Programiści wspomogą transport publiczny?

/ Pexels; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Nad rozwiązaniami usprawniających funkcjonowanie transportu publicznego w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii będzie przez dobę pracowało w weekend w Tychach kilkudziesięciu programistów. Wykorzystają udostępnione przez Metropolię otwarte dane (open data).

Impreza pod hasłem „Wspólny transport. Wspólne dane” to przedsięwzięcie Metropolii w formule trwającego dobę hackathonu. Tą nazwą określa się kreatywne spotkania, podczas których specjaliści z różnych dziedzin wypracowują innowacyjne rozwiązania konkretnych problemów.

W tym wypadku Metropolia liczy na programistów, którzy będą pracowali na przekazanych danych czasowych i ilościowych dotyczących komunikacji publicznej. Ich zadaniem będzie zidentyfikowanie problemów, a następnie zaproponowanie rozwiązań, których celem będzie usprawnienie i ulepszenie funkcjonowania transportu i komunikacji publicznej w GZM.

- Uczestnicy otrzymają od nas różne dane – ilościowe, czasowe, które do tej pory zebraliśmy w toku prac nad platformą otwartych danych. Można powiedzieć, że to prolog do opracowywanej Open Data. Podczas metropolitalnego hackathonu nie narzucamy konkretnych kierunków. Dajemy możliwość swobodnego wykorzystania i interpretacji udostępnionych danych, a także korzystania z dowolnych innych ogólnodostępnych danych publicznych – tłumaczy zastępca dyrektora departamentu projektów i inwestycji w urzędzie metropolitalnym Paweł Krzyżak.

W wydarzeniu może wziąć do 70 uczestników, którzy przez 24 godziny będą pracować w 2-4 osobowych zespołach. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, wymagana jest rejestracja, której można dokonać jeszcze w czwartek za pośrednictwem strony internetowej: gzmhackathon.pl.

Wydarzenie odbędzie się na Stadionie Miejskim w Tychach, rozpoczynając się o godzinie 13. w sobotę i kończąc dobę później. Jury oceni przygotowane rozwiązania pod względem: innowacyjności, możliwości praktycznego zastosowania, wartości wdrożeniowej i kompletności potencjału biznesowego. Za pierwsze miejsce przewidziano nagrodę 10 tys. zł, za drugie 5 tys. zł, a za trzecie – 3 tys. zł.

O rozpoczęciu prac nad założeniami projektu open data przedstawiciele Metropolii mówili w połowie czerwca br. w Tychach podczas konferencji „Smart Metropolia. Odkrywanie potencjału nowoczesnych technologii w zarządzaniu miastem i gminą”.

Zgodnie z przedstawionymi wówczas informacjami, chodzi o stworzenie platformy i narzędzi (pod hasłem Data Store) do tego, aby móc gromadzić dane i je udostępniać – poczynając od danych operatorów komunikacji, których funkcję Metropolia będzie przejmowała, po inne dane gminne.

Na przykładzie danych operatorów komunikacji pokazane mają zostać możliwości wykorzystania danych, w tym wypadku do zarządzania strategicznego, analizy połączeń – aby np. usprawnić pracę nad nową ich siatką. Zgodnie z pierwotnymi intencjami jeszcze w tym roku udostępnione mają zostać pierwsze dane, w ślad za czym poszłaby praca nad narzędziami ich analizy. Dane mają być udostępniane poprzez stronę internetową z portalem zawierającą m.in. analizy wykonywane na dostępnych danych czy interfejsy umożliwiające ich pobieranie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Dowcipniś Petru powrócił! Nie zamierza być "jakąś opozycją"... On chce władzy!

Ryszard Petru / / flickr.com/Piotr Drabik/CC BY 2.0; https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

  

Najpierw Ryszard Petru ogłosił, że wraz z Joanną Scheuring-Wielgus założył nową partię, która nazywa się Teraz! Z kolei dzisiaj szef nowego ugrupowania (z którego kpią nawet przeciwnicy PiS) dziś gościem w TVP Info. Z pełną powagą oznajmił, jaki ma plan. Stwierdził, że chce przejąć władzę. Serio.

Nowe ugrupowanie założone m.in. przez byłych polityków Nowoczesnej Ryszarda Petru oraz Joannę Scheuring-Wielgus będzie nosiło nazwę Teraz! - Gospodarka i społeczeństwo - to dwa filary, które będą budowały nasze ugrupowanie - zapowiedział wczoraj Petru. [polecam:https://niezalezna.pl/246084-petru-podal-nazwe-swojej-nowej-partii-teraz-smieja-sie-z-prawa-z-lewa]

Dopiero co wieść o nowej partii poszła w świat, a już "poważne" deklaracje padły z ust Ryszarda Petru na antenie TVP Info.

- Nie chcę być tylko w opozycji w następnej kadencji, interesuje mnie przejęcie władzy

- zarzekał się szef T!.

- Współprzejęcie władzy w ramach szerokiej koalicji

- dodał.

Niektórym pewnie aż żal, że kariera Ryszarda Petru w Sejmie zbliża się do końca...

Internauci nie mogli pozostawić tego bez komentarza.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, TVP Info,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl