Litwini zalegalizowali medyczną marihuanę

marihuana / pixabay.com /Creative Commons CC0/herbalhemp

  

Sejm Litwy zalegalizował dzisiaj medyczną marihuanę. Leki z konopi indyjskich będą w tym kraju dostępne od maja 2019 r. Za nowelizacją prawną opowiedziała się zdecydowana większość litewskich posłów – 90 w 141-osobowym parlamencie.

„To historyczna decyzja” - oświadczył inicjator legalizacji medycznej marihuany Mykolas Majauskas, poseł partii konserwatywnej Związek Ojczyzny – Litewscy Chrześcijańscy Demokraci.

Przez rok, od czasu zgłoszenia propozycji zezwolenia na sprzedaż leków z konopi indyjskich, poseł przekonywał Sejm, że marihuana niesłusznie jest kojarzona na Litwie przede wszystkim z rekreacją. Podkreślał, że legalny dostęp do leku pozwoli na skuteczne leczenie poważnych chorób i jest spełnieniem marzeń tysiąca pacjentów.

W ciągu ostatniego roku zmarło wiele osób, które nie doczekały się preparatów z medycznej marihuany

- podkreślił Majauskas.

Medyczna marihuana jest stosowana w leczeniu m.in. chorób onkologicznych, stwardnienia rozsianego, przewlekłego obturacyjnego zapalenie płuc, HIV, AIDS.

Lek jest dostępny w wielu krajach europejskich, m.in. w Czechach, Słowenii, Finlandii, Portugalii, Hiszpanii, Holandii, Grecji, Niemczech i od roku również w Polsce.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

PiS zyskało, a PSL straciło

W wyborach do sejmiku zyskało PiS. Straciło m.in. PSL / ulleo CC0

  

Dzięki niedzielnym głosom wyborców w sejmiku woj. podkarpackiego Prawo i Sprawiedliwość ponownie będzie rządziło samodzielnie w regionie. Zdobyło sześć mandatów więcej niż cztery lata temu i uzyskało ponad 52 proc. poparcia.

Dziś podczas konferencji prasowej marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl zaznaczył, że na PiS głosowało ponad 125 tys. osób więcej.

Ten wzrost bardzo równomiernie rozłożył się we wszystkich naszych okręgach wyborczych. Praktycznie w każdym okręgu mamy ponad 50 procentowe poparcie

– dodał.

Jednocześnie Ortyl przyznał, że sam mówił o 21-23 mandatach i – jak ocenił – były to optymistyczne szacunki, "czasami niepoprawny optymizm". "Ale stało się faktem, a fakty są takie, że jest 25 mandatów" – mówił.

Ortyl poprawił również osobisty wynik wyborczy z 2014 roku. W niedziele głosowało na niego blisko 38,5 tys. osób; w 2014 roku było to 24,6 tys. wyborców.

Natomiast o sześć mandatów mniej niż w 2014 roku przypadło w konsekwencji wyborów Polskiemu Stronnictwu Ludowemu.

Z kolei Koalicja Obywatelska Platforma Obywatelska-Nowoczesna wprowadzając pięciu radnych ma taki sam stan posiadania jak PO na początku zakończonej już kadencji.

Po raz kolejny w podziale mandatów w sejmiku woj. podkarpackiego nie uczestniczył Sojusz Lewicy Demokratycznej. Także KWW Kukiz’15 - mimo, że otrzymał czwarty wynik wyborczy - nie zdobył mandatu.

Na PiS głosowało ponad 9 proc. więcej niż w poprzednich wyborach. PSL miało przeszło 12 proc. mniej, a KO w porównaniu z PO sprzed czterech lat o dwa procent mniej.

PiS zdobyło 25 mandatów w sejmiku woj. podkarpackiego. Koalicja Obywatelska PO-Nowoczesna będzie miała pięciu radnych, a Polskie Stronnictwo Ludowe trzech. Na PiS głosowało 52,25 proc. wyborców, KO poparło 13,44 proc., a na PSL oddano 11,88 proc. głosów.

Cztery lata temu PiS uzyskał 19 mandatów. PSL miało 9 radnych, a PO - 5. 43,69 proc. głosowało wówczas na PiS, na PSL 24,36 proc, a na PO 15,36 proc.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl