Litwini zalegalizowali medyczną marihuanę

marihuana / pixabay.com /Creative Commons CC0/herbalhemp

  

Sejm Litwy zalegalizował dzisiaj medyczną marihuanę. Leki z konopi indyjskich będą w tym kraju dostępne od maja 2019 r. Za nowelizacją prawną opowiedziała się zdecydowana większość litewskich posłów – 90 w 141-osobowym parlamencie.

„To historyczna decyzja” - oświadczył inicjator legalizacji medycznej marihuany Mykolas Majauskas, poseł partii konserwatywnej Związek Ojczyzny – Litewscy Chrześcijańscy Demokraci.

Przez rok, od czasu zgłoszenia propozycji zezwolenia na sprzedaż leków z konopi indyjskich, poseł przekonywał Sejm, że marihuana niesłusznie jest kojarzona na Litwie przede wszystkim z rekreacją. Podkreślał, że legalny dostęp do leku pozwoli na skuteczne leczenie poważnych chorób i jest spełnieniem marzeń tysiąca pacjentów.

W ciągu ostatniego roku zmarło wiele osób, które nie doczekały się preparatów z medycznej marihuany

- podkreślił Majauskas.

Medyczna marihuana jest stosowana w leczeniu m.in. chorób onkologicznych, stwardnienia rozsianego, przewlekłego obturacyjnego zapalenie płuc, HIV, AIDS.

Lek jest dostępny w wielu krajach europejskich, m.in. w Czechach, Słowenii, Finlandii, Portugalii, Hiszpanii, Holandii, Grecji, Niemczech i od roku również w Polsce.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Będąc na urlopie wypatrzyła podejrzanego o kradzież

Zatrzymanie / malopolska.policja.gov.pl

  

Kilka dni temu w Białce Tatrzańskiej policjantka z Komisariatu Policji w Bukowinie Tatrzańskiej przebywająca na urlopie, zauważyła 54-letniego mężczyznę podejrzewanego o dwukrotne dokonanie w ostatnim okresie kradzieży dokumentów, kart płatniczych itp.

Policjantka prowadząca postępowanie w sprawie tychże kradzieży wiedziała, że mężczyzna nie stawiał się na wezwania, unikał kontaktu z Policją i nie miał stałego miejsca pobytu. W przeszłości był już karany za kradzieże.

Funkcjonariuszka zatrzymała go, wezwała na miejsce policjantów z komisariatu, którzy przejęli mężczyznę. Został on osadzony w zakopiańskiej komendzie powiatowej. Jeszcze dzisiaj 54-latek został doprowadzony do prokuratury, która zastosowała wobec niego środki zapobiegawcze m.in. w postaci dozoru policyjnego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl