Czy da się skutecznie rzucić palenie? Eksperci kliniczni tłumaczą.

/ stream1

  

Według danych Ministerstwa Zdrowia, liczba palaczy w Polsce nie spada. Nadal jest 9 milionów. Co roku z powodu tego nałogu umiera 60 tys. osób. Co zrobić? Istnieje jakiś skuteczny sposób na odwrócenie tego trendu? Ktoś ma jakiś pomysł?

Panel o nałogu nikotynowym i redukcji szkód palenia tytoniu był elementem dwudniowej naukowej konferencji pod dumnie brzmiącą nazwą „Pulmunologiczno-Kardiologiczne Przypadki Kliniczne”, którą zorganizowała Fundacja Pulmonologia dla Warmii i Mazur. „Małym”. Wzbudził zdecydowanie najgorętsze emocje spośród wszystkich sesji.

Problem z nałogiem nikotynowym i szeroko rozumianym paleniem dotyczy nie tylko tych 9 milionów uzależnionych, ale chyba nas wszystkich. Z jednej strony oczywiście lekarzy, którzy za pomocą finansów publicznych próbują niwelować skutki nałogu u palaczy – nierzadko skutków już nieodwracalnych. Z drugiej całej rzeszy niepalących, w tym dzieci, którzy narażeni są na bierne palenie. Co więc robić z palaczami? Jak skutecznie zachęcać do rzucenia nałogu? Czy w ogóle się da?

Odpowiedzi na te i kilka innych, nie mniej ciekawych pytań, próbowali udzielić podczas wspomnianej konferencji czołowi polscy eksperci kliniczni, m.in. prof. Anna Doboszyńska (pulmunolog i alergolog, wykładowca UWM), prof. Bartosz Łoza (psychiatra, kierownik Kliniki Psychiatrii WUM), dr hab. n. med. Filip Szymański (warszawski kardiolog) oraz dr n. med. Łukasz Balwicki (terapeuta Zakładu Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej, wykładowca GUM).

Podsumowali oni najnowsze wyniki badań dotyczące wpływu nikotyny na organizm człowieka oraz przyczyny uzależnienia. Wśród propozycji zainteresowanie wzbudziła koncepcja redukcji szkód polegająca na zalecaniu palaczom, którzy nie zamierzają przestać palić, przejścia na produkty o obniżonej szkodliwości czyli e-papierosy lub elektroniczne podgrzewacze tytoniu. Tą drogą w terapii idzie już wiele krajów. Jedni są „za”, inni przeciw, uważając, że jest to droga na skróty, która nie przyniesie pożądanych efektów. A co sądzą o tym polscy lekarze?

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Czekają na 12 protokołów wyborczych

/ Clker-Free-Vector-Images

  

Do Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Poznaniu nie wpłynęło jeszcze 12 protokołów z głosowania do sejmiku województwa wielkopolskiego.

Wojewódzka Komisja Wyborcza w Poznaniu poinformowała, że nadal oczekuje na 12 protokołów z powiatowych i miejskich komisji wyborczych. Dotychczas przyjęto 23 z 35 protokołów. Komisja nie podaje cząstkowych wyników wyborów do sejmiku.

W 2014 r. PO zdobyła w 39-osobowym sejmiku województwa 13 mandatów, PSL 12 mandatów. PiS wprowadził ośmiu radnych, SLD Lewica Razem - czterech, a dwa mandaty przypadły KWW Ryszarda Grobelnego Teraz Wielkopolska. Województwem rządzi obecnie koalicja PO-PSL.

Według przedstawionego w poniedziałek sondażu Ipsos tzw. late poll, w wyborach do sejmików wojewódzkich w skali kraju PiS uzyskało 33 proc.; Koalicja Obywatelska 26,7 proc.; PSL - 13,6 proc.; SLD-Lewica Razem 6,6 proc.; Kukiz'15 - 5,9 proc.; a Bezpartyjni Samorządowcy - 5,8 proc.

W poniedziałek wieczorem pracę zakończyła Miejska Komisja Wyborcza w Poznaniu. Z protokołów komisji wynika, że w wyborach do sejmiku w mieście Poznaniu na listę Koalicji Obywatelskiej zagłosowało 117 348 osób, największą liczbę głosów z tej listy zdobył obecny marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak (PO) – 58 004 głosy, następnie żona prezydenta Poznania Joanna Jaśkowiak – 30 892, oraz Tatiana Sokołowska – 12 845.

W Poznaniu na listę Prawa i Sprawiedliwości głos oddało 49 736 osób. Najlepszy wynik osiągnął Zbigniew Czerwiński - 29 451 głosów. PSL zdobyło natomiast łącznie 3 946 głosów.

W okręgu nr 1, obejmującym miasto Poznań, wybieranych jest 5 radnych sejmiku. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl