa, czy korzystną interpretację dla podatnika, które zostały zapisane w Konstytucji

 – oświadczyła szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii.

Jak zaznaczyła, "to naprawdę działa".

- Sądy przeczytały Konstytucję dla biznesu i naprawdę zaczynają się do niej stosować

 – zapewniła.

Emilewicz ogłosiła, że wkrótce procedowana będzie kolejna ustawa dot. zatorów płatniczych, co – jak mówiła – jest w Polsce jedną z najistotniejszych barier w prowadzeniu działalności gospodarczej. Wskazała, że obecnie termin płatności 190 dni nie jest rzadkością, lecz standardem

- Jesteśmy w Europie liderem jeżeli chodzi nadmierne wydłużanie płatności. Wiele dużych podmiotów uczyniło sobie z tego sposób na życie. Dlatego przygotowaliśmy projekt ustawy, o który prosili sami przedsiębiorcy. Zgodnie z nim skracamy termin płatności do 30 dni dla administracji publicznej i 60 dni przy transakcjach asymetrycznych – duży podmiot do małego podmiotu

 – wyjaśniła minister.

Tych, którzy przekroczą te limity czeka kara administracyjna – 5 proc. od wartości faktury. Z kolei podmioty, które nie otrzymają zapłaty za fakturę, będą płacić podatek dopiero w chwili otrzymania należności. Wprowadzona ma zostać również szybsza ścieżka uzyskania nakazu zapłaty w postepowaniach sądowych.

Wśród innych planowanych wkrótce zmian Emilewicz wymieniła nowe prawo zamówień publicznych. W jej opinii ma ono doprowadzić do zerwania z "klubem dla wybranych" w kwestii tego typu zamówień.

- Chcemy poprawić konkurencyjność. By w przetargach – poprzez uproszczenie procedur – uczestniczyło więcej podmiotów, w tym małe i średnie przedsiębiorstwa. To może być kolejne koło napędowe dla rozwoju przedsiębiorczości w Polsce

 – podkreśliła minister.

Violetta Rutkowska, ekspert Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii zaznaczyła, że Konstytucja Biznesu, która w kwietniu br. zastąpiła ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, skierowana jest głównie do małych i średnich przedsiębiorców.

- Statystycznie 99,8 proc. wszystkich firm w Polsce stanowią właśnie małe i średnie firmy, z czego aż 96 proc. to mikrofirmy. MŚP są bardzo ważne dla rządu, bo stanowią bardzo duży wkład w PKB i zatrudniają szerokie grono pracowników. Dlatego też te zmiany są skierowane właśnie do nich

 – przyznała.

Dodała, że zmiany zostały wprowadzone z myślą o przedsiębiorcach i po szerokich konsultacjach.

- Konstytucja Biznesu stawia w centralnym punkcie przedsiębiorcę, jako klienta. To oznacza, że urzędy mają być dla państwa doradcą, partnerem, mają pomagać i wspierać na każdym etapie rozwoju firmy. Ma być szybciej, łatwiej i ma być mniej biurokracji. Chodzi o to, żeby przedsiębiorcy nie spędzali w urzędach za dużo czasu, lecz zajęli się biznesem i rozwojem firmy

 – mówiła Rutkowska.

Na Konstytucję Biznesu składa się pakiet pięciu ustaw – m.in. prawo przedsiębiorców, wprowadzającą instytucję Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, ustawę o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych oraz o Centralnej Ewidencji Gospodarczej.

Wśród ponad 100 "pro-przedsiębiorczych" zmian, wymieniono m.in. uproszczenia w systemie podatkowym i budowlanym, w tym możliwość otrzymania jednorazowej amortyzacji maszyn i urządzeń do 100 tys. zł, oraz: likwidację kontroli losowych, rozstrzyganie wątpliwości na korzyść przedsiębiorców, sukcesję firm, mały ZUS dla małych firm, elektronizację akt pracowniczych.

Konferencji towarzyszyła strefa informacyjna, w ramach której przedstawiciele firm mogli skorzystać z porad ekspertów z: Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwa Finansów, Krajowej Administracji Skarbowej, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich, Enterprise Europe Network, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Agencji Rozwoju Przemysłu.

Organizatorem wydarzenia jest Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). W całej Polsce odbyło się do tej pory ponad 70 takich konferencji, w których uczestniczyło 4,5 tysiąca przedsiębiorców

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Specjalne nagrody od wojewody

/ bialystok.uw.gov.pl/

  

Kilkanaście organizacji pozarządowych zajmujących się kulturą, dziedzictwem narodowym, sportem czy edukacją zwyciężyło w konkursie "Inicjatywa społeczna roku". Nagrody ich przedstawicielom w Białymstoku wręczył wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Konkurs honoruje inicjatywy lokalne, które mają wieloletnie tradycje, a także nowe podmioty, które dopiero rozpoczynają pracę na rzecz swoich społeczności, "aby z nowymi siłami, ze wzmocnioną determinacją w swoich organizacjach działali" - podkreślał podczas uroczystego wręczania statuetek i dyplomów wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Pełnomocnik wojewody podlaskiego ds. społeczeństwa obywatelskiego Tomasz Madras powiedział, że konkurs ma promować nie tylko znane, duże organizacje, ale też te małe, które pracują w pojedynczych miejscowościach, by "pokazać je szerszej publiczności, by dać przykład innym"

Nagrody przyznano w czterech kategoriach: edukacja i sport, kultura i dziedzictwo narodowe, budowanie wspólnoty lokalnej, polityka społeczna. We wszystkich kategoriach łącznie było czterech równorzędnych laureatów, osiem kolejnych organizacji wyróżniono. Nagrodzonych wybrano spośród 40 zgłoszeń, które napłynęły do konkursu za działalność w 2017 r. Oceniała ja konkursowa kapituła.

"Bierzemy pod uwagę oryginalność inicjatywy oraz jej wpływ na tworzenie środowiska lokalnego. Wyróżnienia są przyznawane nieprzerwanie od trzech lat; wróciliśmy do tradycji, która była zapoczątkowana wiele lat temu. W sumie już kilkadziesiąt organizacji zostało docenionych"

- poinformował Madras.

Nagrody w kategorii edukacja i sport przyznano: Północno-Wschodniemu Namiestnictwu Harcerek ZHR za inicjatywę "Kurs przewodniczek Kalejdoskop", a wyróżnienia w tej kategorii otrzymały: Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Sportu dla Wszystkich "Biegamy dla Zdrowia" oraz Augustowska Organizacja Turystyczna za inicjatywę "Z biegiem Kanału Augustowskiego"

Komendantka Północno-Wschodniego Namiestnictwa Harcerek hm. Emilia Madras powiedziała, że nagroda jest dla organizacji dużym zaszczytem. "Kurs przewodniczek, który organizujemy daje uprawnienia wychowawcy kolonijnego, czyli nasze dziewczyny zdobywają stopień przewodniczki i poza organizacją, mogą pełnić funkcję wychowawcy" - powiedziała.

W kategorii kultura i dziedzictwo narodowe tytuł laureata otrzymała: Fundacja Smoleńsk 2011 za inicjatywę: Dyskusyjny Klub Filmowy "W dobrym TON-ie". Wyróżnienia otrzymały: Stowarzyszenie Miód na Serce za inicjatywę: Kapela Miód na Serce, a także Stowarzyszenie Nasze Miejsce za konferencję "Syberia dziś - nowe spojrzenie na tematykę przymusowych deportacji w głąb Rosji".

Za budowanie wspólnoty lokalnej pierwszą nagrodę otrzymało Stowarzyszenie Moszczonka za inicjatywę "Moszczonka - składa, lepi, piecze", a wyróżnienia przyznano: Stowarzyszeniu Przyjaciół Brończan "Brończany Razem" za inicjatywę: Wspólny wypiek sękacza brończańskiego według tradycyjnej receptury oraz Stowarzyszeniu Pogotowie Kulturalno-Społeczne za inicjatywę: Wyślij pocztówkę do Babci.

Mateusz Pućkowski ze Stowarzyszenia "Brończany Razem" podkreślił, że najważniejsza w ich działalności jest integracja mieszkańców terenów wiejskich poprzez organizację imprez kulturalnych i społecznych, są to m.in. wspólne spotkania przy wypieku tradycyjnego ciasta jakim jest na Podlasiu sękacz.

W kategorii polityka społeczna zostali docenieni: Augustowskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych "ASON", Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Ziemi Sokólskiej "Barka" oraz Spółdzielnia Socjalna "Alexis" w Łomży.

Nagrodę honorową za całokształt działalności odebrała: prezes Towarzystwa Śpiewaczego im. Stanisława Moniuszki Halina Dębkowska - za wieloletnie zaangażowanie w dziedzinie animacji kultury.

Podczas uroczystości z inicjatywy wojewody podlaskiego za zasługi w działalności społecznej i samorządowej brązowym krzyżem zasługi przyznawanym przez prezydenta RP został odznaczony pełnomocnik wojewody podlaskiego ds. społeczeństwa obywatelskiego Tomasz Madras.

Po wręczeniu statuetek wszyscy przedstawiciele organizacji pozarządowych wzięli udział w szkoleniu "Gotowi na RODO, czyli nowe przepisy o ochronie danych osobowych" przeprowadzone przez ekspertów Narodowego Instytutu Wolności z Warszawy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl