Siedem arcydzieł malarstwa w Siedlcach

Ekstaza św. Franciszka/mal. El Greco

  

Siedem obrazów El Greco prezentuje wystawa „Ars Sacra El Greco”, którą do końca listopada można oglądać w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach. Sześć dzieł przyjechało z Hiszpanii i Austrii. „Ekstaza św. Franciszka” to jedyny obraz hiszpańskiego mistrza w polskich zbiorach.

Ten ostatni obraz został odkryty w 1964 r. na plebanii w Kosowie Lackim przez dwie młode badaczki sztuki, Izabellę Galicką i Hannę Sygietyńską. Zwróciły one uwagę na „zniszczony, pociemniały obraz”, który wisiał nad kanapą. Niedawno miała miejsce premiera książki „Polski El Greco” Katarzyny J. Kowalskiej, która opisała historię odnalezienia obrazu w Kosowie Lackim.

Od niedawna udostępnione publiczności dzieło, ukazujące Świętego Stygmatyka, fascynuje postacią ukazaną w specyficznej dla malarza manierze, która skupiając na sobie uwagę oglądającego, niepostrzeżenie przenosi go w nieznaną, a zarazem niezwykłą sferę niebiańską, boską. Fenomenalnie ujęta kompozycja z roziskrzonym światłem i niezwykłą kolorystyką czynią postać św. Franciszka ekstatyczną, niezwykle uduchowioną, odmaterializowaną, ukazując zwykłym śmiertelnikom istnienie realnego pozaziemskiego świata.

– mówi dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach dr Robert Mirończuk.

Kustosz Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach Dorota Pikula powiedziała, że obraz namalowano w latach 1575-80, z ponad 100 płócien El Greca obejmujących modlitwę, medytację, stygmatyzację, bądź ekstazę świętego Franciszka, ten „należy do najwcześniejszych”.

Obok „Ekstazy św. Franciszka” na wystawie obejrzeć można „Św. Weronika z chustą” (Museo de Santa Cruz de Toledo), „Ukrzyżowanie z widokiem Toledo” (Coleccion Banco Santander), „Św. Franciszek w ekstazie” (kolekcja prywatna, Wiedeń), „Ukrzyżowanie” (Museo del Greco, Toledo), „Święty Franciszek z bratem Leonem medytujący o śmierci” (Cabildo Primado, Toledo), „Św. Franciszek z bratem Leonem” (Real Colegio Seminario de Corpus Cristi Valencia-Museo del Patriarca).

Wystawę zorganizowano z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 100-lecia utworzenia Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach.

El Greco, właściwie Domenikos Theotokopulos, urodził się ok. 1541 r. w Fodele lub w Kandii na Krecie. Zmarł 7 kwietnia 1614 r. w Toledo. Hiszpański malarz, rzeźbiarz i architekt pochodzenia greckiego. Nie wszyscy wiedzą, że brzegi swoich obrazów traktował jako paletę, stąd często można znaleźć pod ramami jego dzieł ślady pędzla i sprawdzania koloru, jaki wyszedł po zmieszaniu.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: elgreco.siedlce.pl, dzieje.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wrocław: skazano ginekologa

/ LJNovaScotia

  

Sąd Okręgowy we Wrocławiu podtrzymał wyrok sądu pierwszej instancji i uznał za winnego lekarza, który bez zgody pacjentki wykonał zabieg kauteryzacji jajników. Skazał go na 10 tys. zł grzywny. Kauteryzacja to zabieg polegający na chemicznym lub termicznym przypalaniu żywej, chorobowo zmienionej tkanki.

Zdaniem sądu nie było wskazań medycznych do przeprowadzenia zabiegu, a jego wykonanie naraziło pacjentkę na utratę płodności.

W 2011 r. Marek P., lekarz-ginekolog operujący we wrocławskiej klinice, wykonując zabieg laparoskopii diagnostycznej z usunięciem torbieli na jajniku, zdecydował o rozszerzeniu zakresu operacji i wykonał tzw. kauteryzację (przyżeganie) jajników. Prokuratura oskarżyła go o narażenie pacjentki na utratę płodności.

W marcu 2018 r. Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej uznał lekarza za winnego i wymierzył mu karę grzywny w wysokości 10 tys. zł. Sąd nakazał również lekarzowi wypłacenie 30 tys. zł nawiązki na rzecz pacjentki.

Sędzia Anna Peszko podkreśliła wówczas, że oskarżony bez obiektywnie potwierdzonych wskazań medycznych przeprowadził zabieg kauteryzacji jajników, narażając tym samym pokrzywdzoną na ciężki uszczerbek na zdrowiu w postaci utraty płodności. Sędzia zaznaczyła, że lekarz nie dopuścił się faktycznego spowodowania utraty płodności pacjentki, ale ją na to naraził.

Od wyroku sądu odwołali się zarówno lekarz, jak i pacjentka.

Sąd okręgowy odrzucił obie apelacje i utrzymał w mocy wyrok sądu rejonowego, uznając, że sąd pierwszej instancji poprawnie przeprowadził postepowanie dowodowe w tej sprawie.

Sędzia Joanna Żelazny w uzasadnieniu wyroku zaznaczyła, że pokrzywdzona przyszła na zabieg laparoskopii, który miał mieć charakter głównie diagnostyczny, a oskarżony poszerzył zakres tego zabiegu i wykonał zabieg kauteryzacji przy braku medycznych podstaw do jego wykonania.

"Oskarżony naruszył reguły ostrożności, wymagane przy wykonywaniu zabiegu kauteryzacji, a w szczególności przy diagnostyce wskazującej na podstawy medyczne do przeprowadzenia tego zabiegu, czym naraził pokrzywdzoną na bezpośrednie niebezpieczeństwo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu w postaci zdolności płodzenia"

– mówiła sędzia.

Sędzia pokreśliła też, że z uwagi na to, że oskarżony nie nadużył wcześniej norm związanych z wykonywaniem zawodu i był to przypadek jednostkowy, nie ma podstaw do orzeczenia wobec niego zakazu wykonywania zawodu.

Proces ginekologa Marka P. rozpoczął się we wrocławskim sądzie we wrześniu 2016 r. Na początku procesu pełnomocnik pacjentki adwokat Michał Bąba powiedział, że to, że poszkodowana po pięciu latach od wykonania zabiegu zaszła w ciążę, nie powinien mieć wpływu na proces karny. Zaznaczył, że pacjentka przez pięć lat leczyła się m.in. metodą in vitro, raz też poroniła.

Oskarżony lekarz nie przyznał się winy. W wyjaśnieniach przed sądem mówił, że zdecydował o rozszerzeniu zakresu zabiegu m.in. na podstawie obrazu makroskopowego jajnika, na którym widział "wielopęchrzykowe zmiany zwyrodnieniowe".

Podkreślił zarazem, że podpisana przez pacjentkę zgoda na zabieg w jednym z punktów przewidywała możliwość zmiany jego zakresu w trakcie operacji i dlatego jego zdaniem oskarżenie jest nietrafne. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl